MOXI direktori Hindistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi bilan uchrashdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Hindistonning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Smita Pant bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama va ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlari, shuningdek, ekspertlar muloqotini yanada faollashtirish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Javlon Vaxabov O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlari izchil sur’atlarda rivojlanayotganini yuqori baholadi. Oliy darajada erishilgan kelishuvlar iqtisodiyot, ta’lim, inson kapitalini rivojlantirish hamda mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik sohalaridagi hamkorlikni yanada kengaytirish uchun mustahkam zamin yaratayotgani alohida ta’kidlandi.
Smita Pant Hindiston Markaziy Osiyoda kechayotgan integratsiya jarayonlariga katta ahamiyat qaratayotganini ta’kidlab, O‘zbekistonning mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashdagi faol va konstruktiv rolini yuqori baholadi.
Uchrashuvda «Markaziy Osiyo – Hindiston» muloqot formatini ekspert-tahliliy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, xususan, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, ekspertlar maslahatlashuvlarini tashkil etish hamda amaliy tavsiyalar ishlab chiqish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.
Ekspertlar hamkorligining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida SHHT doirasidagi tahliliy markazlar o‘rtasidagi institutsional hamkorlikni yanada mustahkamlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashib, MOXI hamda Hindistonning tegishli tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga o‘zaro tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Ma’lumot uchun: : «Markaziy Osiyo – Hindiston» muloqot formati 2019-yilda Markaziy Osiyoning besh davlati bilan siyosiy, savdo-iqtisodiy va gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish maqsadida ta’sis etilgan. Ushbu format doirasidagi birinchi sammit 2022-yil 27-yanvar kuni virtual tarzda o‘tkazilgan bo‘lsa, ikkinchi sammit 2025-yil 6-iyun kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan.

IICA Director Meets with the Ambassador of India to Uzbekistan
Director of the International Institute for Central Asia (IICA) Javlon Vakhabov met with the Ambassador of India to Uzbekistan Smita Pant.
The meeting featured a substantive exchange of views on key issues of bilateral and multilateral cooperation, with particular emphasis on the importance of strengthening expert dialogue.
Javlon Vakhabov commended the steady progress in advancing the Uzbekistan–India strategic partnership. He noted that agreements reached at the highest level had laid a strong foundation for further expanding cooperation across the fields of economy, education, human capital development and regional connectivity.
Smita Pant emphasised that India closely monitors developments across Central Asia and expressed her appreciation for Uzbekistan’s leading role in advancing interregional cooperation.
Particular attention was given to the importance of strengthening expert and analytical support for the “Central Asia – India” format, including through joint research, expert consultations and the development of practical recommendations.
The discussions also highlighted the importance of further strengthening cooperation among think tanks within the framework of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) as one of the priority areas for expert engagement.
In conclusion, both sides exchanged views on key aspects of the international agenda and reaffirmed their shared commitment to further advancing cooperation between IICA and relevant think tanks in India.
Background: The “Central Asia – India” format was established in 2019 to strengthen political, economic and humanitarian cooperation, including trade relations, with the five Central Asian states.