Javlon Vaxabov Finlyandiya ta’lim vaziri bilan uchrashdi
Xelsinkiga amalga oshirilgan xizmat safari doirasida MOXI direktori Javlon Vaxabov Finlyandiya ta’lim vaziri Anders Adlercreutz bilan uchrashuv o‘tkazdi. U shuningdek Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligi tizimida Shimoliy kengash bilan hamkorlik masalalarini ham muvofiqlashtiradi.
Suhbat davomida O‘zbekiston va Finlyandiya o‘rtasida ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Jumladan, o‘qituvchilarni sifatli tayyorlash hamda zamonaviy ta’lim metodlarini joriy etish borasida Finlyandiyaning xalqaro miqyosda tan olingan tajribasidan foydalanish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Javlon Vaxabov O‘zbekistonda ta’lim mamlakatning uzoq muddatli raqobatbardoshligi va barqaror rivojlanishining muhim asosi sifatida qaralayotganligini ta’kidladi. Shu nuqtai nazardan, maktabgacha ta’lim qamrovi 78 foizga yetgani, oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalar soni 1,5 milliondan oshgani hamda mamlakatdagi maktablarning 90 foizdan ortig‘i internet tarmog‘iga ulanganligi qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekistonda ta’lim sohasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlashda Finlyandiyaning muhim o‘rni ta’kidlandi. Jumladan, Toshkent shahrida Finlyandiya modeli asosida tashkil etilgan Nordik xalqaro maktabi tashabbusi, raqamli ta’lim yo‘nalishidagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek ekspertlar almashinuvi, xususan Xelsinkidagi YUNISEF xalqaro innovatsion o’rganish markazi bilan hamkorlik alohida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kasbiy va pedagogik ta’lim sohasida yangi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar. Xususan, O‘zbekistonlik o‘qituvchilar uchun Finlyandiyada malaka oshirish va tajriba almashish dasturlarini tashkil etish orqali ilg‘or Finlyandiya ta’lim tajribasini o‘rganish masalalari ko‘rib chiqildi.

Жавлон Вахабов провел встречу с министром образования Финляндии
В рамках рабочего визита в Хельсинки директор МИЦА Жавлон Вахабов провел встречу с министром образования Финляндии Андерсом Адлеркройцем, который также курирует вопросы сотрудничества в рамках Северного совета по линии МИД Финляндии.
В ходе беседы были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Финляндией в сфере образования, включая возможности использования международного признанного опыта Финляндии в области качественной подготовки учителей и внедрения методов обучения школьников.
Жавлон Вахабов отметил, что в Узбекистане образование рассматривается как ключевая основа долгосрочной конкурентоспособности и устойчивого развития страны. Подчеркнуто, что охват дошкольным образованием достиг 78%, численность студентов высших учебных заведений превысила 1,5 млн человек, а более 90% школ страны подключены к сети Интернет.
Отмечена важная роль Финляндии в поддержке реформ в сфере образования в Узбекистане, включая реализацию инициативы Нордической международной школы по финской модели в Ташкенте, развитие сотрудничества в области цифрового образования, а также обмен экспертами, в том числе через взаимодействие с Глобальным центром инноваций в обучении ЮНИСЕФ в Хельсинки.
В завершение стороны рассмотрели перспективы реализации новых совместных инициатив в сфере профессионального и педагогического образования, предусматривающих организацию учебных стажировок для узбекских преподавателей в Финляндии с целью изучения передового финского опыта.