Joriy yil 16-17 oktyabr kunlari Ostona shahrida Astana Xalqaro Forumi (AIF) doirasida "Tahlil Markazlari Forumi" (Astana Think Tank Forum) bo'lib o'tdi. Tadbirni Qozog'iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog'iston Strategik Tadqiqotlar Instituti tashkil qildi. Ishtirokchilar va spikerlar sifatida 22 davlatdan ekspertlar — yetakchi xorijiy va qozoq tahliliy markazlari rahbarlari, tadqiqotchilar, diplomatlar qatnashdi.
Astana Think Tank Forum 2024 ning asosiy mavzusi "Oʻzgaruvchan global tartibda oʻrta davlatlar: xavfsizlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni mustahkamlash" boʻldi. Forumning ikki kunlik dasturi e'lon qilingan mavzuning quyidagi jihatlarini qamrab oldi: dunyodagi geosiyosiy jarayonlar va mintaqaviy xavfsizlik, iqtisodiyot, energetika, transport va kommunikatsiyalar va boshqa sohalar.
Forumning plenarsessiyasida Qozogʻiston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev nutq soʻzladi. Oʻz nutqida u Qozogʻiston mintaqaviy siyosat va Markaziy Osiyodagi barcha yaqin qoʻshnilar bilan yaqin hamkorlikka toʻliq sodiq ekanligini alohida ta'kidladi. "Bu yerda hamkorligimiz qancha koʻp boʻlsa, bu Qozogʻiston manfaatlari, shuningdek, Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari manfaatlari uchun shuncha yaxshi", — dedi davlat rahbari. Uning soʻzlariga koʻra, Markaziy Osiyo dunyo xaritasida tobora koʻzga koʻrinmoqda va hozirgi vaziyat oʻn yil avvalgi holatdan ancha farq qiladi. "Hozirgi vaqtda bizda faol hamkorlik bor, koʻplab masalalar boʻyicha koʻp qirrali aloqalar kengaymoqda. Bu yerda, Markaziy Osiyoda, biz davlat rahbarlari uchrashuvlarini muntazam oʻtkazamiz. Men bu uchrashuvlar ham juda foydali deb hisoblayman", — qoʻshimcha qildi Q.-J. Toqayev.
Forum ishida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori Javlon Vahobov ishtirok etdi. "Koʻpriklar qurish: asosiy savdo va transport yoʻlaklari" sessiyasida nutq soʻzlar ekan, u o‘zaro bogʻlangan savdo va transport yoʻlaklari tarmog‘ini yaratish Markaziy Osiyoning muvaffaqiyatli ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyasi va uning geoiqtisodiy salohiyatini amalga oshirishning eng muhim strategik vazifasi ekanligini ta'kidladi.
"Markaziy Osiyo noyob geografik joylashuvga ega. Bugun biz muhokama qilayotgan transport yoʻlaklari mintaqa davlatlarini land-locked (dengizga chiqish yoʻli yoʻq) mamlakatlardan land-linked (quruqlik orqali bogʻlangan) davlatlarga aylantirishi, Sharq va Gʻarbni, Janub va Shimolni bogʻlovchi transkontinental ahamiyatga ega yirik transport-logistika markaziga aylantirishi mumkin", — dedi MICA rahbari.
Shu bilan birga, uning soʻzlariga koʻra, bugungi kunda mintaqa dunyodagi eng kam oʻzaro bogʻlangan iqtisodlardan biri boʻlib qolmoqda. Jahon banki baholariga koʻra, mintaqaning bogʻliqlik koʻrsatkichi oʻrtacha global YaIMga kirishning 60 foizidan kamini tashkil etadi. Tashqi bozorlarga yuklarni tashish xarajatlarining ulushi tovarlarning yakuniy qiymatining 50 foizigacha yetishi mumkin, bu esa dunyo boʻyicha oʻrtacha koʻrsatkich boʻlgan 11 foizdan ancha yomon. Natijada, iqtisodiyotlarimiz rivojlangan mamlakatlarga nisbatan 2-3 baravar koʻproq transport yukini koʻtarishga majbur boʻlmoqda, dedi Javlon Vahobov.
Ta'kidlandi ki, Markaziy Osiyoning transport tizimidagi koʻplab toʻsiqlar mintaqa davlatlari oʻrtasida savdo-iqtisodiy aloqalar va sanoat kooperatsiyasining samarali rivojlanishiga imkon bermayapti, xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni va mintaqaning global qoʻshilgan qiymat zanjirlariga qoʻshilishini toʻsib qoʻymoqda.
Shu munosabat bilan, Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori mintaqaning transport-kommunikatsiya salohiyatini amalga oshirish yoʻlida muhim qadam sifatida Markaziy Osiyoda mintaqaviy transport yoʻlaklarining yagona strategiyasini ishlab chiqish boʻlishi mumkinligini hisoblaydi. Uning fikricha, global qoʻshilgan qiymat zanjirlarida birgalikda ishtirok etish uchun transport-logistika sohasiga raqamli texnologiyalar va zamonaviy korporativ amaliyotlarni joriy etish boʻyicha loyihalarni birgalikda ishlab chiqish, bojxona nazorati va monitoring tizimini modernizatsiya qilish, aeroportlar infratuzilmasini yaxshilash, mintaqaviy logistika markazlarini yaratish zarur.
Bundan tashqari, Javlon Vahobov oʻz nutqida ta'kidlaganidek, milliy tashuvchilarni qoʻllab-quvvatlash uchun kelishilgan tarif siyosatini shakllantirish va amalga oshirish, imtiyoz va preferensiyalarni qoʻllash, transport tarmogʻi va infratuzilmasini modernizatsiya qilish, chegara punktlarining oʻtkazuvchanlik qobiliyatini oshirish masalalariga tizimli yondashish zarur.

Международный Институт Центральной Азии принял участие в Форуме в Астане
16-17 октября с.г. в г.Астана состоялся Форум «мозговых центров» (Astana Think Tank Forum) под эгидой Astana International Forum (AIF). Его организатором выступил Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте РК. Участниками и спикерами стали эксперты из 22 стран – руководители ведущих зарубежных и казахстанских аналитических центров, исследователи, дипломаты.
Главной темой Astana Think Tank Forum 2024 стало «Средние державы в меняющемся глобальном порядке: укрепление безопасности, стабильности и устойчивого развития». Двухдневная программа форума охватила такие аспекты заявленной темы, как геополитические процессы в мире и региональная безопасность, экономика, энергетика, транспорт и коммуникации и другие.
На пленарной сессии Форума выступил Президент Казахстана К.-Ж.Токаев. В своей речи он особо подчеркнул, что Казахстан полностью привержен региональной политике и тесному сотрудничеству со всеми ближайшими соседями в Центральной Азии. «Чем больше у нас здесь сотрудничества, тем лучше это для интересов Казахстана, а также для интересов других стран Центральной Азии», - заявил глава государства. По его словам, Центральная Азия становится все более заметной на карте мира и текущая ситуация значительно отличается от того, что было 10 лет назад. «В настоящее время у нас идет активное сотрудничество, расширяются многогранные связи по множеству вопросов. Здесь, в Центральной Азии, мы регулярно проводим встречи глав государств. Я считаю, что эти встречи также очень полезны», - добавил К.-Ж.Токаев.
В работе Форума принял участие директор Международного Института Центральной Азии Жавлон Вахабов. Выступая на сессии «Возведение мостов: ключевые торговые и транспортные коридоры», он заявил, что создание сети взаимосвязанных торговых и транспортных коридоров - важнейшая стратегическая задача, гарант успешной социально-экономической трансформации Центральной Азии и реализации ее геоэкономического потенциала.
«Центральная Азия занимает уникальное географическое положение. Транспортные коридоры, которые мы сегодня обсуждаем, могут превратить страны региона из land-locked в land-linked, в крупный транспортно-логистический узел трансконтинентального значения, связывающий Востоком и Западом, Юг и Север», - подчеркнул глава МИЦА.
Вместе с тем, по его словам, сегодня регион остается одной из наименее взаимосвязанных экономик в мире. По оценкам Всемирного банка, индикатор связанности региона в среднем составляет менее 60% доступа к глобальному ВВП. Доля затрат на транспортировку грузов на внешние рынки может достигать 50% от конечной стоимости товаров, что значительно хуже среднемирового показателя 11%. Как результат, наши экономики вынуждены нести транспортную нагрузку в 2-3 раза больше, чем в развитых странах, заявил Жавлон Вахабов.
Отмечалось, что наличие множества барьеров в транспортной системе Центральной Азии не позволяет обеспечить эффективное развитие торгово-экономических связей и промышленной кооперации между странами региона, сдерживает привлечение иностранных инвестиций и включение региона в глобальные цепочки добавленной стоимости.
В этой связи, директор Международного Института Центральной Азии считает, что важным шагом в деле реализации транспортно-коммуникационного потенциала региона может стать разработка единой Стратегии региональных транспортных коридоров в Центральной Азии. По его мнению, для совместного участия в глобальных цепочках добавленной стоимости необходимо совместно разрабатывать проекты по внедрению цифровых технологий и современных корпоративных практик в транспортно-логистическую сферу, модернизировать систему таможенного контроля и мониторинга, улучшать инфраструктуру аэропортов, создавать региональные логистические центры.
Кроме того, как отметил в своем выступлении Жавлон Вахабов, необходимо системно подходить к вопросам формирования и проведения согласованной тарифной политики, применения льгот и преференций для поддержки национальных перевозчиков, модернизации транспортной сети и инфраструктуры, увеличения пропускной способности пунктов на границе.