Javlon Vaxabov Chingiz Aytmatov xotirasiga bag‘ishlangan ijodiy kechaning ochilish nutqida buyuk yozuvchining adabiy va diplomatik merosini ulug‘lab, O‘zbekiston-Qirg‘iziston do‘stligi va mintaqaviy madaniy aloqalarni mustahkamlash yo‘lida qo‘shgan hissasini yuksak e'tirof etdi.
Hurmatli Akmal Xolmatovich, Asangul Baxit
Buyuk yozuvchi, davlat va diplomat Chingiz To‘raqulovich Aytmatov xotirasiga bag‘ishlangan ijodiy forumning barcha ishtirokchilarini qutlashga ijozat bergaysiz.
Hurmatli Asangul Baxit va Qirg'iziston elchixonasi jamoasiga qirg'izistonlik ishtirokchilarni taklif qilishda yordam berganliklari uchun o'z minnatdorchiligimni bildirmoqchiman. Qolaversa, Biz bugun Qirg'iziston Respublikasi Madaniyat, axborot, sport va yoshlar siyosati vazirligi bo'lim boshlig'i Salkin Satarovna Sarnogoeva va Ch.Aytmatov nomidagi Issiko’l forumi vitse-prezidenti Dinara Esenbekovna Jumabayevani qutlashdan mamnunmiz.
Elchilar va diplomatlarga, shuningdek, yozuvchi va ekspertlarga, adabiy ijod, buyuk adib va davlat arbobining g‘oyaviy merosi mutaxassislariga ishtiroki uchun alohida minnatdorchilik bildiramiz.
O'tayotgan yil O'zbekiston-Qirg'iziston munosabatlarida bir qator muhim voqealar bilan muxrlandi. Ulardan eng muhimi, iyul oyida Qirg‘iziston Prezidenti, hurmatli Sadir Nurgojoyevich Japarovning O‘zbekistonga davlat tashrifi bo'ldi.
Tashrif arafasida biz Bishkek shahrida Qirg‘iziston Respublikasi Milliy strategik tashabbuslar instituti (MSTI) bilan ikki tomonlama hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazdik. MSTI biz uchun Chingiz Aytmatov muzeyiga ekskursiya uyushtirdi va bu bizda katta taassurot qoldirdi. Eksponatlar orasida O‘zbekistonga oid ko‘plab fotosuratlarni ko‘rish, ayniqsa, MSTI xodimi, Chingiz To‘raqulovichning jiyani Axmatov Asan Kenjibayevichning hikoyasini tinglash barchaga manzur bo‘ldi.
Aynan o‘shanda biz MOXIda buyuk adib xotirasiga bag‘ishlangan ijodiy kecha o‘tkazishga, tadbir doirasida ularning nafaqat dunyoning 170 dan ortiq tillariga tarjima qilingan adabiy durdona asarlarini, balki davlat va diplomatik faoliyati, mamlakatimiz bilan yaqin aloqalari, O‘zbekiston yozuvchilari, diplomatlari, rahbarlari bilan uchrashuvlari haqida ham suhbatlashishga qaror qilgandik.
2023-yil sentabr oyi Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining beshinchi Maslahat uchrashuvida O‘zbekiston Prezidenti M.Mirziyoyev Ch.Aytmatovning jahon adabiyoti hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari davlatchiligining shakllanishiga qo‘shgan hissasini yuqori baholadilar. Shu o’rinda, Prezidentimiz buyuk mutafakkirlar, olimlar va faylasuflar sharafiga iqtidorli yoshlar uchun mintaqaviy ilmiy-taʼlim grantlari va stipendiyalarni taʼsis etish taklifini ilgari surdilar va ular qatoriga Chingiz Aytmatovni ham kiritdilar.
“Chingiz Aytmatovning do‘stona munosabatlarimizdagi hissalari beqiyosdir va biz buni davom ettirishimiz kerak. Oʻzbekistonning Markaziy Osiyo madaniyatiga taʼsirini xuddi Vizantiyaning Rusga taʼsiri bilan taqqoslash mumkin degan soʻzlarni faqatgina doʻst yozishi mumkin”, — deb taʼkidlagandilar Prezident Sh.M. Mirziyoyev.
Shuningdek, Chingiz Aytmatov asarlari mintaqamizni zamonaviy jahon adabiyotining bir qismiga aylantirganini, uning diplomatik faoliyati Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlashga haqiqiy hissa qo‘shganini alohida qayd etmasam bo‘lmaydi.
Bugungi dasturdagi nutqlarni ko’rib, Ch. Aytmatovning uzoqni ko‘ra bilishi, hatto siyosiy qarashlari va g‘oyalari Markaziy Osiyo taraqqiyotidagi zamonaviy tendensiyalar bilan uyg‘unligidan hayratga tushamiz.
Shu o’rinda, 1995 yilda mamlakatimiz poytaxtida bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo xalqlari madaniyatlari assambleyasi”ning birinchi qurultoyida Chingiz To‘raqulovich quyidagicha ta’kidlagan edi:
“Biz Toshkentda mintaqadagi ijod va ilm-fan bilan shug‘ullanuvchi madaniy missiyaning bevosita tashuvchilari bilan Markaziy Osiyo davlatlarining umumiy “tashvish va xavotirlari”ni ochiq jamoaviy muhokama qilishga yig’ildik”.
1997 yilda “Issiqkoʻl forumi – 97”da Aytmatov “Markaziy Osiyo mintaqasi oʻz taraqqiyotida, oʻzining geosiyosiy taqdiri uchun moʻljallangan “tinchlikparvar” rolni shakllantirishda hal qiluvchi tarixiy davrda ekanligini” ta’kidlagan edi.
Shu bilan birga, Issiqko‘l forumidagi o‘sha ma’ruzasida “Markaziy Osiyo nihoyatda alohida o‘rin tutgan holda, har doim kuch markazlari tutashgan joyda bo‘lib, turli miqyosdagi to‘qnashuvlarning halokatli ta’sirini boshidan kechirgan ”deya bayon qilganlar.
Shunga qaramay, mintaqa kelajagiga ishonch ularni also tark etmagan va Arnold Toynbiga ishora qilib, “kelajak sivilizatsiyalaridan birining markazi Markaziy Osiyoda bo’lishini bashorat qildi”.
Hurmatli tadbir qatnashchilari,
Forumimizni chinakam ijodiy o‘tkazish uchun dasturga O‘zbek Milliy akademik teatrining “Momo yeri” spektaklidan kichik epizod namoyishini kiritdik. Shuningdek, O‘zbekiston Qirg‘iz milliy madaniyat markazi raisi Rahmatulla Jabborov Chingiz To‘raqulovich she’rini qirg‘iz tilida aytib beradi.
Xulosa qilib aytganda, sizlarga yorqin taassurotlar va qiziqarli chiqishlar, ikki mamlakat va mintaqa xalqlari o‘rtasidagi gumanitar aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha takliflar tilashga ijozat bergaysiz.

Выступление директора МИЦА Ж.Вахабова на открытии творческого вечера памяти Чингиза Айтматова
Директор МИЦА Ж.Вахабов в своём выступлении на творческом вечере памяти Чингиза Айтматова подчеркнул его великий вклад в мировую литературу, дипломатию и укрепление дружбы народов Центральной Азии, отметив значимость его идей и творчества для современного и будущего развития региона.
Уважаемый Акмаль Холматович, Асангул Бакыт
Позвольте поприветствовать всех участников творческого форума, посвященного памяти великого писателя, государственного деятеля и дипломата Чингиза Торекуловича Айтматова.
Хотел бы выразить признательность уважаемому Асангулу Бакыт и коллективу Посольства Кыргызстана за содействие в приглашении кыргызских участников. Рады приветствовать сегодня вице-президента Иссык-Кульского форума имени Ч.Айтматова Динару Эсенбековну Жумабаеву.
Особая благодарность за участие послам и дипломатам, а также литераторам и экспертам, знатокам литературного творчества и идейного наследия великого писателя и государственного деятеля.
Хотел бы также выразить особую признательность академику, послу и депутату Олий Мажлис Акмалю Холматовичу Саидову, профессору и послу Алишеру Амманулаевичу Файзуллаеву. Им посчастливилось в разные годы, в том числе в период их дипломатической работы в Париже и Брюсселе, лично познакомиться с Айтматовым, и они пришли сегодня, чтобы поделиться с нами воспоминаниями о нем как о «народном После» с большой буквы, «После Центральной Азии».
Уходящий год ознаменовался рядом важных событий в узбекско-кыргызских отношениях, из них важнейшим стал июльский государственный визит Е.П. Президента Кыргызстана уважаемого Садыра Нургожоевича Жапарова в Узбекистан.
В преддверии визита мы провели в Бишкеке с Национальным институтом стратегических инициатив Кыргызской Республики «круглый стол» по вопросам двустороннего сотрудничества. НИСИ любезно организовал для нас экскурсию в Музей Чингиза Айтматова, который произвел на нас большое впечатление. Приятно было увидеть среди экспонатов немало фотографий, связанных с Узбекистаном, и послушать рассказ сотрудника НИСИ Асана Кенжибаевича Ахматова, племянника Чингиза Торекуловича.
Именно тогда мы задумали провести в МИЦА творческий вечер памяти великого писателя, поговорить не только о его литературных шедеврах, переведенных на более 170 языков мира, но и о его государственной, дипломатической деятельности и его тесных связях с нашей страной, встречах с литераторами, дипломатами и лидерами Узбекистана.
Высоко оценивая вклад Ч.Айтматова в мировую литературу и становление государственности стран Центральной Азии, Президент Узбекистана Ш.М.Мирзиёев в сентябре 2023 г. на пятой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в Душанбе предложил учредить региональные научно-образовательные гранты и стипендии для талантливой молодежи в честь великих мыслителей, ученых и философов стран региона и включил в их число Чингиза Айтматова.
«Чингиз Айтматов очень многое сделал для того, чтобы у нас была дружеская основа, и мы это должны продолжить. Слова о том, что Узбекистан оказал влияние на культуру Средней Азии, сравнимое в влиянием Византии на Русь, мог написать только друг», - отмечал Ш.М. Мирзиёев.
Не могу также не сказать, что произведения Чингиза Айтматова сделали наш регион частью современной мировой литературы, а его дипломатическая деятельность внесла реальный вклад в укрепление дружбы между народами Центральной Азии.
Перечитывая сегодня программные выступления Айтматова, мы поражаемся его прозорливости и даже созвучности его политических взглядов и идей современным тенденциям развития Центральной Азии.
Так, выступая в 1995 г. в столице нашей страны на первом конгрессе «Ассамблеи культур народов Центральной Азии», Чингиз Торекулович отметил:
«Мы собрались в Ташкенте с высокими помыслами, побуждаемыми тревогами и заботами, с проблемами, нуждающимися в коллективных обсуждениях и откровениях с тем, чтобы обсудить эти вопросы в среде непосредственных носителей культурной миссии, с вами, занятыми творчеством и наукой в Центральноазиатском регионе».
В 1997 г. на «Иссык-Кульском Форуме - 97», Айтматов заявил, что «Центральноазиатский регион находится на решающем историческом отрезке своего развития, в становлении «пацифистской» роли, уготованной его геополитической судьбой».
Вместе с тем, в том же докладе на «Иссык-Кульском Форуме» Айтматов констатировал, что «занимая исключительно особое место, Центральная Азия всегда находилась на стыке центров силы, испытывая на себе разрушительное воздействие конфликтов разных масштабов».
Тем не менее, вера в великое будущее региона не покидала его, и ссылаясь на Арнольда Тойнби, он прогнозировал, что центр одной из цивилизаций будущего разместится в Центральной Азии».
Чтобы наш форум стал действительно творческим, мы включили в программу показ краткого эпизода из спектакля Узбекского национального академического театра «Материнское поле». Председатель Кыргызского национального культурного центра Узбекистана Рахматулла Жабборов выступит со стихотворением Чингиза Торекуловича на кыргызском языке.
В заключение, позвольте пожелать ярких впечатлений и интересных выступлений, а также предложений по укреплению гуманитарных связей между народами двух стран и региона.