MOXI ekspertlari Ashxoboddagi Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti markazida uchrashuv o‘tkazdi
2025-yil 10-oktabr kuni MOXI delegatsiyasi Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT)ning Ashxoboddagi markazida iqtisodiy va ekologik masalalar dasturi rahbari Olivera Zurovats-Kuzman bilan uchrashuv o‘tkazdi
Uchrashuv davomida Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga oid keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi. Muloqot chog‘ida siyosiy dialogni faollashtirish, iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish va kadrlar salohiyatini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Zurovats-Kuzman YXHT markazi mintaqa davlatlari bilan hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga alohida ahamiyat berishini ta’kidlab, tashkilot o‘z faoliyati doirasida siyosiy-diplomatik, iqtisodiy va ekologik yo‘nalishlar, shuningdek, gumanitar sohada izchil faoliyat olib borishini qayd etdi.
Shuningdek, O. Zurovats-Kuzman Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida tinchlik diplomatiyasini ilgari surish va konstruktiv muloqotni saqlab qolish masalasi mintaqaning barqaror rivojlanishini ta’minlash nuqtayi nazaridan muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, Markaziy Osiyoda Jahon Savdo Tashkiloti doirasida iqtisodiy hamkorlikni faollashtirish va integratsion jarayonlarni chuqurlashtirish imkoniyatlari mavjud ekanligini qayd etdi.
Ushbu nuqtayi nazardan MOXI ekspertlari mintaqa davlatlarining strategik tadqiqot institutlari va tahliliy tuzilmalari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish muhimligini ta’kidladilar. Bu esa mintaqaviy jarayonlarni chuqurroq anglash hamda umumiy xatarlarga javob beruvchi muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqishga xizmat qiladi.

The IICA’s experts held a meeting at the OSCE Centre in Ashgabat
On October 10, 2025, a delegation of the International Institute for Central Asia (IICA) held a meeting at the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Centre in Ashgabat with Olivera Zurovac-Kuzman, Head of the Economic and Environmental Programme.
The parties discussed a wide range of issues related to strengthening cooperation among the Central Asian states, including the intensification of political dialogue, the development of economic opportunities, and the improvement of human capacity.
Ms. Zurovac-Kuzman noted that the OSCE Centre attaches particular importance to strengthening partnerships with the countries of the region, consistently developing cooperation in three key areas, including the political and diplomatic sphere, the economy and environment, and the humanitarian field.
Ms. Zurovac-Kuzman emphasized the importance of promoting peaceful diplomacy and maintaining a constructive dialogue among the Central Asian states in the context of ensuring security and sustainable development. She also noted the opportunities for enhancing economic cooperation and deepening integration processes in the region within the framework of the World Trade Organization.
In this regard, IICA experts pointed out the importance of developing partnerships between strategic research institutions and analytical structures of the region’s countries, which contributes to a deeper understanding of regional processes and the development of coordinated approaches to addressing common challenges.