MOXI Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston–Qirg‘iziston ekspertlar kengashining ikkinchi yig‘ilishida ishtirok etdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) bo‘lim boshlig‘i Azamat Toshev Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan «O‘zbekiston va Qirg‘iziston: strategik sheriklik va uni yanada rivojlantirish istiqbollari» mavzusidagi O‘zbekiston–Qirg‘iziston ekspertlar kengashining ikkinchi yig‘ilishida ma’ruza qildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga davlat tashrifi arafasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy strategik tashabbuslar instituti tomonidan hamkorlikda tashkil etildi.
A.Toshev yig‘ilishda «O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish – mintaqaviy iqtisodiy integratsiyaning asosi» mavzusida so‘zga chiqib, Markaziy Osiyoda transport-logistika yo‘nalishlari va iqtisodiy integratsiyani rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Ekspertning ta’kidlashicha, bugungi kunda oliy darajadagi siyosiy muloqot juda jadal sur’atlarda rivojlanib, ikki tomonlama hamkorlikning barcha yo‘nalishlari uchun strategik yo‘nalishni belgilab bermoqda.
Barqarorlik, yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim bosqich sifatida 2025-yilda O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston rahbarlari tomonidan «Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi Xo‘jand deklaratsiyasi» imzolandi. Unda tomonlar nafaqat mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, balki savdo-iqtisodiy hamda transport-logistika aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yanada kengaytirishga intilishlarini mustahkamlab qo‘ydilar.
MOXI vakilining fikricha, jahon iqtisodiyoti transformatsiyasi sharoitida aynan transport o‘zaro bog‘liqligi mintaqaning barqaror o‘sishi va raqobatbardoshligini ta’minlovchi asosiy omilga aylanmoqda. Shu bois, O‘zbekiston «Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston» temir yo‘lini qurish, Transafg‘on transport loyihasi hamda O‘rta yo‘lak (Middle Corridor) kabi tashabbuslarni amalga oshirishga ustuvor ahamiyat qaratadi. Ushbu loyihalar Markaziy Osiyo uchun yagona transport tarmog‘ini shakllantirishga xizmat qiladi.
«Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston» temir yo‘li har yili 15 million tonnagacha yuk tashish imkonini beradi, yuk yetkazib berish masofasini taxminan 900 kilometrga qisqartiradi hamda yuklarni tashish muddatini sezilarli darajada kamaytiradi. Bu esa mazkur loyihaning amaliy ahamiyatini nafaqat ishtirokchi uch davlat, balki butun Markaziy Osiyo makoni uchun ham yanada oshiradi.
So‘zining yakunida Azamat Toshev avtomobil va temir yo‘llarni qurish hamda modernizatsiya qilish, davlat chegaralaridagi o‘tkazish punktlarini rivojlantirish va boshqa infratuzilma obyektlarini barpo etishni nazarda tutuvchi strategik ahamiyatga ega mintaqalararo loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligini ta’kidladi.

IICA Expert Takes Part in the Second Meeting of the Uzbekistan–Kyrgyzstan Expert Council in Bishkek
Head of Department at the International Institute for Central Asia (IICA) Azamat Toshev delivered a presentation at the second meeting of the Uzbekistan–Kyrgyzstan Expert Council titled “Uzbekistan and Kyrgyzstan: Strategic Partnership and Opportunities for Its Further Development” in Bishkek
The meeting, held in conjunction with the state visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Kyrgyz Republic, was jointly organized by the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan and the National Institute for Strategic Initiatives under the President of the Kyrgyz Republic.
In his presentation, entitled “Deepening Bilateral Cooperation between Uzbekistan and Kyrgyzstan as a Foundation for Regional Economic Integration,” Аzamat Toshev outlined key priorities for developing transport and logistics corridors and advancing economic integration across Central Asia.
The expert emphasized that high-level political dialogue between the two countries continues to gain considerable momentum, providing strategic direction for the full spectrum of bilateral cooperation.
A major milestone in strengthening stability, good-neighborly relations and cooperation was the signing of the Khujand Declaration on Eternal Friendship by the leaders of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan in 2025. In the Declaration, the three countries reaffirmed their commitment to advancing cooperation not only in safeguarding regional security, but also in expanding trade, economic, transport and logistics ties.
According to the IICA representative, amid the ongoing transformation of the global economy, transport connectivity is becoming a key driver of sustainable growth and competitiveness for the countries of the region. Uzbekistan therefore attaches particular importance to such projects as the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway, the Trans-Afghan Transport Corridor and the Middle Corridor, which will contribute to the development of an integrated transport network across Central Asia.
The China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway is expected to carry up to 15 million tons of freight annually, shorten transport routes by approximately 900 kilometers and reduce cargo delivery times between regions. This underscores the practical significance of the project not only for the three participating countries, but also for Central Asia as a whole.
Concluding his remarks, Azamat Toshev stressed the need to consolidate efforts to implement strategically important interregional projects involving the construction and modernization of roads and railways, border crossing points and other infrastructure facilities.