Javlon Vaxabov NOREF direktori bilan uchrashdi
Uchrashuv davomida Markaziy Osiyo mamlakatlarining tinchlikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari, mintaqaviy hamkorlik masalalari hamda ikki tahliliy markaz o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish istiqbollari muhokama qilindi.
Javlon Vaxabov bugungi kunda Markaziy Osiyo chegaralar va suv resurslari bo‘yicha keskin bahs va kelishmovchiliklardan o‘tib, o‘zaro ishonch, yaxshi qo‘shnichilik, tinchlik va xavfsizlikka asoslangan barqaror mintaqaviy arxitekturani shakllantirish yo‘lini bosib o‘tgan hudud sifatida namoyon bo‘layotganini ta’kidladi.
Tomonlar Markaziy Osiyoda kechayotgan tinchlikni mustahkamlash jarayonlari Norvegiyaning tashqi siyosiy ustuvor yo‘nalishlari bilan hamohang ekanini qayd etdilar. Norvegiya an’anaviy ravishda vositachilik, nizolarning oldini olish, davlatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlash hamda barqaror rivojlanishni ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratadi.
Shu munosabat bilan MOXI va NOREF o‘rtasida qo‘shma tadqiqotlar olib borish, birgalikda nashrlar tayyorlash, shuningdek, mavzuli tadbirlar va ekspertlar almashinuvini tashkil etish orqali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.

Javlon Vakhabov Met with Director of NOREF
During a working visit to Oslo, Javlon Vakhabov, Director of the International Institute for Central Asia (IICA), held a meeting with Johan Vibe, Director of the Norwegian Centre for Conflict Resolution (NOREF).
The meeting focused on peacebuilding efforts in Central Asia, issues related to regional consolidation, and prospects for establishing cooperation between the two think tanks.
Javlon Vakhabov noted that today Central Asia represents an example of a region that has gone through a complex path – from acute disputes and disagreements over borders and water resources to the formation of a sustainable architecture of trust, good-neighborliness, peace, and security.
The parties also emphasized that the ongoing peacebuilding processes in Central Asia are largely in line with Norway’s foreign policy priorities, which traditionally place strong emphasis on mediation, conflict prevention, confidence-building among states, and the promotion of sustainable development.
In this context, the importance of establishing partnership between IICA and NOREF was highlighted, including through joint research projects, co-authored publications, as well as the organization of thematic events and expert exchanges.