Misr elchisi Amira Fahmi bilan uchrashuv haqida
MOXI direktori Javlon Vahobov Misr Arab Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Amira Fahmi bilan uchrashuv o‘tkazdi va unda O‘zbekiston-Misr hamkorligining istiqbollari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Sh.M.Mirziyoyevning 2023 yil fevral oyida Qohiraga tashrifi davomida ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning samarali natijalari ta’kidlab o’tildi. Tashrif davomida ikki davlat o‘rtasida qulay shart-sharoitlar yaratish, gaz-kimyo, toʻqimachilik, elektrotexnika, zargarlik va farmatsevtika sanoati kabi sohalarga oʻzaro investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Movarunnahr va Misrda yashab ijod etgan ajdodlarimizning noyob ilmiy-ma’rifiy merosi, asarlari xalqimiz, butun musulmon olami uchun bebaho boylikdir. Elchi misrliklar O‘zbekistonni nafaqat tarixiy Samarqand va Buxoro shaharlaridan, balki Toshkent xalqaro kinofestivali va Ahmad Al-Farg‘oniy ixtiro qilgan nilometr tufayli ham bilishini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar umumiy mintaqaviy ustuvorliklarni ilgari surish maqsadida ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasida almashinuvni faollashtirishga kelishib oldilar. Diplomat MOXI va Misrdagi yetakchi tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini bildirdi.

About the meeting with Egyptian Ambassador Amira Fahmy.
IICA Director Javlon Vakhabov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to Uzbekistan Amira Fahmy to discuss the prospects of Uzbek-Egyptian cooperation.
At the beginning of the conversation, the sides noted the fruitful results of the cooperation between the two countries during the visit of Sh.M. Mirziyoyev to Cairo in February 2023. During the visit, the two countries reached agreements on creating favourable conditions for attracting mutual investments in such areas as gas, chemical, textile, electrical, jewellery and pharmaceutical industries.
The unique scientific and educational heritage and works of our ancestors, who lived and worked in Maverannahr and Egypt, are an invaluable treasure for our people and the entire Muslim world. The ambassador stressed that Egyptians know Uzbekistan not only through the historic cities of Samarkand and Bukhara, but also thanks to the Tashkent International Film Festival and the nilometer invented by Ahmad Al-Ferghani.
At the end of the meeting, the sides agreed to enhance exchanges between research institutes to promote common regional priorities. The diplomat stated her willingness to assist in further developing IICA's cooperation with Egypt's leading think tanks.