Javlon Vaxabov: “Ko‘p vektorli siyosat hamkorlardan uzoqlashishni anglatmaydi”
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Tallin shahriga amalga oshirilgan amaliy tashrif doirasida global beqarorlik va yetakchi davlatlarning mintaqaga qiziqishi ortib borayotgan bir sharoitda Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazdagi asosiy tendensiyalarga bag‘ishlangan konferensiyada ishtirok etdi.
Tadbir Gruziya strategik va xalqaro tadqiqotlar fondi – Rondeli fondi hamda Estoniya diplomatiya maktabi tomonidan tashkil etildi.
Konferensiyada Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz, shuningdek, AQSh, Turkiya va Estoniyadan yetakchi tahliliy markazlar rahbarlari va ekspertlari ishtirok etdilar.
Javlon Vaxabov o‘z ma’ruzasida Markaziy Osiyodagi mintaqaviy transformatsiya jarayonlari ortga qaytmas tus olayotganligini, Ozarbayjonning ko‘p tomonlama hamkorlik formatlariga qo‘shilishi esa o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish va umumiy tahdidlarni birgalikda yengib o‘tish borasida qo‘shimcha imkoniyatlar ochishini ta’kidladi.
Qayd etilishicha, Markaziy Osiyo mamlakatlari “Markaziy Osiyo plyus” hamkorlik formatlari doirasida tashqi sherikliklar doirasini izchil kengaytirmoqda. Bu esa ichki modernizatsiya, barqarorlikni oshirish va mintaqa salohiyatini yanada to‘liq ro‘yobga chiqarishga xizmat qilmoqda.
MOXI direktorining so‘zlariga ko‘ra, ko‘p vektorli siyosat hamkorlardan uzoqlashishni anglatmaydi. Aksincha, u davlatlarning mustaqil qarorlar qabul qilish, tashqi bozorlar va investitsiya manbalarini diversifikatsiya qilish, shuningdek, o‘z manfaatlaridan kelib chiqqan holda mintaqaviy ustuvorliklarni shakllantirish qobiliyatini nazarda tutadi.

Жавлон Вахабов: «Многовекторная политика – это не отдаление от партнеров»
В рамках рабочего визита в Таллин директор МИЦА Жавлон Вахабов принял участие на конференции, посвященной ключевым тенденциям в Центральной Азии и на Южном Кавказе на фоне глобальной турбулентности и растущего вовлечения ведущих держав.
Мероприятие было организовано Грузинским фондом стратегических и международных исследований (Фонд Рондели) и Эстонской школой дипломатии.
В конференции приняли участие руководители и эксперты ведущих аналитических центров стран Центральной Азии, Южного Кавказа, а также США, Турции и Эстонии.
В ходе своего выступления Жавлон Вахабов отметил, что региональная трансформация в Центральной Азии приобретает необратимый характер, а подключение Азербайджана к форматам многостороннего сотрудничества откроет дополнительные возможности в сфере взаимосвязанности, экономического роста и совместного преодоления общих вызовов.
Отмечено, что страны Центральной Азии последовательно расширяют круг внешних партнерств в рамках форматов взаимодействия «Центральная Азия плюс», что способствует внутренней модернизации, повышению устойчивости и более полной реализации потенциала региона.
По словам директора МИЦА, многовекторная политика не означает отдаление от партнеров, а предполагает способность государств самостоятельно принимать решения, диверсифицировать внешние рынки и источники инвестиций, а также формировать региональные приоритеты, исходя из собственных интересов.