Javlon Vaxabov: “Markaziy Osiyoning yashil energetikaga o‘tishi – mintaqaning strategik tanlovidir”
Konferensiyada Markaziy Osiyo va Kaspiy mintaqasining global “yashil” energetikaga o‘tish jarayonida ortib borayotgan strategik ahamiyati, ularning alternativ energetika yetkazib beruvchilari sifatidagi salohiyati, mintaqaviy hamkorlikning kuchayishi hamda iqlim va energetika transformatsiyalari bo‘yicha yanada muvofiqlashtirilgan qo‘shma harakatlar zarurligi muhokama qilindi.
Xususan, MOXI direktori Javlon Vaxabov ta’kidlashicha, Markaziy Osiyo davlatlarining “yashil” va toza energetikaga o‘tishi – kuchli mintaqaviy va global omillar bilan qo‘llab-quvvatlanayotgan ongli va uzoqni ko‘zlagan tanlovdir. Uning aytishicha, so‘nggi sakkiz yil ichida mintaqa iqtisodiyoti 2,5 baravar o‘sib, 520 milliard dollarga yetdi. Bu taraqqiyot yangi tarmoqlarning rivojlanishi bilan birga kechib, zamonaviy va barqaror energiya yechimlariga talabni kuchaytirmoqda.
Shuningdek, Javlon Vaxabov mintaqa aholisi 80 milliondan oshgani, shaharlar tez sur’atlar bilan kengayib, energiya resurslariga talab yanada ortayotganini qayd etdi. Konferensiyada ta’kidlanishicha, 2030 yilga borib mintaqada elektr energiyasiga bo‘lgan talab 30–40 foizga oshishi mumkin.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyo mamlakatlarining barchasi Parij kelishuviga sodiq bo‘lib qolmoqda. Bu esa ekologik mas’uliyatni mustahkamlaydi, xalqaro moliyalashtirishga kirishni osonlashtiradi va mintaqaning investitsion jozibadorligini oshiradi. Masalan, Qozog‘iston o‘tgan yili Bokuda o‘tgan COP29 doirasida 3,7 milliard dollarlik “yashil” kelishuvlar imzoladi, O‘zbekistonga esa energetika o‘tishiga yo‘naltirilgan xorijiy investitsiyalar 22 milliard yevrodan oshgan.
Buyuk Britaniyaning sobiq energetika va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha davlat vaziri Charlz Hendri ta’kidlashicha, Buyuk Britaniya Markaziy Osiyoning “yashil” energetikaga o‘tishida, xususan quyosh energetikasini rivojlantirishda katta yordam ko‘rsatishi mumkin. Uning fikricha, Buyuk Britaniyaning o‘zi quyosh resurslariga unchalik boy bo‘lmasa-da, mamlakatda mavjud ilg‘or texnologiyalar Markaziy Osiyoda quyosh energetikasini samarali rivojlantirishga yordam bera oladi.
Yaqin Sharq va Janubiy Osiyo strategik tadqiqotlar markazining Markaziy Osiyo bo‘yicha dekanı Rodjer Kangas esa Markaziy Osiyo davlatlarining energetika infratuzilmasi xavfsizligiga e’tibor qaratdi. Uning aytishicha, texnologiyalar va kiber­muhitning rivojlanishi fonida energetika obyektlarida uzilishlar xavfi ortib bormoqda, bu esa mintaqa uchun alohida ahamiyatga ega. Yevropa Ittifoqi bilan strategik hamkorlik – ushbu sohadagi katta tajriba tufayli – mintaqaning energetika tizimlarining barqarorligi va xavfsizligini sezilarli darajada mustahkamlashi mumkin.
Yakunda Javlon Vaxabov Ozarbayjonning Markaziy Osiyo bilan mintaqaviy hamkorlikka qo‘shilishi mintaqaning energetik salohiyatini yanada oshirishini ta’kidladi. Xususan, u Kaspiy va Qora dengizlar orqali Yevropaga qayta tiklanuvchi energiya yetkazishga qaratilgan uch tomonlama “Yashil energetika korridori” loyihasining ahamiyatini alohida ko‘rsatib o‘tdi.

Жавлон Вахабов: «Переход Центральной Азии на «зелёную» энергетику – стратегический выбор региона»
В Лондоне Центром Каспийской политики была организована Третья Конференция по энергетической безопасности под названием «Навигация в новых реалиях».
В мероприятии приняли участие члены правительства Великобритании, дипломаты, руководители и эксперты ведущих государственных и неправительственных аналитических центров США, Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии, а также представители международных организаций.
На конференции были обсуждены растущая стратегическая значимость Центральной Азии и региона Каспия на фоне глобального перехода к «зелёной» энергетике, их потенциал в качестве альтернативных поставщиков, усиление регионального сотрудничества, а также необходимость более скоординированных совместных действий по вопросам климатических и энергетических трансформаций.
В частности, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что переход стран Центральной Азии к «зелёной» и чистой энергетике является осознанным и дальновидным выбором, поддерживаемым мощными региональными и глобальными тенденциями. По его словам, за последние восемь лет экономика региона выросла в 2,5 раза и достигла $520 миллиардов. Как подчеркивалось, данный прогресс сопровождается развитием новых отраслей, что усиливает спрос на современные и устойчивые энергетические решения.
Кроме того, Жавлон Вахабов обратил внимание, что население региона превысило 80 миллионов человек, урбанизация развивается быстрыми темпами, увеличивая потребность в энергоресурсах. Как отмечалось, к 2030 году спрос на электроэнергию может вырасти на 30–40%.
Вместе с тем, все страны Центральной Азии привержены Парижскому соглашению, что поддерживает экологическую ответственность, улучшает доступ к международному финансированию и повышает инвестиционную привлекательность региона. Например, Казахстан в рамках конференции COP29 в Баку в прошлом году заключил «зелёные» сделки на $3,7 млрд, а иностранные инвестиции в энергетический переход Узбекистана превышают €22 млрд.
В свою очередь, бывший государственный министр по вопросам энергетики и изменения климата Великобритании Чарльз Хендри отметил, что Великобритания может оказать значительную поддержку Центральной Азии в переходе к «зелёной» энергетике, особенно в развитии солнечной энергии, учитывая благоприятное географическое положение региона. По его словам, хотя Великобритания сама располагает ограниченным солнечным потенциалом, страна обладает передовыми технологиями, которые могут эффективно способствовать развитию солнечной энергетики в Центральной Азии.
Декан факультета центральноазиатских исследований в Центре стратегических исследований Ближнего Востока и Южной Азии Роджер Кангас сосредоточил внимание на вопросах безопасности энергетической инфраструктуры стран Центральной Азии. По его словам, с развитием технологий и киберсреды возрастает риск сбоев на энергетических объектах, что имеет особое значение для региона. Как отмечалось, стратегическое партнёрство с Евросоюзом, обладающим большим опытом в этой сфере, может существенно укрепить устойчивость и безопасность энергетической системы региона.
В заключение, Жавлон Вахабов отметил, что с присоединением Азербайджана к региональному сотрудничеству Центральной Азии энергетический потенциал региона значительно возрастёт. В частности, было подчеркнуто значение трёхстороннего проекта «Зелёный энергетический коридор» для передачи возобновляемой электроэнергии через Каспийское и Чёрное моря в Европу.