MOXI direktori Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi Elchisi bilan uchrashdi
Joriy yilning 10-mart kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Von Do Yon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston–Koreya hamkorligining bugungi holati va istiqbollari, “Markaziy Osiyo + Koreya” formati doirasidagi hamkorlik, shuningdek ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasidagi aloqalarni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Javlon Vaxabov ta’kidlaganidek, joriy yilning 16–17-sentabr kunlari Seul shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyo davlatlari va Koreya Respublikasining birinchi sammiti mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish uchun mustahkam zamin yaratadi.
Mazkur sammit doirasida qator istiqbolli yo‘nalishlarda yangi loyihalarni yo‘lga qo‘yish imkoniyati paydo bo‘ladi. Jumladan, muhim mineral resurslar va energetika sohasida hamkorlik, raqamli transformatsiya, qishloq xo‘jaligidagi o‘zaro aloqalar, shuningdek madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish shular jumlasidandir.
Elchi Von Do Yon O‘zbekiston–Koreya munosabatlarining jadal rivojlanishini yuqori baholab, siyosiy, iqtisodiy va texnologik sohalarda hamkorlik faollashayotganini alohida ta’kidladi. Shuningdek, u bo‘lajak Markaziy Osiyo va Koreya sammiti mintaqalararo sheriklikni yanada mustahkamlashda muhim platforma bo‘lishini qayd etdi.
Tomonlar ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidlab, faol ekspertlar muloqoti O‘zbekiston–Koreya sherikligini, shuningdek “Markaziy Osiyo + Koreya” formatini mustahkamlashga xizmat qilishini qayd etdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirib, ikki tomonlama va ko‘p tomonlama sheriklik yo‘nalishlarida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qiziqish bildirdilar.
“Markaziy Osiyo + Koreya” hamkorlik formati 2007-yilda tashkil topgan bo‘lib, “C5+” turidagi birinchi platforma hisoblanadi. Ushbu hamkorlik doirasida bugungi kunga qadar tashqi ishlar vazirlari darajasida 17 ta uchrashuv o‘tkazilgan. Sammitni o‘tkazish tashabbusi 2024-yilda Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yol tomonidan uning Markaziy Osiyo mamlakatlariga tashrifi chog‘ida ilgari surilgan.

Директор МИЦА встретился с Послом Кореи в Узбекистане
10 марта т.г. директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провел встречу с Послом Республики Корея в Узбекистане Вон До Ёном.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы узбекско-корейского сотрудничества, взаимодействие стран в формате «ЦА + Корея», а также вопросы углубления взаимодействия между мозговыми центрами двух стран.
Жавлон Вахабов отметил, что запланированный на
16-17 сентября с.г. в Сеуле первый саммит стран Центральной Азии и Кореи заложит прочную основу для наращивания межрегионального взаимодействия.
Это позволит запустить новые проекты по ряду перспективных направлений сотрудничества, включая партнерство в сфере критических минералов и энергетики, цифровой трансформации, взаимодействие в сельском хозяйстве, а также развитие гуманитарных связей.
Посол Вон До Ён высоко оценил динамику узбекско-корейских отношений, подчеркнув активизацию сотрудничества в политической, экономической и технологической сферах, а также важность предстоящего саммита стран Центральной Азии и Кореи как ключевой площадки для дальнейшего укрепления межрегионального партнерства.
Стороны подчеркнули важность расширения сотрудничества между аналитическими центрами двух стран, отметив, что активный экспертный диалог будет способствовать укреплению узбекско-корейского партнерства, а также формата «ЦА+Корея»
По итогам встречи стороны выразили взаимную заинтересованность в дальнейшем укреплении сотрудничества двух стран, в том числе налаживании тесного взаимодействия в вопросах двустороннего и многостороннего партнерства.
Формат сотрудничества «ЦА+Корея» создан в 2007 г., став первой платформой «С5+». За период сотрудничества проведено 17 заседаний указанного форума на уровне министров иностранных дел. Инициатива о проведении саммита была озвучена президентом Кореи Юн Сок Ёлем в 2024 г. в рамках его турне по странам Центральной Азии.