Javlon Vaxabov Finlyandiya Prezidenti maslahatchisi bilan uchrashdi
Uchrashuvda Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubbning o‘tgan yil oktabr oyida O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo va investitsiyalar, ta’lim, gumanitar almashinuvlar, tinchlik vositachiligi hamda barqaror rivojlanish sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash, shuningdek, “Markaziy Osiyo – Shimoliy Yevropa” yangi platformasi doirasida ko‘p tomonlama o’zaro aloqalarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Javlon Vaxabov ta’kidlashicha, Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubbning O‘zbekistonga tashrifi Finlyandiya rahbariyatining mamlakatimizga so‘nggi 33 yil ichida amalga oshirgan ilk tarixiy tashrifi bo‘lib, O‘zbekiston– Finlyandiya munosabatlari rivojida yangi sahifa ochdi.
U qiymati 1 milliard yevrodan ortiq bo‘lgan istiqbolli qo‘shma loyihalar portfeli shakllantirilganligini tashrifning muhim natijalaridan biri sifatida qayd etdi. Bu esa savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish uchun katta salohiyat mavjudligini hamda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi o‘zaro qiziqish ortib borayotganligini ko‘rsatadi.
Tomonlar O‘zbekiston– Finlyandiya sherikligini yanada rivojlantirish hamda yuqori darajadagi siyosiy muloqotni aniq va istiqbolli qo‘shma loyihalarga aylantirishga qaratilgan kelishuvlarni amaliy jihatdan ro‘yobga chiqarish bo‘yicha faol ishlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Жавлон Вахабов провел встречу с советником президента Финляндии
В рамках рабочей поездки в Хельсинки директор МИЦА Жавлон Вахабов встретился с советником президента Финляндии Вилле Бруммером.
На встрече рассмотрены вопросы реализации договорённостей, достигнутых по итогам визита Президента Финляндии Александра Стубба в Узбекистан в октябре прошлого года.
Особое внимание было уделено дальнейшему укреплению двустороннего сотрудничества в сферах торговли и инвестиций, образования, гуманитарных обменов, мирного посредничества и устойчивого развития, а также расширению многостороннего взаимодействия в рамках новой платформы «Центральная Азия – Северная Европа».
Жавлон Вахабов отметил, что визит Президента Финляндии Александра Стубба в Узбекистан стал первым историческим визитом подобного рода финского руководства в нашу страну за 33 года и открыл новую страницу в развитии узбекско-финских отношений.
По его словам, одним из показательных итогов визита стало формирование портфеля перспективных совместных проектов на сумму свыше 1 млрд евро, что свидетельствует о значительном потенциале углубления торгово-экономического сотрудничества и растущем взаимном интересе деловых кругов двух стран.
Стороны договорились продолжить активную работу по дальнейшему развитию узбекско-финского партнерства и практической реализации достигнутых договоренностей, направленных на перевод высокого уровня политического диалога в конкретные и перспективные совместные проекты.