Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi o’zaro hamkorlikni rivojlantirmoqda
MOXI delegatsiyasining Boku shahriga tashrifi doirasida Institut direktori Javlon Vaxabov Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi rektori Urxan Alekperov bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarining bugungi holatini muhokama qildilar hamda ikki tomonlama hamkorlikni, jumladan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar. Shuningdek, ikki mamlakatning tahliliy va ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasida yaqindan hamkorlik qilish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Javlon Vaxabov o‘zining kirish so‘zida O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi munosabatlar jadal rivojlanayotganini va ikki davlat rahbarlarining ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashdagi muhim rolini alohida ta’kidladi. O‘tgan yil noyabr oyida Toshkent sammitida qabul qilingan Ozarbayjon Respublikasining Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatiga qo‘shilishi to‘g‘risidagi tarixiy qarorning ahamiyati qayd etildi. MOXI direktori ushbu qadam Ozarbayjon va mintaqa davlatlari o‘rtasidagi hamkorlik ko‘p yillardan buyon muvaffaqiyatli rivojlanib kelayotganligi bois juda mantiqiy va ahamiyatli ekanigini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Akademiya rektori Urxan Alekperov ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi o‘zaro ishonch va konstruktiv hamkorlikning yuqori darajasini alohida qayd etdi, bu esa ikki tomonlama munosabatlarning barcha yo‘nalishlariga ijobiy sur’at bag‘ishlayotganini ta’kidladi. U ikki ilmiy va tahliliy muassasa o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash gumanitar aloqalarni yanada rivojlantirish hamda barqaror ekspertlik aloqalarini shakllantirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida MOXI va Davlat boshqaruvi akademiyasi o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlik rivojini ta'minlovchi Hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.

МИЦА и Академия госуправления при Президенте Азербайджана налаживают партнерские связи
В ходе визита делегации МИЦА в г. Баку директор Жавлон Вахабов провел переговоры с ректором Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики (АГУ) Урханом Алекперовым.
В ходе встречи стороны обсудили состояние узбекско азербайджанских отношений, обменялись мнениями по перспективам дальнейшего развития сотрудничества между странами и на площадке Консультативных встреч глав государств Центральной Азии (КВГГЦА), рассмотрели возможности тесного взаимодействия между аналитическими и исследовательскими структурами двух стран.
В своей приветственной речи Жавлон Вахабов отметил высокую динамику развития отношений между Узбекистаном и Азербайджаном, а также роль лидеров в укреплении союзнических отношений. Подчеркнута важность исторического решения о присоединении Азербайджана к формату КВГГЦА, принятого на Ташкентском саммите в ноябре прошлого года. Директор МИЦА отметил, что данный шаг стал логичным и естественным, поскольку сотрудничество между странами региона и Азербайджаном успешно развивается на протяжении многих лет.
В свою очередь, ректор АГУ Урхан Алекперов отметил высокий уровень взаимного доверия и конструктивного взаимодействия между лидерами двух государств, что задает позитивную динамику всему комплексу двусторонних отношений. Руководитель Академии подчеркнул, что укрепление сотрудничества между двумя научно исследовательскими учреждениями будет способствовать дальнейшему развитию гуманитарных связей и формированию устойчивых экспертных контактов.
По итогам встречи состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве, предусматривающего развитие долгосрочного партнерства между МИЦА и АГУ.
Академия государственного управления создана в 1999 г. и является единственным высшим учебным заведением при Президенте Азербайджанской Республики, осуществляющим подготовку, переподготовку и повышение квалификации государственных служащих, а также научно-аналитическую деятельность в сфере государственного управления.