Kecha Prezident Shavkat Mirziyoyev Rossiyaning Qozon shahrida boʻlib oʻtgan “BRIKS plyus” sammitida nutq soʻzladi.
Ushbu nutqda Oʻzbekistonning BRIKS+ boʻyicha pozitsiyasi, Isroil-Falastin mojarosi va Yaqin Sharqdagi jarayonlar, shuningdek, Afgʻoniston boʻyicha siyosati kabi bir nechta fikrlar alohida ta’kidlandi.
✅ Bugungi kunda dunyo jadal bo‘linib bormoqda. Insonlarga ulkan azob-uqubatlar, og‘ir iztirob va o‘rnini to‘ldirib bo‘lmaydigan yo‘qotishlar keltirayotgan urush va mojarolar soni ortmoqda.
✅
Geosiyosiy raqobat, milliy egoizm va mafkuraviy qoliplardan xoli bo‘lgan, konstruktiv muloqot yo‘li bilan global murosaga erishish bo‘yicha yangragan da’vatlarni qo‘llab-quvvatlayman.
O‘zbekiston ustuvor investitsiyaviy va ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish uchun BRIKSning yangi Taraqqiyot banki bilan yaqin hamkorlik o‘rnatishni rejalashtirgan. Biz, shuningdek, innovatsiya, raqamli iqtisodiyot, “yashil” taraqqiyot va energetika, to‘siqlarsiz elektron tijorat kabi sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdormiz.
BRIKSdagi sheriklarimiz bilan birgalikda transport sohasidagi bog‘liqlikni kuchaytirish, yangi transkontinental yo‘laklarni yaratish, yetkazib berishning ishonchli logistika zanjirlarini shakllantirish, kabotaj tashuvlar tizimini rivojlantirish borasida yaqindan ish olib borish niyatidamiz.
Yaqin Sharqdagi tobora keskinlashib borayotgan mojaro bizni ham tashvishga solmoqda. Bu mintaqa qo‘shni mamlakatlar va yirik davlatlarning bu mojaroga tortilishi bilan global inqirozning yirik o‘chog‘iga aylanib bormoqda. Biz G‘azo va Livandagi misli ko‘rilmagan gumanitar fojiani qalbimizdagi og‘riq hissi bilan qabul qilyapmiz. Tinch aholi, ayniqsa, bolalarning begunoh qurbon bo‘lishini hech qanday siyosiy maqsadlar oqlay olmaydi. Bugungi kunda o‘t ochishni zudlik bilan to‘xtatish va jabrlanganlarga shoshilinch yordam ko‘rsatish kechiktirib bo‘lmaydigan vazifalardir.
Isroil-Falastin muammosining yagona yechimi – “ikki xalq uchun ikki davlat” tamoyili asosida mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘lib qolmoqda, deb hisoblaymiz.
Global va mintaqaviy xavfsizlik haqida gapirganda, Afg‘oniston muammosini chetlab o‘tish mumkin emas. Bizning umumiy vazifamiz – ushbu mamlakatni yakkalash emas, balki Afg‘oniston xalqiga va uning amaldagi hokimiyatiga ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, tinch qurilish va taraqqiyotning dolzarb muammolarini hal etishda yordam ko‘rsatishdir.

Yesterday, Prezident Shavkat Mirziyoyev delivered a keynote speech at the “BRICS plus” summit in Kazan, Russia.
Here are a few points worth mentioning, including Uzbekistan’s stance on BRICS+, the Government’s policy on the Israeli-Palestinian conflict and the Middle East settlement as well as Afghanistan.
✅ The world is rapidly moving toward division, with an increasing number of wars and conflicts inflicting profound sufferings, severe pain and irreplaceable human losses.
✅
I join the calls for achieving a global compromise through constructive dialogue, free from geopolitical rivalries, national egoism, and ideological prejudice.
Uzbekistan intends to establish close collaboration with the BRICS New Development Bank to implement priority investment and social projects. We are also interested to expand practical cooperation in such areas as innovation, digital economy, green development and energy, barrier-free e-commerce.
Together with our BRICS partners, we intend to closely collaborate on strengthening transport connectivity; creating new transcontinental corridors, forming reliable logistics supply chains and developing the cabotage transportation.
I share the concern regarding the escalating conflict in the Middle East. It is increasingly evolving into a potential flashpoint of global crisis involving neighboring countries and major world powers. We are heartbroken by unprecedented humanitarian catastrophe in the Gaza and Lebanon. No political objectives can justify innocent civilian victims, especially children. Today, an immediate ceasefire and the delivery of emergency relief to the all victims are of paramount urgency.
We believe that the only solution to the Israeli-Palestinian problem is a peaceful settlement of the conflict based on the “two-state solution” principle.
When it comes to global and regional security, we cannot overlook the problem of Afghanistan. Our common task is not to isolate, but help the Afghan people and the de-facto authorities of this country to address the pressing problems of socio-economic development, peace-building and prosperity.