Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo tahlil markazlarining birinchi forumi bo‘lib o‘tmoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo tahlil markazlarining birinchi forumi bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu forum Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlarining yetakchi ekspertlar, siyosatchilar, biznes vakillari hamda ilmiy doira vakillarini birlashtirdi. Forum tarixiy birinchi Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo sammiti arafasida, ya’ni ikki haftadan keyin Samarqandda bo‘lib o‘tadigan muhim tadbir oldidan o‘tkazilmoqda.
Tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov tabrik nutqi bilan chiqish qildi. A. Komilov ta’kidlashicha, Markaziy Osiyo transformatsiya davrini boshdan kechirmoqda va global jarayonlarning faol ishtirokchisiga aylanmoqda. Shu sababli Yevropa Ittifoqi bilan strategik hamkorlik yanada dolzarb ahamiyat kasb etmoqda, chunki u umumiy qadriyatlar va barqaror rivojlanish sohasidagi manfaatlarga asoslangan.
Komilov forum fikr almashish va qo‘shma rivojlanish strategiyalarini ishlab chiqish uchun noyob imkoniyat ekanligini ta’kidlab, doimiy ekspertlar muloqotini yo‘lga qo‘yish muhimligini qayd etdi. Bu esa Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun aniq amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori Javlon Vahabov ushbu forum Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarning rivojlanishida hal qiluvchi davrda o‘tayotganini va chuqur strategik muloqot asoslarini shakllantirishini ta’kidladi.
Vahabovning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda mintaqalar o‘rtasidagi muloqot yangi dinamikaga ega bo‘lib, bunga ekspert uchrashuvlari, xalqaro konferensiyalar va Yevropaning yetakchi ilmiy-tadqiqot markazlari bilan aloqalarning kengayishi xizmat qildi. O‘z nutqining yakunida MOXI direktori forum ishtirokchilarini ochiq va samarali muhokamalarga chorlab, bo‘lajak sammit uchun aniq amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga chaqirdi.
O‘z chiqishi davomida Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprayts Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikning jadal rivojlanayotganini, xususan suv resurslari, xavfsizlik va strategik muhim xomashyo sohalarida sezilarli taraqqiyotga erishilganini ta’kidladi. U ayniqsa yuqori darajadagi uchrashuvlar sonining ortib borayotgani ikki mintaqa o‘rtasidagi strategik munosabatlarning ahamiyatini oshirayotganini qayd etdi.
Stiprayts, shuningdek, forum bir qator muhim tadbirlar arafasida o‘tayotganini ta’kidlab, ushbu uchrashuv Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash uchun muhim turtki bo‘lishiga ishonch bildirdi.
O‘z nutqining yakunida u 2019-yilgi Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha strategiyasi va 2023-yilgi Qo‘shma yo‘l xaritasi asosida muhim hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilish zarurligini ta’kidladi hamda forum ishtirokchilari bilan keyingi uchrashuvlarni yuzma-yuz shaklda o‘tkazish umidini bildirdi.
Forum o‘z ishini davom ettirib, ishtirokchilarga fikr almashish, qo‘shma yechimlar ishlab chiqish va Yevropa Ittifoqi hamda Markaziy Osiyo o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash uchun noyob platforma taqdim etmoqda.

В МИЦА проходит первый Форум аналитических центров ЕС – Центральная Азия
В Международном Институте Центральной Азии проходит первый Форум аналитических центров ЕС – Центральная Азия, который объединил ведущих экспертов, политиков, представителей бизнеса и научного сообщества из стран Европы и Центральной Азии. Форум проходит накануне исторического первого саммита ЕС – Центральная Азия в Самарканде, который состоится через две недели.
На открытии мероприятия с приветственной речью выступил Абдулазиз Камилов, специальный представитель Президента Узбекистана по вопросам внешней политики. А. Камилов отметил, что Центральная Азия переживает период трансформации, становясь активным участником глобальных процессов, что делает еще более актуальным стратегическое партнерство с ЕС, основанное на общих ценностях, интересах в области стабильности и устойчивого развития.
А. Камилов подчеркнул, что форум предоставляет уникальную возможность для обмена мнениями и выработки совместных стратегий развития, закладывая основу для постоянного экспертного диалога, который позволит сформулировать практические рекомендации по углублению сотрудничества между Европой и Центральной Азией.
В свою очередь, директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов подчеркнул, что данный форум проходит в решающий момент развития отношений между Европейским Союзом и Центральной Азией, закладывая основу для более глубокого стратегического диалога.
По словам Ж. Вахабова, в последние годы диалог между регионами приобрел новую динамику, чему способствовали экспертные встречи, международные конференции и расширение контактов с ведущими европейскими исследовательскими центрами. Завершая свое выступление, директор МИЦА призвал участников форума к открытому и продуктивному обсуждению, направленному на формирование практических рекомендаций для предстоящего саммита.
В ходе своего выступления специальный представитель ЕС по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс отметил динамичное развитие партнерства между ЕС и Центральной Азией, особенно в таких областях, как водные ресурсы, безопасность и стратегически важные сырьевые материалы. Он особо отметил, что растущее число встреч на высоком уровне отражает стратегическое значение двусторонних отношений и возрастающую важность диалога между регионами.
Э. Стипрайс также подчеркнул, что форум проходит в преддверии ключевых событий, и выразил уверенность, что этот форум станет важным катализатором углубления сотрудничества.
В завершение своей речи он отметил значимость обсуждения ключевых направлений взаимодействия на основе Стратегии ЕС по Центральной Азии 2019 года и Совместной дорожной карты 2023 года, выразив надежду на дальнейшие встречи с участниками форума уже в очном формате.
Форум продолжает свою работу, предоставляя участникам уникальную площадку для обмена мнениями, выработки совместных решений и укрепления диалога между Европейским Союзом и Центральной Азией.