MOXI va BMTning Markaziy Osiyo bo‘yicha Preventiv diplomatiya mintaqaviy markazi mintaqaviy birdamlikni kuchaytirish masalalarini ko‘rib chiqdi
MOXI direktori Javlon Vaxabov boshchiligida delegatsiya Ashxobodda joylashgan BMTning Markaziy Osiyo bo‘yicha Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazida uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida Markaz rahbarining o‘rinbosari Filipp Saprikin bilan Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, O‘zbekiston va Turkmanistonning mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishdagi o‘rni yuzasidan fikr almashildi.
J.Vaxabov Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va hamkorlikni mustahkamlash, mintaqa davlatlari o‘rtasidagi muloqot va hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, O‘zbekistonning tegishli idoralari bilan yaqin sheriklikni yo‘lga qo‘yish borasidagi doimiy va samarali faoliyati uchun Mintaqaviy markazga minnatdorlik bildirdi. MOXI direktori O‘zbekiston tomoni Markazning preventiv diplomatiya va o‘zaro anglashuv kun tartibini ilgari surishga qo‘shgan hissasini yuqori baholashini ta’kidladi.
Saprikin Markaziy Osiyo davlatlari tomonidan davlatlararo hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida erishilgan ijobiy natijalarni qayd etib, mintaqa mamlakatlari tomonidan asosiy sohalarda integratsiya jarayonlarini ilgari surish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni Mintaqaviy markaz to‘liq qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Saprikin, shuningdek, Turkmanistonning tinchlik va ishonchni mustahkamlashga qaratilgan konstruktiv siyosatini alohida ta’kidlab, O‘zbekistonning qo‘shnichilik munosabatlarini rivojlantirish yo‘lidagi siyosatini yuqori baholab, uni Markaziy Osiyoda barqarorlik va izchil rivojlanishni ta’minlashdagi muhim omil sifatida e’tirof etdi.

IICA and the UN Regional Centre for Preventive Diplomacy discussed prospects for deepening consolidation processes in Central Asia
During the visit to Turkmenistan, the delegation of the International Institute for Central Asia (IICA) headed by Director Javlon Vakhabov held a meeting at the UN Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia (UNRCCA) in Ashgabat.
During the meeting with UNRCCA Deputy Head Philipp Saprykin, both parties exchanged views on strengthening cooperation among the countries of Central Asia, as well as on the role of Uzbekistan and Turkmenistan in deepening regional collaboration.
Amb. J. Vakhabov expressed his appreciation to the Regional Centre for its consistent and productive work in promoting peace, trust, and cooperation in Central Asia, fostering dialogue and engagement among the countries of the region, and maintaining close partnership with Uzbekistan’s institutions. The IICA Director emphasized that Uzbekistan side highly values the contribution of the UNRCCA to advancing the agenda of preventive diplomacy and mutual understanding in the region.
Saprykin highlighted the positive progress achieved by the Central Asian states in enhancing intergovernmental cooperation and expressed full support from the UNRCCA for the initiatives undertaken by the countries of the region to promote integration processes in key areas.
The Deputy Head particularly highlighted Turkmenistan’s constructive policy aimed at promoting peace and trust, as well as praised Uzbekistan’s course toward developing good-neighborly relations, which plays an important role in ensuring stability and sustainable development in Central Asia.