Uchrashuv davomida tomonlar akademik va ilmiy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, mintaqaviy rivojlanishning asosiy masalalari bo‘yicha qo‘shma tahliliy tadbirlarni o‘tkazish rejalari haqida fikr almashdi. YMU rektori Erlan Sydykov o‘zining kirish so‘zida Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi tarixiy bog‘liqlik, chuqur akademik va madaniy aloqalarga alohida e’tibor qaratdi. Shuningdek, u kelgusi yilda YMU va Ostona shahri birga universitetning 30 yilligini nishonlashini ta’kidladi.
Rektor Sydykovning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda YMU tarkibida 13 ta fakultet faoliyat yuritmoqda va bu keng qamrovli ta’lim hamda ilmiy imkoniyatlarni ta’minlaydi. U universitetning xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari kengayib borayotganini alohida qayd etdi: YMU yetakchi xorijiy oliy ta’lim va ilmiy muassasalar bilan yaqindan hamkorlik qiladi, akademik almashinuv dasturlarini amalga oshiradi va muntazam ravishda dunyoning yetakchi universitetlaridan professor-o‘qituvchilarni taklif qiladi. Rektorga ko‘ra, ana shunday qo‘shma ta’lim va ilmiy tashabbuslar mintaqada uzoq muddatli ilmiy va ekspertlik aloqalari uchun mustahkam zamin yaratadi.
Javlon Vahabov Qozog‘istonning eng yetakchi universitetlaridan biri bilan aloqalarni mustahkamlash barqaror rivojlanish, raqamli transformatsiya, inson kapitalini rivojlantirish, shuningdek, Markaziy Osiyoda integratsion jarayonlarni ekspert jihatdan qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma fanlararo loyihalarni amalga oshirish uchun yangi imkoniyatlar ochilishini ta’kidladi. U, ayniqsa, yosh olimlar va talabalarni ikki tomonlama tashabbuslarga keng jalb etish muhimligini alohida ta’kidladi.
Muloqot chog‘ida yangi mintaqaviy formatlarning ahamiyati ham ta’kidlandi — yaqinda Ostonada “Markaziy Osiyo – Italiya” sammiti bo‘lib o‘tdi, va tez orada “Markaziy Osiyo – Xitoy” formatida uchrashuv o‘tkazilishi kutilmoqda. Erlan Sydykov bu jarayonlar chuqur ilmiy tahlil va ekspert maslahatlarni talab qilishini, natijada ishlab chiqiladigan xulosalar va tavsiyalar mintaqa davlatlari uchun amaliy qarorlar qabul qilishda foydali bo‘lishi lozimligini ta’kidladi.
Javlon Vahabov YMU bilan hamkorlikni mustahkamlash ayniqsa hozirgi paytda, ya’ni Markaziy Osiyoning dunyo siyosati va iqtisodiyotidagi o‘sib borayotgan rolini hisobga olgan holda, nihoyatda dolzarb ekanini ta’kidladi. U YMU qoshidagi Yevroosiyo va mintaqaviy tadqiqotlar laboratoriyasi faoliyatini yuqori baholab, ushbu tuzilma mintaqa uchun yangi loyihalarni amalga oshirish va kadrlar tayyorlash bo‘yicha innovatsion platformaga aylanishi mumkinligini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida ilmiy-ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolandi. Ushbu hujjat birgalikdagi tadqiqotlar, konferensiyalar, tahliliy materiallar va nashrlar almashinuvi, shuningdek, ta’lim resurslaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishni ko‘zda tutadi.
Tashrif davomida MOXI delegatsiyasi YMU qoshidagi Qozog‘iston xalqi Assambleyasi kafedrasi mudiri, yetakchi oliy o‘quv yurtlari huzuridagi Assambleya kafedralari assotsiatsiyasi raisi, siyosiy fanlar doktori, professor Nataliya Kalashnikova bilan ham uchrashdi. Professor Kalashnikova Assambleya kafedrasining tuzilmasi, vazifalari va asosiy tashabbuslari haqida batafsil so‘zlab berdi. U ushbu kafedraning Qozog‘iston ta’lim va ilmiy sohasida tinchlik, bag‘rikenglik va madaniyatlararo muloqotni ilgari surishda milliy platforma sifatida tutgan o‘rni va ahamiyatini qayd etdi. Assambleya tarkibida 130 dan ortiq etnoslar, jumladan, 600 mingdan ortiq etnik o‘zbeklar birlashgan bo‘lib, zamonaviy inklyuziv rivojlanish va muloqot modellarini shakllantirishda yetakchi rol o‘ynamoqda.
Tomonlar hamkorlikda eng yaxshi tajribalarni almashish va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi mintaqaviy dialogni mustahkamlash hamda gumanitar hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan birgalikdagi tadqiqot loyihalarini amalga oshirish muhimligini ta’kidladilar.
L.N. Gumilyov nomidagi Yevroosiyo milliy universiteti — Qozog‘istonning yetakchi oliy o‘quv yurtlaridan biri bo‘lib, xalqaro hamkorlikni faol rivojlantirmoqda va QS WUR 2024 reytingida “Siyosat va xalqaro munosabatlar” yo‘nalishida dunyoning eng yaxshi 200 universiteti qatoriga kiradi. Universitet tuzilmasida faoliyat yurituvchi Yevroosiyo va mintaqaviy tadqiqotlar laboratoriyasi — mintaqa ilmiy va ekspert hamjamiyatini integratsiyalashga yo‘naltirilgan noyob fanlararo platforma hisoblanadi.

Делегация МИЦА посетила Евразийский национальный университет
В рамках официального визита в столицу Казахстана делегация Международного института Центральной Азии (МИЦА) во главе с директором Жавлоном Вахабовым посетила Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилёва (ЕНУ).
В ходе встречи стороны обсудили перспективы расширения академического и исследовательского сотрудничества, а также проведение совместных аналитических мероприятий по ключевым вопросам регионального развития.
В приветственном слове ректор ЕНУ Ерлан Сыдыков подчеркнул историческую связанность стран Центральной Азии, общие академические и культурные связи, а также отметил, что в следующем году ЕНУ вместе с городом Астана будет отмечать своё 30-летие. По словам ректора, в настоящее время в университете действует 13 факультетов, что позволяет охватить широкий спектр научных и образовательных направлений.
Особое внимание ректор уделил развитию международного партнёрства: ЕНУ поддерживает тесные связи с образовательными и исследовательскими институтами, активно реализует программы академического обмена и приглашает преподавателей из ведущих вузов. Благодаря этому совместные образовательные и исследовательские проекты, по мнению ректора, формируют фундамент для долгосрочного научного и экспертного взаимодействия между странами.
В этой связи, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что сотрудничество с одним из ведущих университетов Казахстана открывает новые возможности для совместных междисциплинарных проектов в области устойчивого развития, цифровой трансформации, подготовки кадров и экспертной поддержки интеграционных процессов в Центральной Азии. Особый акцент был сделан на важности вовлечения молодых учёных и студентов в двусторонние инициативы.
В ходе беседы также была отмечена растущая значимость новых региональных форматов – недавно в Астане прошёл саммит «Центральная Азия – Италия», а вскоре ожидается проведение встречи в формате «Центральная Азия – Китай». Всё это, по словам Ерлана Сыдыкова, требует глубокого научного анализа и экспертной поддержки, чтобы выработанные выводы и рекомендации служили практическим инструментом для принятия стратегических решений странами региона.
В свою очередь, директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул, что укрепление партнёрства с ЕНУ особенно актуально в контексте растущей роли Центральной Азии в мировой политике и экономике. Он также высоко оценил работу Лаборатории евразийских и региональных исследований ЕНУ, которая, по его словам, может стать инновационной платформой для реализации совместных проектов и подготовки новых специалистов для региона.
По итогам встречи стороны подписали соглашение о сотрудничестве между двумя научно-образовательными учреждениями, предусматривающее проведение совместных исследований, конференций, обмен аналитическими материалами, публикациями и расширение доступа к образовательным ресурсам.
В рамках визита также состоялась встреча с заведующей кафедрой Ассамблеи народа Казахстана Евразийского национального университета имени Л.Н. Гумилёва, председателем Ассоциации кафедр АНК при ведущих вузах страны, доктором политических наук, профессором Натальей Калашниковой. В ходе беседы Наталья Калашникова подробно рассказала о структуре, задачах и ключевых инициативах кафедры Ассамблеи народа Казахстана — флагманской площадки продвижения идей мира, толерантности и межкультурного диалога в образовательной и научной среде Казахстана, которая объединяет более 130 этносов, в том числе свыше 600 тысяч этнических узбеков, и формирует современные модели инклюзивного развития и диалога в обществе.
В этой связи, стороны подчеркнули важность обмена лучшими практиками и реализации совместных исследовательских проектов, направленных на укрепление регионального диалога и развитие гуманитарного измерения сотрудничества между странами Центральной Азии.
Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилёва — ведущий казахстанский вуз, активно развивающий международные партнёрства и вошедший в топ-200 лучших университетов мира по версии QS WUR 2024 в области «Политика и международные отношения». В структуре университета работает Лаборатория евразийских и региональных исследований — уникальная междисциплинарная академическая платформа, ориентированная на интеграцию научного и экспертного потенциала региона.