Javlon Vaxabov Finlyandiya ta’lim vaziri bilan uchrashdi
Xelsinkiga amalga oshirilgan xizmat safari doirasida MOXI direktori Javlon Vaxabov Finlyandiya ta’lim vaziri Anders Adlercreutz bilan uchrashuv o‘tkazdi. U shuningdek Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligi tizimida Shimoliy kengash bilan hamkorlik masalalarini ham muvofiqlashtiradi.
Suhbat davomida O‘zbekiston va Finlyandiya o‘rtasida ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Jumladan, o‘qituvchilarni sifatli tayyorlash hamda zamonaviy ta’lim metodlarini joriy etish borasida Finlyandiyaning xalqaro miqyosda tan olingan tajribasidan foydalanish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Javlon Vaxabov O‘zbekistonda ta’lim mamlakatning uzoq muddatli raqobatbardoshligi va barqaror rivojlanishining muhim asosi sifatida qaralayotganligini ta’kidladi. Shu nuqtai nazardan, maktabgacha ta’lim qamrovi 78 foizga yetgani, oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalar soni 1,5 milliondan oshgani hamda mamlakatdagi maktablarning 90 foizdan ortig‘i internet tarmog‘iga ulanganligi qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekistonda ta’lim sohasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlashda Finlyandiyaning muhim o‘rni ta’kidlandi. Jumladan, Toshkent shahrida Finlyandiya modeli asosida tashkil etilgan Nordik xalqaro maktabi tashabbusi, raqamli ta’lim yo‘nalishidagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek ekspertlar almashinuvi, xususan Xelsinkidagi YUNISEF xalqaro innovatsion o’rganish markazi bilan hamkorlik alohida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kasbiy va pedagogik ta’lim sohasida yangi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar. Xususan, O‘zbekistonlik o‘qituvchilar uchun Finlyandiyada malaka oshirish va tajriba almashish dasturlarini tashkil etish orqali ilg‘or Finlyandiya ta’lim tajribasini o‘rganish masalalari ko‘rib chiqildi.

Javlon Vakhabov held a meeting with Finland’s Minister of Education
As part of his working visit to Helsinki, IICA Director Javlon Vakhabov held a meeting with Anders Adlercreutz, Finland’s Minister of Education, who also oversees cooperation with the Nordic Council within the Finnish Ministry for Foreign Affairs.
During the discussion, the parties explored opportunities for further developing Uzbekistan–Finland cooperation in the field of education, including ways to draw on Finland’s internationally recognized experience in high-quality teacher training and the introduction of modern, student-centered learning approaches.
Javlon Vakhabov noted that in Uzbekistan education is viewed as a key foundation for the country’s long-term competitiveness and sustainable development. In this regard, it was emphasized that preschool enrollment has reached 78 percent, the number of students in higher education has exceeded 1.5 million, and more than 90 percent of schools across the country are connected to the Internet.
The important role of Finland in supporting education reforms in Uzbekistan was also highlighted, including through the implementation of the Nordic International School initiative based on the Finnish model in Tashkent, the development of cooperation in digital education, and expert exchanges, including through engagement with the UNICEF Global Learning Innovation Hub in Helsinki.
In conclusion, the parties discussed opportunities for launching new joint initiatives in vocational and teacher education, including the organization of training programs and study visits for Uzbek educators to Helsinki to learn from Finland’s advanced educational practices.