Markaziy Osiyo xalqaro institutida Germaniyaning O‘zbekistondagi elchisi doktor Tilo Klinner bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida diplomatik missiya rahbari O‘zbekiston Prezidentining pragmatik va mutanosib tashqi siyosati o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qilayotganini, mintaqada barqarorlik va farovonlikni mustahkamlash uchun qulay shart-sharoitlar yaratayotganini ta’kidladi. Bunday yondashuv samarasida Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilash, yaxshi qo‘shnichilik aloqalarini mustahkamlash borasida salmoqli muvaffaqiyatlarga erishildi.
Mintaqaviy hamkorlik masalalarini muhokama qilish vaqtida tomonlar “Markaziy Osiyo + Germaniya” formatidagi o‘zaro hamkorlik Germaniyaning mintaqa davlatlari bilan diplomatik aloqalarini mustahkamlashning asosiy tarkibiy qismiga aylanganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Ushbu formatdagi hamkorlik siyosiy, iqtisodiy va madaniy sohalarda yangi istiqbol va imkoniyatlar olib keladi.
Markaziy Osiyo + Germaniya Federativ Respublikasi formatidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari qatorida iqtisodiyot, energetika va tabiiy resurslarni boshqarish, mintaqaviy hamkorlik va barqarorlik, iqlim va atrof-muhit masalalari, shuningdek, fuqarolar o‘rtasida bevosita aloqalarni rivojlantirish kabilar belgilab olindi.
Uchrashuvda ishtirokchilar, shuningdek, “Yashil Markaziy Osiyo” tashabbusi doirasidagi hamkorlikdan mamnun ekanliklarini bildirib, iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish va uning oqibatlariga moslashish boʻyicha birgalikdagi saʼy-harakatlar muhimligini taʼkidladilar. Shu nuqtai nazardan, Germaniya tomonidan taqdim etilgan ushbu tashabbus tomonlarning mintaqadagi iqlim o'zgarishi muammolariga umumiy yondashuvini shakllantiradi.
Uchrashuv yakunida T.Klinner MOXI va Germaniyaning xalqaro va xavfsizlik masalalari instituti (SWP) hamda Germaniya global va mintaqaviy tadqiqotlar instituti (GIGA) kabi Germaniya tahliliy tuzilmalari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda yordam berishga tayyorligini bildirdi.

Формат «ЦА+ФРГ» стал ключевым компонентом в укреплении дипломатических связей со странами региона
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча с послом Германии в Узбекистане доктором Тило Клиннером.
В ходе беседы глава дипмиссии отметил, что прагматичная и взвешенная внешняя политика Президента Узбекистана способствует развитию взаимовыгодного сотрудничества и создаёт благоприятные условия для укрепления стабильности и процветания в регионе. В результате такого подхода были достигнуты значительные успехи в улучшении отношений между странами Центральной Азии и укреплении добрососедских связей.
При обсуждении вопросов регионального сотрудничества стороны с удовлетворением отметили, что взаимодействие в формате «Центральная Азия + Германия» стало ключевым компонентом в укреплении дипломатических связей Германии со странами региона. Сотрудничество в рамках данного формата приносит новые перспективы и возможности в политической, экономической и культурной сферах.
Среди основных направлений сотрудничества в формате ЦА+ФРГ были определены экономика, энергетика и управление природными ресурсами, региональное сотрудничество и обеспечение устойчивости, проблемы климата и охраны окружающей среды, а также развитие прямых контактов между гражданами.
В ходе встречи участники также выразили своё удовлетворение сотрудничеством в рамках инициативы «Зелёная Центральная Азия», подчеркнув важность совместных усилий по борьбе с изменением климата и адаптации к его последствиям. В этом контексте, данная инициатива, представленная Германией, формирует общий подход сторон к проблемам изменения климата в регионе.
В завершение встречи Т. Клиннер выразил готовность оказать содействие в установлении сотрудничества МИЦА с немецкими аналитическими структурами, такими как Немецкий институт международных отношений и безопасности (SWP) и Немецкий институт глобальных и региональных исследований (GIGA).