MOXI AQSh tadqiqot markazi bilan hamkorlik o‘rnatmoqda
Vashingtonga amalga oshirilayotgan tashrif doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Kaspiy Siyosiy Markazi xavfsizlik va siyosat dasturi raisi hamda boshqaruv kengashi a’zosi Richard Hogland bilan hamkorlik to‘g‘risida bitim imzoladi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Kaspiy Siyosiy Markazi raisi ikki ilmiy-tadqiqot muassasasi o‘rtasida hamkorlik o‘rnatilishining ahamiyatini ta’kidlab, bu tashabbus xavfsizlik, iqtisodiyot va barqaror rivojlanish sohalarida ilmiy izlanishlarni chuqurlashtirish hamda tajriba almashish uchun yangi imkoniyatlar yaratishini qayd etdi.
O‘z navbatida, MOXI direktori Kaspiy siyosiy markazi MOXI hamkorlik o‘rnatgan ilk amerikalik tahliliy markaz ekanini ta’kidladi. Unga ko‘ra, ushbu bitim ilmiy va ekspert almashinuvini kengaytirish, shuningdek, ikki markaz o‘rtasidagi akademik hamkorlikni yanada mustahkamlash uchun yangi istiqbollar ochadi.
Tomonlar ta’kidlaganidek, bitim yanada kengroq va tizimli hamkorlik uchun zamin yaratadi. U iqtisodiyot, siyosat, energetika va kengroq transkaspiy makonda mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik kabi tadqiqot yo‘nalishlarini qamrab oladi.
Kaspiy siyosiy markaz –Vashingtonda joylashgan mustaqil va notijorat tadqiqot markazi bo’lib, Kaspiy mintaqasidagi muhim masalalarga e’tibor qaratadi. Markaz mintaqadagi o‘zaro bog‘liq muammolarni chuqurroq anglashga xizmat qiluvchi tadqiqotlar va munozaralar uchun yetakchi maydonga aylanishga intilmoqda.

МИЦА налаживает партнерские отношения с американским исследовательским центром
В рамках поездки в Вашингтон директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов подписал соглашение о сотрудничестве с Ричардом Хогландом, председателем программы безопасности и политики и членом совета Каспийского Политического центра.
В ходе своего выступления председатель Каспийского Политического центра отметил важность установления партнерства между двумя исследовательскими организациями, подчеркнув, что это партнерство предоставит новые возможности для углубления научных исследований и обмена опытом в области безопасности, экономики и устойчивого развития.
В свою очередь, директор МИЦА подчеркнул, что Каспийский Политический центр стал первым американским аналитическим центром, с которым МИЦА установил партнерские отношения. По его словам, данное соглашение откроет новые перспективы для расширения научного и экспертного обмена, а также для дальнейшего укрепления академического сотрудничества между двумя мозговыми центрами.
Как отметили стороны, соглашение закладывает основы для более широкого и комплексного сотрудничества, охватывающего различные сферы исследования, включая экономику, политику, энергетику и региональную взаимосвязанность в более широком транскаспийском пространстве.
Каспийский Политический центр, независимый и некоммерческий исследовательский центр в Вашингтоне, сосредотачивает свое внимание на ключевых вопросах Каспийского региона. Центр стремится стать главной платформой для исследований и дебатов, способствующих более глубокому пониманию взаимосвязанных проблем региона.