Javlon Vaxabov NOREF direktori bilan uchrashdi
Uchrashuv davomida Markaziy Osiyo mamlakatlarining tinchlikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari, mintaqaviy hamkorlik masalalari hamda ikki tahliliy markaz o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish istiqbollari muhokama qilindi.
Javlon Vaxabov bugungi kunda Markaziy Osiyo chegaralar va suv resurslari bo‘yicha keskin bahs va kelishmovchiliklardan o‘tib, o‘zaro ishonch, yaxshi qo‘shnichilik, tinchlik va xavfsizlikka asoslangan barqaror mintaqaviy arxitekturani shakllantirish yo‘lini bosib o‘tgan hudud sifatida namoyon bo‘layotganini ta’kidladi.
Tomonlar Markaziy Osiyoda kechayotgan tinchlikni mustahkamlash jarayonlari Norvegiyaning tashqi siyosiy ustuvor yo‘nalishlari bilan hamohang ekanini qayd etdilar. Norvegiya an’anaviy ravishda vositachilik, nizolarning oldini olish, davlatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlash hamda barqaror rivojlanishni ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratadi.
Shu munosabat bilan MOXI va NOREF o‘rtasida qo‘shma tadqiqotlar olib borish, birgalikda nashrlar tayyorlash, shuningdek, mavzuli tadbirlar va ekspertlar almashinuvini tashkil etish orqali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.

Жавлон Вахабов встретился с директором NOREF
В рамках рабочего визита в Осло директор МИЦА Жавлон Вахабов провел встречу с директором Норвежского центра по разрешению конфликтов (NOREF) Джоханом Вайбом.
На встрече обсуждены миротворческие усилия стран Центральной Азии, вопросы региональной консолидации, а также рассмотрены перспективы налаживания связей между двумя аналитическими центрами.
Жавлон Вахабов отметил, что сегодня Центральная Азия представляет собой пример региона, который прошёл сложный путь от острых споров и разногласий по вопросам границ и водных ресурсов к формированию устойчивой архитектуры доверия, добрососедства, мира и безопасности.
Стороны обратили внимание, что происходящие в Центральной Азии миротворческие процессы во многом созвучны внешнеполитическим приоритетам Норвегии, которая традиционно уделяет особое внимание вопросам мирного посредничества, предотвращения конфликтов, укрепления доверия между государствами и продвижения устойчивого развития.
В этой связи была подчеркнута важность налаживания партнёрства между МИЦА и NOREF через проведение совместных исследований, подготовку совместных публикаций и организацию тематических мероприятий и экспертных обменов.