Farg‘onada Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 31-mart kuni Farg‘ona shahrida “Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon do‘stligining yangi davri” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Unda Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) vakili Samandar Ismailov ishtirok etdi.
Tadbir O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston davlat chegaralari tutashgan hududda Do‘stlik stelasi o‘rnatilganligining bir yilligi munosabati bilan tashkil etildi. Mazkur stela yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro ishonch va mintaqaviy birlikni mustahkamlash ramzi hisoblanadi.
Forumda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjonning davlat idoralari, jamoatchilik hamda ekspert-tahliliy tuzilmalari vakillari qatnashdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor va istiqbolli yo‘nalishlari, tadbirkorlikni rivojlantirish, investitsiyaviy hamkorlik hamda “yashil” iqtisodiyot masalalarini muhokama qildilar.
MOXI vakili S. Ismailov o‘z ma’ruzasida Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon o‘rtasidagi strategik sheriklikka alohida urg‘u berib, kelgusidagi hamkorlikning yangi bosqichlari va istiqbollarini belgilab berdi. Ta’kidlanganidek, bugungi kunda mintaqa mamlakatlari va Ozarbayjon “Yangi Markaziy Osiyo”ning institutsional asosini shakllantirmoqda.
Shuningdek, 2025-yilda Ozarbayjonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatiga qo‘shilganligi Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratganligi alohida qayd etildi. Bu, avvalo, transport-logistika hamkorligi, energetika, investitsiyalar va sanoat kooperatsiyasi sohalarida namoyon bo‘lmoqda.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar mamlakatlar o‘rtasida do‘stlik, ishonch va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashda, shuningdek, hududlararo hamkorlikni yanada rivojlantirishga doir amaliy takliflarni ishlab chiqishda tahliliy va ekspertlik tuzilmalarining roliga yuqori baho berdilar.
Konferensiya yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formati hududlararo o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash va hamkorlikning barqaror mexanizmlarini ishlab chiqishda yuksak salohiyatga ega ekanligini ta’kidladilar. Shuningdek, ekspertlik, ishbilarmonlik va gumanitar muloqotni yanada kengaytirish mintaqalarda tinchlik, barqaror rivojlanish va farovonlikning umumiy makonini shakllantirishga xizmat qilishi alohida qayd etildi.

В Фергане обсуждены перспективы укрепления дружбы и сотрудничества государств Центральной Азии и Азербайджана
31 марта т.г. в г. Фергане состоялась международная конференция на тему: «Новая эра дружбы государств Центральной Азии и Азербайджана», в работе которой принял участие представитель Международного института Центральной Азии (МИЦА) Самандар Исмаилов.
Мероприятие было приурочено к годовщине установления стелы Дружбы в районе стыка государственных границ Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана как символа укрепления добрососедства, взаимного доверия и регионального единства.
В форуме приняли участие представители государственных, общественных и экспертно-аналитических структур стран Центральной Азии и Азербайджана.
В ходе мероприятия участники обсудили приоритетные и перспективные направления сотрудничества государств Центральной Азии и Азербайджана, вопросы развития предпринимательства, инвестиционного взаимодействия и «зеленой» экономики.
В своем выступлении представитель МИЦА С. Исмаилов сделал акцент на стратегическом партнерстве между государствами Центральной Азии и Азербайджаном, обозначив новые этапы и перспективы дальнейшего сотрудничества. Было отмечено, что страны региона и Азербайджан сегодня формируют институциональное ядро Новой Центральной Азии.
Особое внимание было уделено тому, что присоединение Азербайджана в 2025 г. к формату Консультативных встреч глав государств Центральной Азии открыло новые возможности для усиления взаимосвязанности между Центральной Азией и Южным Кавказом, прежде всего в сферах транспортно-логистического взаимодействия, энергетики, инвестиций и промышленной кооперации.
В ходе обсуждений участники высоко оценили роль аналитических и экспертных структур в укреплении дружбы, доверия и взаимопонимания между странами, а также в выработке практических предложений по дальнейшему развитию межрегионального сотрудничества.
По итогам конференции участники отметили высокий потенциал формата КВГГЦА для укрепления межрегиональной связности и выработки устойчивых механизмов сотрудничества. Было подчеркнуто, что дальнейшее расширение экспертного, делового и гуманитарного диалога будет способствовать формированию общего пространства мира, устойчивого развития и процветания в регионах.