Joriy yilning 12-13 may kunlari MOXI delegatsiyasi Gelenjik shahrida (Rossiya Federatsiyasi) bo‘lib o‘tgan "Rossiya va Markaziy Osiyo: yangi dunyo tartibida navigatsiya" mavzusidagi VI Markaziy Osiyo konferensiyasida ishtirok etdi.
Tadbir "Valday" xalqaro munozara klubi tomonidan tashkil etildi.
Anjumanda Rossiya, Xitoy, Hindiston, Mo‘g‘uliston, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlarining yetakchi tahliliy va davlat tuzilmalarining 30 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
Muzokaralar chog‘ida iqtisodiy, transport-logistika, texnologik va madaniy-gumanitar sohalardagi Rossiya-Markaziy Osiyo hamkorligining bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
MOXI direktori o‘rinbosari Sh.Fayziyev o‘z nutqida Markaziy Osiyoda ichki mintaqaviy ishonchni mustahkamlash, o‘zaro bog‘liqlikni oshirish va barqaror muvofiqlashtirish mexanizmlarini shakllantirish bilan birga sifatli o‘zgarishlar yuz berayotganini ta’kidladi.
Mintaqa davlatlari rahbarlarining ochiq muloqoti tufayli "Yangi Markaziy Osiyo" umumiy manfaatlar, ustuvorliklar va birgalikda rivojlanish makoni sifatida bosqichma-bosqich shakllanayotgani ta’kidlandi.
Ozarbayjonning formatga to‘laqonli a’zo sifatida qo‘shilishi e’lon qilingan Toshkent sammiti tarixiyligi ta’kidlandi. Bu mintaqaviy kooperatsiya, transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni kengaytirish va yanada barqaror hamkorlik arxitekturasini shakllantirish uchun yangi imkoniyatlar ochishi ta’kidlandi.
Shuningdek, Sh.Fayziyev "Markaziy Osiyo - Rossiya" formati tarixiy, iqtisodiy, infratuzilmaviy va gumanitar o‘zaro bog‘liqlikning yuqori darajasini hisobga olgan holda mintaqa davlatlari uchun alohida ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Forum doirasida ishtirokchilar Rossiya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi, eng avvalo, infratuzilmani rivojlantirish, texnologik kooperatsiya, o‘z ishlab chiqarish zanjirlarini shakllantirish va boshqa sohalardagi hamkorlikning salmoqli salohiyatiga e’tibor qaratdilar.
Shu bilan birga, ishtirokchilar mintaqada uzoq muddatli hamkorlik va o‘zaro ishonch asosi sifatida madaniy-gumanitar va ta’lim sohasidagi hamkorlikning roli ortib borayotganini ta’kidladilar.
Shu munosabat bilan akademik almashinuvlar, ikki tomonlama diplom dasturlarini kengaytirish, kadrlar tayyorlash va rus tilining Markaziy Osiyo ta’lim makonidagi o‘rnini mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi.
"Valday" xalqaro munozara klubi jahon siyosati, iqtisodiyoti va xalqaro xavfsizlik masalalariga ixtisoslashgan Rossiyaning yetakchi ekspert-tahliliy maydonlaridan biridir. Klub konferensiyasining Markaziy Osiyo formati 2020-yildan buyon o‘tkazib kelinmoqda.
MOXI "Valday" xalqaro munozara klubi tadbirlarining doimiy ishtirokchisi bo‘lib, Markaziy Osiyo kun tartibining dolzarb masalalari bo‘yicha tadbirlarning mazmunli va munozarali qismiga, shuningdek, "MO-RF" formati doirasidagi hamkorlikka hissa qo‘shadi.

Делегация МИЦА приняла участие в работе международного клуба «Валдай»
12–13 мая т.г. делегация МИЦА приняла участие в VI-ой Центральноазиатской конференции на тему: «Россия и Центральная Азия: навигация в новом мировом устройстве», состоявшейся в г. Геленджике (Российская Федерация).
Организатором мероприятия выступил Международный дискуссионный клуб «Валдай».
В работе конференции приняли участие свыше 30 представителей ведущих аналитических и государственных структур России, Китая, Индии, Монголии, а также стран Центральной Азии.
В ходе дискуссий обсуждены текущее состояние и перспективы российско-центральноазиатского сотрудничества в экономической, транспортно-логистической, технологической и культурно-гуманитарной сферах.
В своём выступлении заместитель директора МИЦА Ш. Файзиев отметил, что в Центральной Азии происходит качественная трансформация, сопровождающаяся укреплением внутрирегионального доверия, ростом взаимосвязанности и формированием устойчивых механизмов координации.
Подчёркнуто, что благодаря открытому диалогу лидеров стран региона постепенно формируется «Новая Центральная Азия» как пространство общих интересов, приоритетов и совместного развития.
Историческим назван Ташкентский саммит КВГГЦА, по итогам которого было объявлено о присоединении Азербайджана к формату в качестве полноправного участника. Подчёркнуто, что это открывает новые возможности для расширения региональной кооперации, транспортной взаимосвязанности и формирования более устойчивой архитектуры сотрудничества.
Ш. Файзиев также подчеркнул, что формат «Центральная Азия - Россия» сохраняет особое значение для государств региона с учётом высокой степени исторической, экономической, инфраструктурной и гуманитарной взаимосвязанности.
В рамках состоявшегося форума участники акцентировали внимание на значительном потенциале сотрудничества России и государств Центральной Азии, прежде всего в сферах инфраструктурного развития, технологической кооперации, формирования собственных производственных цепочек и др.
Наряду с этим участники подчеркнули возрастающую роль культурно-гуманитарного и образовательного взаимодействия как основы долгосрочного сотрудничества и взаимного доверия в регионе.
В этой связи отмечена необходимость расширения академических обменов, программ двойных дипломов, подготовки кадров и укрепления позиций русского языка в образовательном пространстве Центральной Азии.
Международный дискуссионный клуб «Валдай» является одной из ведущих российских экспертно-аналитических площадок, специализирующихся на вопросах мировой политики, экономики и международной безопасности. Центральноазиатский формат конференция клуба проводится с 2020 г.
МИЦА является регулярным участником мероприятий Международного дискуссионного клуба «Валдай», внося вклад в содержательную и дискуссионную часть мероприятий по актуальным вопросам центральноазиатской повестки, а также сотрудничества в рамках формата «ЦА-РФ».