2025-yil 30-aprel kuni O‘zbekiston Davlat konservatoriyasining Katta zalida 11-apreldan 30-aprelgacha bo‘lib o‘tgan Fransuz musiqa festivalining tantanali yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Mazkur festival Fransiyaning O‘zbekistondagi Elchixonasi, Davlat konservatoriyasi va O‘zbekiston Davlat simfonik orkestri ko‘magida tashkil etildi.
Yakuniy konsert dasturidan Moris Ravel, Klod Debyussi, Kamil Sen-Sans kabi fransuz musiqa klassiklari asarlari o‘rin oldi. Ularni Davlat simfonik orkestri badiiy rahbari va bosh dirijyori Kamoliddin Urinboyev boshchiligida ijro etdi.
Konsertda taxminan 500 nafar mehmon, jumladan, diplomatik korpus vakillari, vazirlik va idoralar mutasaddilari, shuningdek, madaniyat va ilmiy jamoatchilik namoyandalari ishtirok etdi.
Tadbir yakunida Fransiyaning O‘zbekistondagi elchisi Aureliya Bushe barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildirib, bu kabi tashabbuslarning mamlakatlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashdagi ahamiyatini alohida ta’kidladi.

МИЦА принял участие в Фестивалe французской музыки в Ташкенте
30 апреля 2025 года в Большом зале Государственной консерватории Узбекистана состоялось торжественное закрытие первого в истории Фестиваля французской музыки, проходившего в Ташкенте с 11 по 30 апреля. Фестиваль был организован при поддержке Посольства Франции в Узбекистане, Государственной консерватории и Государственного симфонического оркестра Узбекистана.
В рамках заключительного вечера прозвучали произведения классиков французской музыки — Мориса Равеля, Клода Дебюсси, Камиля Сен-Санса и других — в исполнении Государственного симфонического оркестра под управлением художественного руководителя и главного дирижёра Камолиддина Уринбаева.
Концерт посетили около 500 человек, включая представителей дипломатического корпуса, министерств и ведомств, а также культурной и научной общественности.
По завершению мероприятия, посол Франции Орелия Бушез выразила благодарность всем за участие и подчеркнула важность подобных мероприятий для укрепления культурных связей между странами.