MOXI Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston–Qirg‘iziston ekspertlar kengashining ikkinchi yig‘ilishida ishtirok etdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) bo‘lim boshlig‘i Azamat Toshev Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan «O‘zbekiston va Qirg‘iziston: strategik sheriklik va uni yanada rivojlantirish istiqbollari» mavzusidagi O‘zbekiston–Qirg‘iziston ekspertlar kengashining ikkinchi yig‘ilishida ma’ruza qildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga davlat tashrifi arafasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy strategik tashabbuslar instituti tomonidan hamkorlikda tashkil etildi.
A.Toshev yig‘ilishda «O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish – mintaqaviy iqtisodiy integratsiyaning asosi» mavzusida so‘zga chiqib, Markaziy Osiyoda transport-logistika yo‘nalishlari va iqtisodiy integratsiyani rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Ekspertning ta’kidlashicha, bugungi kunda oliy darajadagi siyosiy muloqot juda jadal sur’atlarda rivojlanib, ikki tomonlama hamkorlikning barcha yo‘nalishlari uchun strategik yo‘nalishni belgilab bermoqda.
Barqarorlik, yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim bosqich sifatida 2025-yilda O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston rahbarlari tomonidan «Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi Xo‘jand deklaratsiyasi» imzolandi. Unda tomonlar nafaqat mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, balki savdo-iqtisodiy hamda transport-logistika aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yanada kengaytirishga intilishlarini mustahkamlab qo‘ydilar.
MOXI vakilining fikricha, jahon iqtisodiyoti transformatsiyasi sharoitida aynan transport o‘zaro bog‘liqligi mintaqaning barqaror o‘sishi va raqobatbardoshligini ta’minlovchi asosiy omilga aylanmoqda. Shu bois, O‘zbekiston «Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston» temir yo‘lini qurish, Transafg‘on transport loyihasi hamda O‘rta yo‘lak (Middle Corridor) kabi tashabbuslarni amalga oshirishga ustuvor ahamiyat qaratadi. Ushbu loyihalar Markaziy Osiyo uchun yagona transport tarmog‘ini shakllantirishga xizmat qiladi.
«Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston» temir yo‘li har yili 15 million tonnagacha yuk tashish imkonini beradi, yuk yetkazib berish masofasini taxminan 900 kilometrga qisqartiradi hamda yuklarni tashish muddatini sezilarli darajada kamaytiradi. Bu esa mazkur loyihaning amaliy ahamiyatini nafaqat ishtirokchi uch davlat, balki butun Markaziy Osiyo makoni uchun ham yanada oshiradi.
So‘zining yakunida Azamat Toshev avtomobil va temir yo‘llarni qurish hamda modernizatsiya qilish, davlat chegaralaridagi o‘tkazish punktlarini rivojlantirish va boshqa infratuzilma obyektlarini barpo etishni nazarda tutuvchi strategik ahamiyatga ega mintaqalararo loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligini ta’kidladi.

МИЦА принял участие во втором заседании узбекско-кыргызского экспертного совета в Бишкеке
Начальник отдела Международного института Центральной Азии (МИЦА) Азамат Тошев выступил с докладом на втором заседании узбекско-кыргызского экспертного совета в Бишкеке на тему: «Узбекистан и Кыргызстан: стратегическое партнерство и перспективы его дальнейшего развития».
Мероприятие, приуроченное к государственному визиту Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в Кыргызстан, организовано Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики.
А. Тошев, выступая на заседании на темуУглубление двустороннего сотрудничества Узбекистана и Кыргызстана как основа региональной экономической интеграции, обозначил приоритеты развития транспортно-логистических маршрутов и экономической интеграции в Центральной Азии.
Эксперт подчеркнул, что сегодня политический диалог на высшем уровне развивается весьма интенсивно, задавая стратегический вектор всему комплексу двустороннего сотрудничества.
Важным этапом в процессе укрепления стабильности, добрососедства и сотрудничества стало подписание в 2025 году лидерами Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана «Худжандской декларации о вечной дружбе», в которой стороны зафиксировали стремление развивать сотрудничество не только в обеспечении региональной безопасности, но и в развитии торгово-экономических и транспортно-логистических связей.
По мнению представителя МИЦА, в условиях трансформации мировой экономики именно транспортная взаимосвязанность становится ключевым фактором устойчивого роста и конкурентоспособности государств региона. Поэтому Узбекистан придаёт приоритетное значение реализации таких проектов, как строительство железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», Трансафганского транспортного проекта и Срединного коридора, которые будут способствовать формированию единой транспортной сети для Центральной Азии.
Железная дорога «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» сможет обеспечивать перевозку до 15 млн. тонн грузов ежегодно, сократить маршрут доставки примерно на 900 километров и уменьшить сроки перевозки грузов между регионами. Это усиливает практическое значение проекта не только для трех стран-участниц, но и для всего пространства Центральной Азии.
В завершение своего выступления Азамат Тошев указал на необходимость консолидации усилий по реализации стратегически значимых межрегиональных проектов, предусматривающих строительство и модернизацию автомобильных и железных дорог, пунктов пропуска через государственную границу и других объектов.