SOS xalqaro jamg'armasi va MOXI hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) SOS xalqaro jamg'armasining biznesni rivojlantirish bo'yicha menejeri Melisa Esposti bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Suhbat davomida M. Esposti SOS jamg'armasi inson salomatligi va xavfsizligi sohasida xizmatlar ko'rsatishga ixtisoslashganini hamda tadqiqot o'tkazish va gumanitar tibbiy yordam ko'rsatish orqali odamlar hayotini himoya qilish va qutqarishni maqsad qilganini ta'kidladi.
"Hozirgi vaqtda bizning tashkilotimiz butun dunyo bo'ylab 1 mingdan ortiq xususiy tibbiy klinikalar va shifoxonalarga egalik qiladi, rivojlanayotgan mamlakatlarga zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar va dori-darmonlarning etishmasligini bartaraf etishda yordam beradi.
Biz butun dunyo bo'ylab farmatsevtik preparatlar, vaktsinalar, jarrohlik uskunalari, birinchi yordam vositalari, tibbiy infratuzilma va tibbiy to'plamlarni yetkazib berish imkoniyatiga egamiz", – dedi M. Esposti.
Bundan tashqari, u o'zining C.U.R.E loyihasi davlat va nodavlat tashkilotlar bilan aloqalar bo'yicha direktori sifatida Orolbo'yi hududiga tibbiy buyumlar va jihozlar bilan gumanitar yordam ko’rsatish bilan bo’gliq bo’lgan tajribasini ham aytib o’tdi.
Mazkur loyiha doirasida Qoraqalpog'istonga 4 million dollardan ziyod bo’lgan sog'liqni saqlash buyumlari yetkazib berilganligi, shuningdek, tibbiy asbob-uskunalarga muhtoji bo'lgan 20 dan ortiq tibbiyot muassasalari qisman jihozlanganligi ta'kidlandi.
Uchrashuv yakunida M. Esposti Orolbo'yi hududida aholining ehtiyojlarini aniqlash va mintaqadagi aholining eng zaif qatlamlariga manzilli gumanitar yordam ko'rsatish maqsadida SOS xalqaro jamg'armasi va MOXI o’rtasida o'zaro hamkorlikni yo'lga qo'yishdan manfaatdorligini bildirdi.
Ma'lumot uchun: SOS xalqaro jamg'armasi - bu 2012-yilda tashkil etilgan xayriya tashkiloti bo'lib, u butun dunyo bo'ylab tibbiy mahsulotlar va xizmatlarning yetakchi yetkazib beruvchisi hisoblanadi. SOS butun dunyo bo'ylab hukumatlar, xalqaro parlamentlararo va nodavlat tashkilotlar bilan ishlaydi.

Международный Фонд SOS и МИЦА обсудили перспективы сотрудничества
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча с менеджером по развитию бизнеса Международного Фонда SOS Мелисой Эспости.
В ходе беседы М. Эспости обозначила, что Фонд SOS специализируется на оказании услуг в области охраны здоровья и безопасности людей и ставит своей целью защиту и спасение жизней посредством проведения исследований и предоставления гуманитарной медицинской помощи.
«На данный момент наша организация владеет более 1 тыс. частных медицинских клиник и больниц по всему миру, оказывает содействие развивающимся странам в преодолении нехватки современного медицинского оборудования и медикаментов. ­
У нас есть возможность поставлять фармацевтические препараты, вакцины, хирургическое оборудование, медицинские расходные материалы, средства первой помощи, медицинскую инфраструктуру и медицинские наборы по всему миру», – заявила М. Эспости.
Кроме того, собеседник также отметила свой предыдущий опыт работы директором «Project C.U.R.E.» по связям с государственными и неправительственными организациями, где они занимались доставкой гуманитарной помощи с медицинскими принадлежностями и оборудованием в район Приаралья.
Было акцентировано, что в рамках данного проекта в Каракалпакстан были доставлены предметы здравоохранения на сумму более $4 млн, а также более 20 медицинских учреждений, остро нуждающихся в медицинской технике были частично оборудованы.
В завершение встречи М. Эспости выразила заинтересованность в налаживании взаимодействия Международного Фонда SOS и МИЦА в целях определения потребностей населения в зоне Приаралья и оказания адресной гуманитарной помощи наиболее уязвимым слоям населения в регионе.
Справочно: Международный фонд SOS – благотворительная организация, созданная в 2012 г., которая является ведущим поставщиком медицинских товаров и услуг по всему миру. International SOS работает с правительствами стран, МПО и неправительственными организациями по всему миру.