MOXI direktori Afg‘oniston Savdo va sanoat vazirligi rahbariyati bilan uchrashdi
2026-yil 8-fevral kuni Kobul shahrida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Afg‘oniston Savdo va sanoat vazirining o‘rinbosari Mavlaviy Ahmadullo Zahid bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikning joriy holati va istiqbollarini, jumladan, o‘zaro savdoni kengaytirish, investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, transport-logistika hamda energetika sohalaridagi aloqalarni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
O‘zaro savdoda barqaror ijobiy dinamika kuzatilayotganligi ta’kidlab o‘tildi. So‘nggi olti yil ichida mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi uch barobarga oshib, 2019-yilda $617 mln.dan 2025-yil yakunlari bo‘yicha $1,6 mlrd.ga yetdi.
MOXI direktori J. Vaxabov O‘zbekistonning savdo va investitsiyalar, shuningdek, transport-logistika hamda energetika sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorligini qayd etdi. Afg‘onistonni mintaqaviy va mintaqalararo loyihalarga jalb etish muhimligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Afg‘oniston Savdo va sanoat vaziri o‘rinbosari A.Zahid O‘zbekiston Afg‘onistonning Markaziy Osiyodagi muhim hamkori ekanligini ta’kidladi. Ikki mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish va ish o‘rinlari yaratishga yo‘naltirilgan investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, transport-logistika hamda energetika yo‘nalishlaridagi hamkorlikni kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar bevosita aloqalarni muntazam qo‘llab-quvvatlash hamda muammolarni tezkor aniqlash va hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy yechimlarni ishlab chiqish maqsadida ekspertlik maslahatlashuvlarini davom ettirishga kelishib oldilar.

Директор МИЦА встретился с руководством Министерства торговли и промышленности Афганистана
8 февраля т.г. в г. Кабуле состоялась встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова с заместителем министра торговли и промышленности Афганистана Мавлави Ахмадуллой Захидом.
В ходе беседы стороны обсудили текущее состояние и перспективы торгово-экономического сотрудничества, включая вопросы расширения взаимной торговли, развития инвестиционного взаимодействия, а также укрепления связей в транспортно-логистической и энергетической сферах.
Отмечена устойчивая позитивная динамика взаимной торговли. За последние шесть лет товарооборот между странами утроился и вырос с $617 млн. в 2019 г. до $1,6 млрд. по итогам 2025 г.
Директор МИЦА Ж. Вахабов отметил заинтересованность Узбекистана в расширении торговых связей, а также сотрудничества в транспортно-логистической и энергетической сферах. Подчёркнута важность вовлечения Афганистана в региональные и межрегиональные проекты.
В свою очередь заместитель министра торговли и промышленности Афганистана А. Захид отметил, что Узбекистан является ключевым партнёром Афганистана в Центральной Азии. Обозначена необходимость наращивания инвестиционного сотрудничества, ориентированного на создание рабочих мест и развитие экономик двух стран, а также расширения взаимодействия в транспортно-логистической и энергетической сферах.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать регулярные прямые контакты и продолжить экспертные консультации для оперативного выявления проблем и выработки практических решений для расширения сотрудничества.