Misr elchisi Amira Fahmi bilan uchrashuv haqida
MOXI direktori Javlon Vahobov Misr Arab Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Amira Fahmi bilan uchrashuv o‘tkazdi va unda O‘zbekiston-Misr hamkorligining istiqbollari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Sh.M.Mirziyoyevning 2023 yil fevral oyida Qohiraga tashrifi davomida ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning samarali natijalari ta’kidlab o’tildi. Tashrif davomida ikki davlat o‘rtasida qulay shart-sharoitlar yaratish, gaz-kimyo, toʻqimachilik, elektrotexnika, zargarlik va farmatsevtika sanoati kabi sohalarga oʻzaro investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Movarunnahr va Misrda yashab ijod etgan ajdodlarimizning noyob ilmiy-ma’rifiy merosi, asarlari xalqimiz, butun musulmon olami uchun bebaho boylikdir. Elchi misrliklar O‘zbekistonni nafaqat tarixiy Samarqand va Buxoro shaharlaridan, balki Toshkent xalqaro kinofestivali va Ahmad Al-Farg‘oniy ixtiro qilgan nilometr tufayli ham bilishini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar umumiy mintaqaviy ustuvorliklarni ilgari surish maqsadida ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasida almashinuvni faollashtirishga kelishib oldilar. Diplomat MOXI va Misrdagi yetakchi tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini bildirdi.

О встрече с Послом Египта Амирой Фахми
Директор МИЦА Жавлон Вахабов провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным послом Арабской Республики Египет в Узбекистане Амирой Фахми с целью обсуждения перспектив узбекско-египетского сотрудничества.
В начале беседы стороны отметили плодотворные итоги взаимодействия двух стран, прошедших во время визита Ш.М. Мирзиёева в Каир в феврале 2023 г. В ходе визита между двумя странами были достигнуты договорённости о создании благоприятных условий для привлечения взаимных инвестиций в такие направления, как газохимическая, текстильная, электротехническая, ювелирная и фармацевтическая отрасли.
Уникальное научно-образовательное наследие и труды наших предков, проживавших и творивших в Мавераннахре и Египте, представляют собой бесценное богатство для нашего народа и для всего мусульманского мира. Посол подчеркнула, что египтяне знают Узбекистан не только по историческим городам Самарканда и Бухары, а также благодаря Ташкентскому международному кинофестивалю и нилометру, изобретённому Ахмадом Аль-Фергани.
В завершение встречи стороны договорились активизировать обмены между исследовательскими институтами для продвижения общих региональных приоритетов. Дипломат заявила о своей готовности содействовать дальнейшему укреплению сотрудничества МИЦА с ведущими аналитическими центрами Египта.