MOXI ekspertlari Ashxoboddagi Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti markazida uchrashuv o‘tkazdi
2025-yil 10-oktabr kuni MOXI delegatsiyasi Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT)ning Ashxoboddagi markazida iqtisodiy va ekologik masalalar dasturi rahbari Olivera Zurovats-Kuzman bilan uchrashuv o‘tkazdi
Uchrashuv davomida Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga oid keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi. Muloqot chog‘ida siyosiy dialogni faollashtirish, iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish va kadrlar salohiyatini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Zurovats-Kuzman YXHT markazi mintaqa davlatlari bilan hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga alohida ahamiyat berishini ta’kidlab, tashkilot o‘z faoliyati doirasida siyosiy-diplomatik, iqtisodiy va ekologik yo‘nalishlar, shuningdek, gumanitar sohada izchil faoliyat olib borishini qayd etdi.
Shuningdek, O. Zurovats-Kuzman Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida tinchlik diplomatiyasini ilgari surish va konstruktiv muloqotni saqlab qolish masalasi mintaqaning barqaror rivojlanishini ta’minlash nuqtayi nazaridan muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, Markaziy Osiyoda Jahon Savdo Tashkiloti doirasida iqtisodiy hamkorlikni faollashtirish va integratsion jarayonlarni chuqurlashtirish imkoniyatlari mavjud ekanligini qayd etdi.
Ushbu nuqtayi nazardan MOXI ekspertlari mintaqa davlatlarining strategik tadqiqot institutlari va tahliliy tuzilmalari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish muhimligini ta’kidladilar. Bu esa mintaqaviy jarayonlarni chuqurroq anglash hamda umumiy xatarlarga javob beruvchi muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqishga xizmat qiladi.

Эксперты МИЦА провели встречу в Центре ОБСЕ в Ашхабаде
10 октября 2025 г. делегация МИЦА провела встречу в Центре Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Ашхабаде с руководителем Программы по экономическим и экологическим вопросам Оливерой Зуровац-Кузман.
Стороны обсудили широкий спектр вопросов, связанных с укреплением сотрудничества между государствами Центральной Азии, включая активизацию политического диалога, развитие экономических возможностей, совершенствование кадрового потенциала.
О. Зуровац-Кузман отметила, что Центр ОБСЕ придаёт особое значение укреплению партнёрских связей с государствами региона, последовательно развивая сотрудничество по трём ключевым направлениям — в политико-дипломатической сфере, экономике и экологии, а также в гуманитарной области.
О. Зуровац-Кузман подчеркнула значимость продвижения мирной дипломатии и поддержания конструктивного диалога между странами Центральной Азии в контексте обеспечения безопасности и устойчивого развития, а также отметила возможности активизации экономического взаимодействия и углубления интеграционных процессов в регионе в рамках Всемирной торговой организации.
В этом контексте сотрудники МИЦА подчеркнули важность развития партнёрских связей между институтами стратегических исследований и аналитическими структурами стран региона, что способствует более глубокому пониманию региональных процессов и выработке согласованных подходов для преодоления общих вызовов.