MOXI direktori Finlyandiya parlamentida uchrashuv o‘tkazdi
Xelsinki shahrida MOXI direktori Javlon Vaxabov Finlyandiya parlamentida O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan do‘stlik guruhi raisi Ville Skinnari bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida parlamentlararo diplomatiyani mustahkamlash hamda Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Javlon Vaxabov Finlyandiya Shimoliy mintaqada parlament darajasida Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan maxsus Do‘stlik guruhini tashkil etgan ilk davlatlardan biri ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy va iqtisodiy muloqot faollashib borayotgan bir paytda parlamentlararo aloqalarni yanada mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Finlyandiyaning parlament demokratiyasi, qonun ustuvorligi hamda fuqarolik erkinliklarini ta’minlash borasidagi tajribasi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan qonunchilik faoliyatini modernizatsiya qilish jarayonlari uchun katta qiziqish uyg‘otishi qayd etildi.
Ville Skinnari o‘tgan yil oktabr oyida Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubbning O‘zbekistonga amalga oshirgan rasmiy tashrifi davomida davlat rahbariga hamrohlik qilgan.

Директор МИЦА провел встречу в Парламенте Финляндии
В Хельсинки директор МИЦА Жавлон Вахабов встретился с председателем Группы дружбы с Узбекистаном и странами Центральной Азии в Парламенте Финляндии Вилле Скиннари.
Обсуждены вопросы укрепления межпарламентской дипломатии и расширения сотрудничества между Центральной Азией и странами Северной Европы.
Жавлон Вахабов отметил, что Финляндия стала одной из первых стран Северного региона, где в парламенте была создана специальная Группа друзей, ориентированная на развитие сотрудничества с государствами Центральной Азии.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего укрепления межпарламентских связей на фоне активизации политического и экономического диалога между двумя странами.
Подчеркнуто, что опыт Финляндии в развитии парламентской демократии, верховенства права и защиты гражданских свобод представляет значительный интерес для процессов модернизации законодательной деятельности, осуществляемых в Узбекистане.
Вилле Скиннари сопровождал Президента Финляндии Александра Стубба в ходе его официального визита в Узбекистан в октябре прошлого года.