Astana sammiti arafasida Xitoyning dunyo bo‘yicha 200 milliondan ortiq o‘quvchisi bor yetakchi ingliz tilidagi nashri — China Daily — Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabovning maqolasini chop etdi. Mazkur maqola O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik hamkorlikni rivojlantirish hamda “Markaziy Osiyo – Xitoy” ko‘p tomonlama formati kengayib borayotganiga bag‘ishlangan.
Maqolada ta’kidlanishicha, so‘nggi o‘n yilliklarda O‘zbekiston, Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik misli ko‘rilmagan sur’atda o‘smoqda — so‘nggi 30 yilda savdo hajmi va investitsiyalar deyarli 100 baravarga oshgan. Xitoy mintaqaning eng yirik iqtisodiy hamkori va xavfsizlik, barqaror taraqqiyotning asosiy ishtirokchisiga aylandi.
Oliy darajadagi ikki tomonlama aloqalar dinamikasi O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklikni mustahkamlashga xizmat qilayotgani alohida qayd etiladi. 2024 yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 13 milliard dollardan oshdi, 2017 yildan buyon jalb etilgan Xitoy investitsiyalari umumiy hajmi 17,6 milliard dollarni tashkil etdi. Toshkentda Xitoy Eksport-import bankining mintaqaviy ofisi ochilgani iqtisodiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Maqolada, ayniqsa, 2023 yildan boshlab “Markaziy Osiyo – Xitoy” yangi institutsional formati shakllanib, ilgari epizodik bo‘lgan muloqot barqaror va muntazam hamkorlik maydoniga aylanganiga e’tibor qaratiladi. Xi’an Deklaratsiyasi va Xi’an shahrida “Markaziy Osiyo – Xitoy” kotibiyati ochilgani mazkur yo‘nalishdagi institutsional islohotlarning muhim natijasi sifatida ko‘rsatib o‘tiladi.
Maqolada, shuningdek, mintaqaviy integratsiya va hamkorlik mexanizmlarini mustahkamlash natijasida Markaziy Osiyo iqtisodiy jihatdan o‘zaro bog‘langan va global ta’minot zanjirlariga integratsiyalashgan hududga aylanayotgani qayd etiladi. Faqat so‘nggi besh yilda mintaqaviy savdo hajmi 80 foizga oshgan, savdo jarayonlarini soddalashtirish darajasi esa 67 foizga yetgan.
Transport va logistika infratuzilmasini rivojlantirish, jumladan, Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘li loyihasi, Markaziy Osiyoning tranzit salohiyatini oshirib, “Xitoy–Markaziy Osiyo–G‘arbiy Osiyo” iqtisodiy koridori doirasida yo‘nalishlarni diversifikatsiya qilmoqda. Shu bilan birga, mintaqa faqat tranzit hududi emas, balki tovarlar, texnologiyalar va investitsiyalar uchun jadal rivojlanayotgan bozorga aylanmoqda.
Dunyo iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlardagi tub o‘zgarishlar Markaziy Osiyoning integratsiyasi va tashqi hamkorlarning mintaqaga qiziqishini kuchaytirayotgani ham alohida ta’kidlanadi. Markaziy Osiyo mintaqaviyizmining ochiqligi, boshqa yirik davlatlar ko‘magining ortib borishi va “Markaziy Osiyo plyus” ko‘p tomonlama formatlarining soni ortib borayotgani ham urg‘ulanadi.
Maqolada kelgusi hamkorlikning asosiy ustuvor yo‘nalishlari sifatida: CA–Xitoy formati doirasidagi mexanizmlarni rivojlantirish, transport, raqamlashtirish va sanoatlashtirish dasturlarini ilgari surish, ekspertlar va biznes doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada faollashtirish ko‘rsatib o‘tilgan.
Yakunida, maqolada Xitoy bilan amalga oshiriladigan ikki va ko‘p tomonlama loyihalar Markaziy Osiyo mamlakatlarining iqtisodiy modernizatsiyasi va integratsiyasiga, shuningdek, ularning Yevroosiyo makonidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlanadi.
China Daily — Xitoyning dunyo bo‘ylab tarqatiladigan va 200 milliondan ortiq o‘quvchisi bor etakchi ingliz tilidagi kundalik gazetasi bo‘lib, xalqaro voqealar, ekspert tahlili va yetakchi fikrlarni yoritishga ixtisoslashgan.

Жавлон Вахабов: «Формат Центральная Азия – Китай переходит от ситуативного диалога к институциональной платформе»
В преддверии саммита в Астане в одном из ведущих англоязычных изданий Китая China Daily, материалы которого читают более 200 миллионов человек по всему миру, опубликована авторская статья директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова, посвящённая развитию стратегического партнерства Узбекистана и Китая и расширению многостороннего формата «Центральная Азия – Китай».
Как отмечается в публикации, за последние десятилетия сотрудничество между Узбекистаном, странами Центральной Азии и КНР переживает беспрецедентный рост — только за последние 30 лет товарооборот и объем инвестиций увеличились почти в 100 раз. Китай стал крупнейшим торгово-экономическим партнером региона и ключевым игроком в обеспечении безопасности и устойчивого развития.
Подчеркивается, что динамика двусторонних контактов на высшем уровне способствует укреплению всестороннего стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем. В 2024 году товарооборот между двумя странами превысил 13 млрд долларов, а общий объём освоенных инвестиций с 2017 года достиг 17,6 млрд долларов. Новые возможности для углубления экономического сотрудничества открывает открытие в Ташкенте регионального офиса Экспортно-импортного банка Китая.
Особое внимание в статье уделено развитию нового институционального формата «Центральная Азия – Китай», который с 2023 года перешёл от ситуативного взаимодействия к регулярной платформе координации с участием всех стран региона. Подчёркивается значение Сианьской декларации, принятой на первом саммите лидеров, и институционализации сотрудничества, в частности — открытию Секретариата формата «ЦА–Китай» в Сиане.
В статье констатируется, что укрепление региональной консолидации и институциональных механизмов взаимодействия позволяет Центральной Азии трансформироваться в экономически взаимосвязанный регион, интегрированный в глобальные цепочки поставок. Только за последние пять лет внутрирегиональная торговля выросла на 80%, а уровень упрощения процедур торговли в странах региона повысился до 67%.
Указывается, что развитие транспортно-логистической инфраструктуры, включая проект железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан, усиливает транзитный потенциал Центральной Азии и диверсифицирует маршруты в рамках Экономического коридора Китай–Центральная Азия–Западная Азия. В то же время регион становится не только транзитным коридором, но и динамично развивающимся рынком товаров, технологий и инвестиций.
Отдельно подчёркивается, что глобальные трансформации мировой экономики и международных отношений стимулируют интеграцию Центральной Азии и расширяют интерес внешних партнёров к региону. Отмечается открытый характер центральноазиатского регионализма, поддержка со стороны других крупных игроков и рост числа многосторонних форматов «Центральная Азия плюс».
В публикации выделяются основные приоритеты дальнейшего взаимодействия: развитие механизмов в рамках формата ЦА–КНР, продвижение программ по транспорту, цифровизации и индустриализации, а также активизация обмена между экспертными и деловыми кругами.
Как подчёркивается в статье, успешная реализация двусторонних и региональных проектов с Китаем будет способствовать экономической модернизации и интеграции стран Центральной Азии, а также укреплению их позиций на евразийском пространстве.
China Daily — ведущая англоязычная ежедневная газета Китая, распространяемая по всему миру и ориентированная на освещение ключевых международных событий, аналитики и мнений ведущих экспертов.