Markaziy Osiyo xalqaro instituti Koreya fondi va “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati bilan hamkorlikni mustahkamlamoqda
Markaziy Osiyo va Koreya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish doirasida Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Koreya jamg‘armasi vitse-prezidenti va “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati ijrochi direktori Chon Kuk Ri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, “Markaziy Osiyo + Koreya” hamkorlik forumi kotibiyati 2017 yilda Koreya jamg‘armasi qoshida tashkil etilgan xalqaro tuzilma hisoblanadi. Uning maqsadi Forum doirasidagi loyihalarni tizimli amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash orqali Markaziy Osiyo mamlakatlari va Koreya davlati o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashdan iborat.
Uchrashuvda tomonlar MOXI va Kotibiyat faoliyatining asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar, shuningdek, “CA+” formati doirasidagi hamkorlik istiqbollarini belgilab oldilar.
Chon Kuk Ri O‘zbekistonning mintaqaning Koreya bilan hamkorligini mustahkamlashga qo‘shgan hissasini yuqori baholadi va ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha o‘zining rejalari bilan tanishtirdi.
Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo tahliliy tuzilmalari o‘rtasidagi muloqot va sheriklik uchun qo‘shimcha maydonga aylanadigan bo‘lajak Koreya-Markaziy Osiyo tahlil markazlari forumining ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Chon Kuk Ri MOXI va Kotibiyatning mintaqa hamda Koreya manfaatlariga mos keladigan umumiy maqsad va vazifalari mavjudligini ta’kidladi va mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirishga umid bildirdi.

Международный Институт Центральной Азии укрепляет партнерство с Корейским Фондом и Секретариатом Форума сотрудничества Корея-Центральная Азия
В рамках дальнейшего углубления взаимодействия между Центральной Азией и Кореей, в Международном Институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча с вице-президентом Корейского Фонда и исполнительным директором Секретариата Форума сотрудничества Корея-Центральная Азия, Чон Кук Ри.
Напомним, что Секретариат Форума сотрудничества «ЦА+Корея» является международной структурой, созданной при Корейском Фонде в 2017 году. Её целью является укрепление взаимодействия между странами Центральной Азии и Кореей путем поддержки систематической реализации проектов в рамках Форума.
В ходе встречи стороны обсудили ключевые направления деятельности МИЦА и Секретариата, а также обозначили перспективы сотрудничества в рамках формата «ЦА+».
Чон Кук Ри высоко оценил вклад Узбекистана в укрепление взаимодействия региона с Кореей и представил свои планы по развитию многостороннего сотрудничества.
Особое внимание было уделено значимости предстоящего Корейско-Центральноазиатского Форума аналитических центров, который станет дополнительной платформой для диалога и партнерства между аналитическими структурами РОК и Центральной Азии.
В заключение встречи, Чон Кук Ри подчеркнул, что МИЦА и Секретариат имеют общие цели и задачи, соответствующие интересам региона и Кореи, и выразил надежду на дальнейшее наращивание сотрудничества между странами.