MOXI Oliy Iqtisodiyot maktabi bilan hamkorlikni kengaytirmoqda
Rossiya tomonidan CCEIS HSE direktori oʻrinbosari Aleksandr Korolev hamda tadqiqotchilar Darya Rekeda, Aleksandr Zaitsev, Olga Biryukova va Lolita Koroleva ishtirok etdilar.
Uchrashuvda institutlar o‘rtasidagi hamkorlikni, xususan, Markaziy Osiyo bilan bog‘liq ilmiy tadqiqotlar, ta’lim dasturlari va tahliliy loyihalar sohalarida hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
J.Vahabov CCEIS HSE bilan hamkorlik Rossiyaning ekspert va tahliliy hamjamiyatlari bilan ilmiy hamkorlikni kuchaytirishda muhim qadam ekanligini va birgalikdagi sa’y-harakatlar mintaqaviy dinamikani batafsil tahlil qilishga yordam berishini va Markaziy Osiyoning dolzarb muammolarini hal etish bo‘yicha amaliy siyosat tavsiyalarini ishlab chiqishga hissa qo‘shishini ta’kidladi.
O‘z navbatida, A.Korolev 2018-yildan buyon CCEIS HSE postsovet makonini faol o‘rganayotganini, Markaziy Osiyo uning asosiy yo‘nalishlaridan biri ekanligini ta’kidladi. “Bugungi kunda Markaziy Osiyo bizning barcha tadqiqotlarimiz orqali “qizil ip” boʻlib oʻtmoqda va mintaqa boʻyicha ilmiy tadqiqotlarni chuqurlashtirishga jiddiy ehtiyoj bor”, - deb ta'kidlab o'tdi A.Korolev.
Shu bois D.Rekeda joriy yilning 13-fevral kuni Markazda bo‘lib o‘tgan tarixda ilk bor Rossiyaning Markaziy Osiyo tadqiqotlari konferensiyasi haqida ishtirokchilarga ma’lumot berdi. Anjumanda Rossiyaning Markaziy Osiyoshunoslikka ixtisoslashgan 26 ta tahliliy instituti vakillari qatnashdi.

IICA Expands Partnership with the Higher School of Economics
During the visit to Moscow, a delegation from the International Institute for Central Asia (IICA), led by Director Javlon Vakhabov, visited the Center for Comprehensive and European and International Studies (CCEIS) at the Higher School of Economics (HSE).
The Russian side was represented by Alexander Korolev, Deputy Director of CCEIS HSE, along with researchers Darya Rekeda, Alexander Zaitsev, Olga Biryukova, and Lolita Koroleva.
The meeting focused on the prospects for strengthening collaboration between the institutions, particularly in the fields of scientific research, educational programs, and analytical projects related to Central Asia.
J. Vakhabov emphasized that cooperation with CCEIS HSE is a key step in enhancing scientific engagement with Russia’s expert and analytical community. He noted that joint efforts would facilitate a more detailed analysis of regional dynamics and contribute to the development of practical policy recommendations for addressing Central Asia’s pressing challenges.
In turn, A. Korolev highlighted that since 2018, CCEIS HSE has been actively studying the post-Soviet space, with Central Asia being one of its primary areas of focus. “Today, Central Asia runs as a 'red thread' through all our research, and there is a significant need to deepen scientific studies on the region,” he stated.
Expanding on this, D. Rekeda informed the participants about the first-ever Russian Central Asian Studies Conference, which was held at the Center on February 13 this year. The conference gathered representatives from 26 Russian analytical institutions specializing in Central Asian studies.
As a result of the meeting, both sides agreed to continue cooperation, aiming to leverage the expertise of the research community for a more profound and comprehensive understanding of regional processes.