MOXI direktori Afg‘oniston Savdo va sanoat vazirligi rahbariyati bilan uchrashdi
2026-yil 8-fevral kuni Kobul shahrida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Afg‘oniston Savdo va sanoat vazirining o‘rinbosari Mavlaviy Ahmadullo Zahid bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikning joriy holati va istiqbollarini, jumladan, o‘zaro savdoni kengaytirish, investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, transport-logistika hamda energetika sohalaridagi aloqalarni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
O‘zaro savdoda barqaror ijobiy dinamika kuzatilayotganligi ta’kidlab o‘tildi. So‘nggi olti yil ichida mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi uch barobarga oshib, 2019-yilda $617 mln.dan 2025-yil yakunlari bo‘yicha $1,6 mlrd.ga yetdi.
MOXI direktori J. Vaxabov O‘zbekistonning savdo va investitsiyalar, shuningdek, transport-logistika hamda energetika sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorligini qayd etdi. Afg‘onistonni mintaqaviy va mintaqalararo loyihalarga jalb etish muhimligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Afg‘oniston Savdo va sanoat vaziri o‘rinbosari A.Zahid O‘zbekiston Afg‘onistonning Markaziy Osiyodagi muhim hamkori ekanligini ta’kidladi. Ikki mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish va ish o‘rinlari yaratishga yo‘naltirilgan investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, transport-logistika hamda energetika yo‘nalishlaridagi hamkorlikni kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar bevosita aloqalarni muntazam qo‘llab-quvvatlash hamda muammolarni tezkor aniqlash va hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy yechimlarni ishlab chiqish maqsadida ekspertlik maslahatlashuvlarini davom ettirishga kelishib oldilar.

IICA Director met with Afghanistan’s Ministry of commerce and industry leadership
On February 8, 2026, in Kabul, Director of the International Institute for Central Asia (IICA) Amb. Javlon Vakhabov held a meeting with Mawlawi Ahmadullah Zahid, Deputy minister of Commerce and Industry of the Islamic Emirate of Afghanistan.
During the discussion, the parties reviewed the current state and prospects of trade and economic cooperation, including expanding mutual trade, strengthening investment ties, and enhancing cooperation in the transport and logistics and energy sectors.
The parties highlighted the strong upward trend in bilateral trade. Over the past six years, trade turnover between the two countries has tripled, increasing from $617 million in 2019 to $1.6 billion by the end of 2025.
Amb. J. Vakhabov emphasized Uzbekistan’s interest in expanding trade ties, as well as cooperation in transport and logistics and energy. He also underscored the importance of involving Afghanistan in regional and interregional projects.
Deputy minister A. Zahid, in turn, noted that Uzbekistan is Afghanistan’s key partner in Central Asia. He highlighted the need to scale up investment cooperation focused on job creation and economic development in both countries, and to expand collaboration in the transport and logistics and energy areas.
Concluding the meeting, the both sides agreed to maintain regular direct contacts and continue expert consultations to promptly identify issues and develop practical solutions to advance bilateral cooperation.