Javlon Vaxabov Buyuk Britaniya Tashqi ishlar vazirligida uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston delegatsiyasining London shahriga tashrifi doirasida Buyuk Britaniya Tashqi ishlar, hamdo‘stlik va taraqqiyot vazirligining (FCDO) Markaziy Osiyo va Sharqiy qo‘shnichilik departamenti rahbari Mark Kleyton bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi munosabatlarning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari ikki tomonlama asosda, shuningdek yangi “Markaziy Osiyo – Buyuk Britaniya” hamkorlik formati doirasida ko‘rib chiqildi.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov so‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasida turli darajalarda o‘zaro tashriflar dinamikasining sezilarli darajada faollashgani ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish uchun mustahkam siyosiy-diplomatik zamin yaratganini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Mark Kleyton O‘zbekistonning xalqaro maydondagi o‘rni tobora mustahkamlanib borayotgan bir sharoitda Buyuk Britaniya bilan hamkorlik qilish uchun yangi format va maydonlar ochilayotganini, jumladan BMT va boshqa mintaqalararo tuzilmalar doirasida hamkorlik imkoniyatlari kengayib borayotganini qayd etdi.

Жавлон Вахабов провел встречу в МИД Великобритании
В ходе визита делегации Узбекистана в Лондон прошла встреча с руководителем Департамента Центральной Азии и Восточного соседства МИД Великобритании Марком Клэйтоном.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития узбекско-британских отношений как в двустороннем формате, так и в рамках многосторонних платформ, включая новый формат взаимодействия «Центральная Азия – Великобритания».
Директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что усиливающаяся в последние годы динамика взаимных визитов на различных уровнях между нашими странами уже сформировала прочную политико-дипломатическую основу для того, чтобы вывести двусторонние отношения на качественно новый этап развития.
В свою очередь, Марк Клэйтон подчеркнул, что по мере укрепления роли Узбекистана на международной арене открываются новые форматы и площадки для взаимодействия с Великобританией, включая платформы ООН и других межрегиональных объединений.