Javlon Vaxabov: O‘zbekiston Katta Sietl hududi bilan aniq iqtisodiy loyihalarni ilgari surishdan manfaatdor
Sietl shahriga amaliy tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov “Greater Seattle Partners” mintaqaviy tashkiloti prezidenti va bosh ijrochi direktori Shannon Braddock bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Katta Sietl hududi o‘rtasidagi savdo-investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, texnologiyalar, ta’lim, innovatsiyalar, yashil iqtisodiyot, logistika, agrosanoat va xalqaro savdo sohalaridagi hamkorlik imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston va Vashington shtati ishbilarmon doiralari o‘rtasida yanada to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
“Greater Seattle Partners” O‘zbekistonni mintaqaning biznes va innovatsion hamjamiyati uchun yanada ko‘rinadigan va amaliy hamkor sifatida ilgari surishda muhim rol o‘ynashi mumkinligi qayd etildi. Katta Sietl AQSHning eng faol iqtisodiy markazlaridan biri bo‘lib, uning yalpi mintaqaviy mahsuloti qariyb $607 milliardni tashkil etadi, hududda 2,32 milliondan ortiq ish o‘rni va taxminan 290 ming kompaniya mavjud. Mintaqada “Amazon”, “Microsoft”, “Boeing”, “Costco”, “Starbucks”, “Alaska Airlines”, “T-Mobile”, “Expedia” kabi global kompaniyalar joylashgan yoki faol vakillikka ega.
J. Vaxabov Sietl shahrida O‘zbekiston Bosh konsulligining ochilishi AQSHning Tinch okeani shimoli-g‘arbiy mintaqasi bilan yanada tizimli ishlash uchun yangi imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, O‘zbekiston AQSH bilan nafaqat siyosiy muloqotni kengaytirish, balki hududlar, kompaniyalar, universitetlar va rivojlanish institutlari ishtirokidagi aniq iqtisodiy loyihalarni ilgari surishdan ham manfaatdor.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Sietlning texnologik ekotizimi, shuningdek, mintaqaning innovatsiyalar, ta’lim, aviatsiya sanoati, logistika, yashil energetika va kadrlar tayyorlash sohalaridagi tajribasi O‘zbekiston uchun alohida qiziqish uyg‘otadi. Shu nuqtayi nazardan, “Greater Seattle Partners” bilan hamkorlik investorlar, tarmoq kompaniyalari, startaplar va ta’lim muassasalari bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yish uchun amaliy kanal bo‘lib xizmat qilishi mumkin.
O‘z navbatida, Shannon Braddock “Greater Seattle Partners” O‘zbekiston bilan Markaziy Osiyoning jadal rivojlanayotgan bozori sifatida yangi hamkorlik yo‘nalishlarini o‘rganishdan manfaatdor ekanligini ta’kidladi.

Жавлон Вахабов: Узбекистан заинтересован в продвижении конкретных экономических проектов с регионом Большого Сиэтла
В рамках рабочего визита в г. Сиэтл директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов провёл встречу с президентом и главным исполнительным директором региональной организации «Greater Seattle Partners» Шаннон Брэддок.
На встрече обсуждены перспективы расширения торгово-инвестиционного взаимодействия между Узбекистаном и регионом Большого Сиэтла, включая сотрудничество в сферах технологий, образования, инноваций, чистой экономики, логистики, агропереработки и международной торговли. Особое внимание уделено возможностям выстраивания более прямых связей между деловыми кругами Узбекистана и штата Вашингтон.
Отмечено, что «Greater Seattle Partners» может сыграть важную роль в продвижении Узбекистана как более заметного и практического партнёра для делового и инновационного сообщества региона. Большой Сиэтл является одним из наиболее динамичных экономических центров США: его валовой региональный продукт составляет около $600 млрд, регион поддерживает более 2,32 млн рабочих мест и объединяет порядка 290 тыс. компаний. Здесь расположены или активно представлены такие глобальные корпорации, как Amazon, Microsoft, Boeing, Costco, Starbucks, Alaska Airlines, T-Mobile и Expedia.
Ж. Вахабов отметил, что открытие Генерального консульства Узбекистана в г. Сиэтл создаёт новые условия для более системной работы с Тихоокеанским Северо-Западом США. По его словам, Узбекистан заинтересован не только в расширении политического диалога с США, но и в продвижении конкретных экономических проектов с участием регионов, компаний, университетов и институтов развития.
По его словам, для Узбекистана особый интерес представляют технологическая экосистема Сиэтла, опыт региона в сфере инноваций, образования, авиационной промышленности, логистики, зелёной энергетики и подготовки кадров. В этой связи взаимодействие с «Greater Seattle Partners» может стать практическим каналом для установления контактов с инвесторами, отраслевыми компаниями, стартапами и образовательными учреждениями.
В свою очередь, Ш. Брэддок подчеркнула заинтересованность «Greater Seattle Partners» в изучении новых направлений сотрудничества с Узбекистаном как быстро развивающимся рынком Центральной Азии.