AQSh elchisi J. Xenik bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro institutida AQShning O‘zbekistondagi diplomatik missiyasi rahbari Jonaton Xenik bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida J.Xenik MOXI rahbariyati bilan birinchi uchrashuvi ekanligini hisobga olib, institutga tashrif buyurish taklifi uchun minnatdorlik bildirdi. Diplomat institutning ilmiy-tadqiqot faoliyati, shuningdek, 2024-yilga mo‘ljallangan xalqaro tadbirlar jadvali bilan tanishdi.
Tomonlar ikki tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni, shuningdek, “C5+1” formati doirasida Markaziy Osiyodagi jarayonlarni muhokama qildilar.
O‘tgan yili Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan “C5+1” davlat rahbarlarining birinchi tarixiy sammiti yakunlari alohida qayd etildi. Elchining soʻzlariga koʻra, ushbu platforma oʻzaro hurmat va ishonchga asoslangan barqaror hamkorlikning asosidir.
Shu nuqtai nazardan, “C5+1” formati Markaziy Osiyo davlatlari va AQShning xavfsizlikni mustahkamlash, iqtisodiy barqarorlikni oshirish, barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va butun mintaqada tinchlikni mustahkamlashga sodiqligini tasdiqlashi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida J. Xenik, shuningdek, ikki mamlakatning "aql" markazlari darajasida aloqalarni saqlash zarurligini alohida ta'kidladi, shuningdek, AQShning yetakchi tahliliy institutlari, shu jumladan Atlantika kengashi, AQSh tinchlik instituti, Kaspiy siyosati markazi va Markaziy Osiyo ishlari bo'yicha Oksus jamiyati bilan to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni o'rnatishda yordam berishga tayyorligini bildirdi.

О встрече с послом США Дж. Хеником
В Международном институте Центральной Азии прошла встреча с главой дипмиссии США в Узбекистане Джонатоном Хеником.
В начале беседы Дж. Хеник выразил признательность за приглашение посетить Институт, учитывая, что это его первая встреча с руководством МИЦА. Дипломат был ознакомлен с исследовательской деятельностью Института, а также графиком международных мероприятий, запланированных на 2024 год.
Стороны обсудили современное состояние и перспективы двустороннего взаимовыгодного сотрудничества, актуальные вопросы регионального и международного значения, а также процессы в Центральной Азии в рамках формата C5+1.
Особо отмечены итоги первого исторического саммита Глав государств C5+1, который прошёл в Нью-Йорке в прошлом году. По мнению посла, данная платформа является основой устойчивого партнёрства, основанного на взаимном уважении и доверии.
В этом контексте подчёркнуто, что формат C5+1 подтверждает приверженность стран Центральной Азии и США к укреплению безопасности, повышению экономической устойчивости, поддержке устойчивого развития, борьбе с изменением климата и содействию миру во всем регионе.
В ходе встречи Дж. Хеник также особо выделил необходимость поддержания контактов на уровне «мозговых» центров двух стран, а также выразил готовность оказать содействие в установлении прямых контактов с ведущими аналитическим учреждениями США, в том числе с Атлантическим советом, Институтом мира США, Центром каспийской политики и с Обществом «Оксус» по делам Центральной Азии.