MOXI direktori Garvard universitetida O‘zbekistonlik talabalar bilan uchrashdi
Massachusetts shtatidagi Garvard universitetiga tashrifi doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov dunyoning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan birida tahsil olayotgan O‘zbekistonlik talabalar bilan samimiy uchrashuv o‘tkazdi.
Muhandislik, iqtisodiyot, tibbiyot va davlat boshqaruvi yo‘nalishlarida tahsil olayotgan yoshlar o‘zlarining ta’limiy tajribalari, maqsadlari va Vatan taraqqiyotiga hissa qo‘shish istaklari bilan o‘rtoqlashdilar. Ular orasida Nilufar Qahhorova, Bexzodxon Alixonov, Go‘zalxon Xaydarova va Abdurahmon Umarovlar bor edi.
Uchrashuvda ayniqsa, Prezident maktabi bitiruvchisi Go‘zalxon Xaydarovaning ishtiroki faxr bilan tilga olindi. Bu – O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yangi ta’lim tashabbuslari samarasining yorqin dalilidir.
Javlon Vahabov talabalarning tayyorgarlik darajasi va ularga xos bo‘lgan intiluvchanlikni yuksak baholab, ularning yurt ravnaqiga salmoqli hissa qo‘shishga qodir bo‘lajak yetakchilar va mutaxassislar sifatidagi salohiyatini alohida ta’kidladi.
Samimiy va o‘zaro hurmatga asoslangan muloqotda ishtirokchilar O‘zbekiston ilmiy diasporasini akademik va tadqiqot tashabbuslariga jalb etish, hamda xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiluvchi ilmiy loyihalarni rivojlantirish muhimligini muhokama qildilar.

Директор МИЦА встретился со студентами из Узбекистана в Гарвардском университете
В рамках визита в Гарвардский университет в штате Массачусетс директор Международного Института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с группой студентов из Узбекистана, обучающихся в одном из ведущих вузов мира.
Молодые узбекистанцы, осваивающие инженерное дело, экономику, медицину и государственное управление, поделились своим опытом учебы, целями и стремлением внести вклад в развитие родной страны. В их числе — Нилуфар Какхорова, Бехзодхон Аликханов, Гузалхон Хайдарова и Абдурахмон Умаров.
Особую гордость вызвало присутствие среди участников Гузалхон Хайдаровой — выпускницы Президентской школы, что стало ярким свидетельством эффективности новых образовательных инициатив Узбекистана.
Жавлон Вахабов отметил высокий уровень подготовки и стремление студентов к достижениям, подчеркнув их потенциал в качестве будущих лидеров и специалистов, способных внести значительный вклад в развитие Узбекистана.
В атмосфере искреннего диалога и взаимного уважения участники встречи обсудили важность вовлечения узбекистанской диаспоры в академические и исследовательские инициативы, а также развития научных проектов.