Javlon Vaxabov: “Ko‘p vektorli siyosat hamkorlardan uzoqlashishni anglatmaydi”
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Tallin shahriga amalga oshirilgan amaliy tashrif doirasida global beqarorlik va yetakchi davlatlarning mintaqaga qiziqishi ortib borayotgan bir sharoitda Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazdagi asosiy tendensiyalarga bag‘ishlangan konferensiyada ishtirok etdi.
Tadbir Gruziya strategik va xalqaro tadqiqotlar fondi – Rondeli fondi hamda Estoniya diplomatiya maktabi tomonidan tashkil etildi.
Konferensiyada Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz, shuningdek, AQSh, Turkiya va Estoniyadan yetakchi tahliliy markazlar rahbarlari va ekspertlari ishtirok etdilar.
Javlon Vaxabov o‘z ma’ruzasida Markaziy Osiyodagi mintaqaviy transformatsiya jarayonlari ortga qaytmas tus olayotganligini, Ozarbayjonning ko‘p tomonlama hamkorlik formatlariga qo‘shilishi esa o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish va umumiy tahdidlarni birgalikda yengib o‘tish borasida qo‘shimcha imkoniyatlar ochishini ta’kidladi.
Qayd etilishicha, Markaziy Osiyo mamlakatlari “Markaziy Osiyo plyus” hamkorlik formatlari doirasida tashqi sherikliklar doirasini izchil kengaytirmoqda. Bu esa ichki modernizatsiya, barqarorlikni oshirish va mintaqa salohiyatini yanada to‘liq ro‘yobga chiqarishga xizmat qilmoqda.
MOXI direktorining so‘zlariga ko‘ra, ko‘p vektorli siyosat hamkorlardan uzoqlashishni anglatmaydi. Aksincha, u davlatlarning mustaqil qarorlar qabul qilish, tashqi bozorlar va investitsiya manbalarini diversifikatsiya qilish, shuningdek, o‘z manfaatlaridan kelib chiqqan holda mintaqaviy ustuvorliklarni shakllantirish qobiliyatini nazarda tutadi.

Javlon Vakhabov: “Multi-vector Policy Does Not Mean Moving Away from Partners”
As part of his working visit to Tallinn, IICA Director Javlon Vakhabov, took part in a conference dedicated to regional developments in Central Asia and the South Caucasus amid global turbulence and the growing engagement of major powers.
The event was organized by the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, also known as the Rondeli Foundation, and the Estonian School of Diplomacy.
The conference brought together heads and experts of leading think tanks from Central Asia, the South Caucasus, as well as the United States, Türkiye, and Estonia.
In his remarks, Javlon Vakhabov noted that regional transformation in Central Asia is becoming irreversible, while Azerbaijan’s engagement in multilateral cooperation formats will open up additional opportunities for connectivity, economic growth, and joint efforts to address common challenges.
It was noted that the countries of Central Asia are consistently expanding the range of their external partnerships through “C5+” cooperation formats, which contribute to domestic modernization, greater resilience, and the fuller realization of the region’s potential.
According to the IICA Director, multi-vector foreign policy does not mean moving away from partners. Rather, it reflects the ability of states to make independent decisions, diversify external markets and sources of investment, and shape regional priorities based on their own interests.