MOXI direktori Norvegiya elchisi bilan uchrashuv o‘tkazdi
MOXI direktori Javlon Vaxabovning Norvegiyaning Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi yangi tayinlangan elchisi, Helene Sand Andresen (qarorgohi Osloda joylashgan) bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Norvegiya o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari, jumladan, ikki tomonlama formatda hamda shakllanib borayotgan “Markaziy Osiyo — Shimoliy Yevropa” hamkorlik platformasi doirasidagi imkoniyatlar muhokama qilindi.
Javlon Vaxabov so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa mamlakatlari o‘rtasida hamkorlikka o‘zaro qiziqish ortib borayotganligini qayd etib, Norvegiya bilan sheriklikni chuqurlashtirish, xususan, ekspertlik va tahliliy aloqalarni rivojlantirish uchun katta salohiyat mavjudligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa mamlakatlari o‘rtasida barqaror muloqot platformalarini shakllantirish mintaqaviy hamkorlikka qo‘shimcha sur’at bag‘ishlab, mintaqalararo hamkorlikning muhim masalalari bo‘yicha o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, Helene Sand Andresen Norvegiyaning Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalarni kengaytirish va o‘zaro hamkorlikni faollashtirishdan manfaatdor ekanligini ta’kidladi. U ikki tomonlama munosabatlarda, jumladan, yashil transformatsiya, raqamli texnologiyalar, ta’lim va innovatsiyalar kabi yo‘nalishlarda hali to‘liq ishga solinmagan katta salohiyat mavjudligini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ikki mintaqa o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari bo‘yicha amaliy takliflar ishlab chiqishga qaratilgan qo‘shma tadbirlar, tadqiqot loyihalari va ekspert muloqotlarini tashkil etish orqali o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Директор МИЦА провел встречу с послом Норвегии
В МИЦА состоялась встреча директора Жавлона Вахабова с вновь назначенным послом Норвегии в Центральной Азии (с резиденцией в Осло) Хеленой Санд Андресен.
На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и Норвегией как в двустороннем формате, так и в рамках формирующейся платформы взаимодействия «Центральная Азия – Северная Европа».
Жавлон Вахабов отметил, что в последние годы наблюдается растущий взаимный интерес к сотрудничеству между странами Центральной Азии и Северной Европы, и подчеркнул значительный потенциал для углубления партнерства с Норвегией, в том числе через развитие экспертного и аналитического взаимодействия.
По его словам, формирование устойчивых платформ диалога между Центральной Азией и странами Северной Европы позволит придать дополнительный импульс региональному сотрудничеству и укрепить взаимопонимание по ключевым вопросам межрегионального сотрудничества.
В свою очередь, Хелена Санд Андресен подчеркнула заинтересованность Норвегии в расширении присутствия и активизации взаимодействия с государствами Центральной Азии. Она отметила, что в двусторонних отношениях сохраняется значительный нераскрытый потенциал, в том числе в таких направлениях, как зеленая трансформация, цифровые технологии, образование и инновации.
В завершение стороны подтвердили готовность к дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества, включая организацию совместных мероприятий, исследовательских проектов и экспертных диалогов, направленных на выработку практических предложений по актуальным вопросам взаимодействия между регионами.