MOXI direktori ADA Universitetida uchrashuv o‘tkazdi
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va Ozarbayjonning ta’lim hamda ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari, shuningdek, ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov O‘zbekiston–Ozarbayjon munosabatlarining jadal rivojlanishi ilmiy-tadqiqot institutlari tomonidan ekspertlik muloqotini kuchaytirish zaruriyatini keltirib chiqarishini ta’kidladi. Shuningdek akademik muloqotini faollashtirish mamlakatlar o‘rtasida o‘zaro anglashuvni mustahkamlash hamda mintaqada yuz berayotgan jarayonlarni chuqurroq tahlil qilishda muhim o’rin tutushini qayd etdi.
O‘z navbatida, ADA Universiteti prorektori Fariz Ismailzoda mamlakatlarimiz o‘rtasida ta’lim va ilm-fan sohalaridagi hamkorlik sezilarli darajada faollashganligini ta’kidladi. Shu nuqtai nazardan Mirzo Ulug‘bek nomidagi umumta’lim maktabi qurish kabi O‘zbekistonning Qorabog‘ni qayta tiklash jarayonidagi faol ishtirokini yuqori baholab, bunday tashabbuslar gumanitar aloqalarni mustahkamlash hamda hamkorlikni kengroq mintaqaviy doirada rivojlantirishga xizmat qilishi qayd etdi.
O‘zbekiston va Ozarbayjon tahliliy markazlari o‘rtasidagi o’zaro aloqalarni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Ekspertlar darajasida muntazam muloqotni yo‘lga qo‘yish Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjon o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni yanada mustahkamlash bo’yicha o‘zaro fikr almashish va amaliy takliflarni ishlab chiqishga zamin yaratishi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida ikki muassasa o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini yanada mustahkamlashni nazarda tutuvchi MOXI va ADA Universiteti huzuridagi Taraqqiyot va diplomatiya instituti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
ADA Universiteti xalqaro munosabatlar, diplomatiya, davlat boshqaruvi va iqtisodiyot sohalarida Ozarbayjonning yetakchi oliy o’quv yurti hisoblanadi. Muassasa 2006-yilda Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Diplomatik akademiya sifatida tashkil etilgan bo‘lib, keyinchalik universitet maqomini olgan. Hozirgi kunda ADA Universiteti ta’lim va ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish bilan bir qatorda, xalqaro ekspertlik muloqoti uchun nufuzli platforma sifatida faoliyat yuritmoqda.

On February 18 in Baku, Javlon Vakhabov, Director of the International Institute for Central Asia (IICA), met with Fariz Ismailzade, Vice Rector of ADA University.
The discussions focused on expanding cooperation between universities, research institutions, and think tanks in Uzbekistan and Azerbaijan, as well as opportunities for joint projects and expert exchange.
Director Vakhabov noted that rapidly growing ties between Uzbekistan and Azerbaijan are increasing demand for analytical support and academic cooperation. He stressed that that strengthening academic dialogue plays a key role in enhancing mutual understanding and achieving a more comprehensive assessment of regional processes.
Vice Rector Ismailzade highlighted the strong momentum in bilateral cooperation in education and science. He also referred to Uzbekistan’s role in rebuilding Karabakh, including the construction of the Mirzo Ulugbek School, describing such projects as an important contribution to humanitarian ties and broader regional cooperation.
The two sides explored practical ways to strengthen collaboration between Uzbekistan and Azerbaijan think tanks, including regular expert exchanges and joint initiatives aimed at improving connectivity between Central Asia and Azerbaijan.
Following the meeting, the IICA and ADA’s Institute for Development and Diplomacy signed a Memorandum of Understanding to formalize and expand their partnership ties between the two institutions.
ADA University is Azerbaijan’s leading institution in international relations, diplomacy, public policy, and economics. Founded in 2006 as the Diplomatic Academy under the Ministry of Foreign Affairs, it later became a university and now serves as serves as a major center for education, research, and international policy dialogue.