AQSh elchisi J. Xenik bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro institutida AQShning O‘zbekistondagi diplomatik missiyasi rahbari Jonaton Xenik bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida J.Xenik MOXI rahbariyati bilan birinchi uchrashuvi ekanligini hisobga olib, institutga tashrif buyurish taklifi uchun minnatdorlik bildirdi. Diplomat institutning ilmiy-tadqiqot faoliyati, shuningdek, 2024-yilga mo‘ljallangan xalqaro tadbirlar jadvali bilan tanishdi.
Tomonlar ikki tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni, shuningdek, “C5+1” formati doirasida Markaziy Osiyodagi jarayonlarni muhokama qildilar.
O‘tgan yili Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan “C5+1” davlat rahbarlarining birinchi tarixiy sammiti yakunlari alohida qayd etildi. Elchining soʻzlariga koʻra, ushbu platforma oʻzaro hurmat va ishonchga asoslangan barqaror hamkorlikning asosidir.
Shu nuqtai nazardan, “C5+1” formati Markaziy Osiyo davlatlari va AQShning xavfsizlikni mustahkamlash, iqtisodiy barqarorlikni oshirish, barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va butun mintaqada tinchlikni mustahkamlashga sodiqligini tasdiqlashi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida J. Xenik, shuningdek, ikki mamlakatning "aql" markazlari darajasida aloqalarni saqlash zarurligini alohida ta'kidladi, shuningdek, AQShning yetakchi tahliliy institutlari, shu jumladan Atlantika kengashi, AQSh tinchlik instituti, Kaspiy siyosati markazi va Markaziy Osiyo ishlari bo'yicha Oksus jamiyati bilan to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni o'rnatishda yordam berishga tayyorligini bildirdi.

On the meeting with US Ambassador J. Henik
The International Institute of Central Asia hosted a meeting with Jonathon Henick, Head of the US Diplomatic Mission to Uzbekistan.
At the beginning of the conversation J. Henik expressed his gratitude for the invitation to visit the Institute, given that this was his first meeting with the leadership of the IICA. The diplomat was familiarized with the Institute's research activities, as well as the schedule of international events planned for 2024.
The parties discussed the current state and prospects of bilateral mutually beneficial co-operation, topical issues of regional and international importance, as well as processes in Central Asia within the C5+1 format.
The results of the first historic summit of the C5+1 Heads of State, which took place in New York last year, were particularly noted. In the ambassador's opinion, this platform is the basis for a sustainable partnership based on mutual respect and trust.
In this context, it was emphasized that the C5+1 format reaffirms the commitment of the Central Asian countries and the United States to strengthen security, increase economic resilience, support sustainable development, combat climate change and promote peace throughout the region.
During the meeting, Henik also highlighted the need to maintain contacts at the level of the two countries' think tanks, and expressed readiness to assist in establishing direct contacts with leading US think tanks, including the Atlantic Council, the US Institute of Peace, the Caspian Policy Centre and the Oxus Society for Central Asian Affairs.