MOXI direktori Londonda Chatham House rahbariyati bilan uchrashdi
O‘zbekiston delegatsiyasining London shahriga tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Qirollik xalqaro munosabatlar instituti (Chatham House)ning Yevropa, Rossiya va Yevrosiyo dasturi direktori Greguar Rus bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki institut o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari, jumladan qo‘shma tadqiqotlarni amalga oshirish hamda o‘zaro manfaatli mavzular bo‘yicha onlayn muhokamalar tashkil etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov Markaziy Osiyo va Buyuk Britaniya o‘rtasida yuqori darajadagi aloqalar mustahkamlanib borayotgan bir sharoitda “Markaziy Osiyo – Buyuk Britaniya” hamkorlik formatini ishga tushirish uchun qulay sharoitlar shakllanayotganini ta’kidladi.
Shu munosabat bilan ushbu jarayonlarni ekspert jihatdan qo‘llab-quvvatlash, jumladan “Markaziy Osiyo – Buyuk Britaniya” tahliliy markazlarining birinchi forumini tashkil etish zarurati ortib borayotgani qayd etildi.
O‘z navbatida, Greguar Rus ekspert muloqotini rivojlantirishga, jumladan qo‘shma tahliliy va muhokama tadbirlarini tayyorlash va amalga oshirishda ishtirok etishga tayyor ekanini bildirdi.

Директор МИЦА встретился с руководством Чатем-хауса в Лондоне
В рамках визита делегации Узбекистана в Лондон прошла встреча с директором Программы по Европе, России и Евразии Королевского института международных отношений (Чатем-хаус) Грегуаром Русом.
На встрече обсуждены вопросы налаживания сотрудничества между двумя институтами в сферах проведения совместных исследований, а также организации онлайн-дискуссий по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что на фоне укрепления контактов на высоком уровне между Центральной Азией и Великобританией формируются благоприятные условия для запуска формата «Центральная Азия – Великобритания».
В этом контексте, как подчёркивалось, возрастает необходимость экспертного сопровождения данных процессов, в том числе через проведение первого форума аналитических центров «Центральная Азия – Великобритания».
В свою очередь, Грегуар Рус выразил готовность содействовать развитию экспертного диалога, включая участие в подготовке и реализации совместных аналитических и дискуссионных мероприятий.