MOXI va RSTI hamkorlikni faollashtirmoqda
Tomonlar ikki tomonlama kun tartibining dolzarb masalalarini muhokama qilib, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklikni yanada mustahkamlash istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuvda, shuningdek, "Markaziy Osiyo – Rossiya" muloqot formatini rivojlantirish masalalari hamda ushbu format doirasida samarali hamkorlik mexanizmlarini ishlab chiqishda ekspert hamjamiyatining o‘rni muhokama qilindi.
J. Vahabov MOXI va RSTI o‘rtasida 2021-yil 18-mayda imzolangan Hamkorlik to‘g‘risidagi Bitimni ikki institutning ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha yanada yaqin hamkorligini ta’minlovchi mustahkam asos sifatida ta’kidladi.
O‘z navbatida, M. Fradkov MOXI bilan muloqotni davom ettirishga tayyorligini bildirib, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi yuqori darajadagi aloqalarni ekspert jihatdan qo‘llab-quvvatlash muhimligini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida MOXI va RSTI o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi va bu 2025-yil uchun Qo‘shma tadbirlar rejasi imzolanishi bilan mustahkamlandi.

МИЦА и РИСИ активизируют сотрудничество
В ходе пребывания делегации Международного Института Центральной Азии в г. Москве состоялась встреча директора Института Жавлона Вахабова с директором Российского института стратегических исследований (РИСИ) Михаилом Фрадковым.
Стороны обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки дня и обменялись мнениями о перспективах дальнейшего укрепления всеобъемлющего стратегического партнерства между Узбекистаном и Россией.
Отдельное внимание было уделено видению сторон дальнейшего развития диалога в формате «Центральная Азия – Россия» и роли экспертного сообщества в выработке эффективных механизмов взаимодействия в рамках указанного формата.
Ж. Вахабов напомнил, что между МИЦА и РИСИ действует Соглашение о сотрудничестве от 18 мая 2021 г., которое служит прочной основой для более тесной координации по приоритетным направлениям работы двух институтов.
В свою очередь, М. Фрадков выразив готовность к продолжению диалога с МИЦА в целях экспертного сопровождения контактов между Узбекистаном и Россией на высшем и высоком уровнях.
По итогам встречи достигнута договоренность об активизации сотрудничества между МИЦА и РИСИ, что было закреплено в подписанном сторонами Плане совместных мероприятий на 2025 год.