MOXI direktori Olmaotada boʻlib oʻtgan 13-Markaziy Osiyo savdo forumida ishtirok etdi
Joriy yilning 14-15 may kunlari Olmaota shahrida “Savdo integratsiyasi: global darajaga chiqish” mavzusida 13-Markaziy Osiyo savdo forumi (CATF) bo‘lib o‘tdi. Tadbir AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) tomonidan Qozog‘iston Respublikasi Savdo va integratsiya vazirligi hamda Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Forumdan ko‘zlangan maqsad savdo tartib-qoidalarini raqamlashtirish, transport-logistika jarayonlarini optimallashtirish, bojxona rasmiylashtiruvini standartlashtirish va savdoni JST standartlariga muvofiqlashtirish orqali tartibga solish bilan Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi savdo hamkorligini kengaytirish va aloqalarni mustahkamlashdan iborat.
Tadbirda Markaziy Osiyo, Yaqin Sharq, Buyuk Britaniya va AQShdan 300 dan ortiq biznes va davlat idoralari vakillari ishtirok etdi.
Forum doirasida, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlarining 40 dan ortiq kompaniyalari ishtirokida savdo ko‘rgazmasi va mintaqa davlatlarining biznes rahbarlari va rasmiy vakillari ishtirok etgan Savdoga ko‘maklashish milliy qo‘mitalari 11-mintaqaviy yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Forumni ochar ekan, USAID rahbari yordamchisining katta o‘rinbosari Z.Salahi so‘nggi 10 yil ichida CATF tadbirlarida 25 mamlakatdan 10 mingdan ortiq davlat va tijorat tuzilmalarining vakillari ishtirok etganini ta’kidladi.
Uning soʻzlariga koʻra, ushbu forum Markaziy Osiyodagi savdo kelajagini shakllantirishga yordam beradi va butun jamiyat uchun foydali boʻlgan inklyuziv, integratsiyalashgan iqtisodiy oʻsishga yordam beradi.
Shu munosabat bilan so‘zga chiqqan ekspertlar Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Prezidenti etib saylanganining ilk kunlaridanoq Markaziy Osiyo mintaqasini birlashtirish va integratsiyalashuvi yo‘lida faol yo‘l tutayotgan davlatimiz rahbarining rolini yuqori baholadilar.
Shu bilan birga, tahlilchilar davlatlararo munosabatlarning yangi paradigmasini belgilab bergan va mintaqa birligini mustahkamlash uchun zamin yaratgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarining ushbu jarayonida muhim o‘rin tutganini alohida ta’kidladilar.
O‘z navbatida, MOXI direktori “Yangi bozorlarga kirish” birinchi sessiyasida so‘zga chiqib, forum ishtirokchilariga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning maqsadlari va Maslahat uchrashuvlari doirasida O’zbekiston Prezidenti tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarni batafsil tushuntirib berdi. Bular birinchi navbatda mintaqa mamlakatlari oʻrtasidagi savdo va sarmoyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilganligi aytildi.
Markaziy Osiyoning barcha davlatlarining sa’y-harakatlari natijasida so‘nggi 6-7 yilda mintaqa mamlakatlari yalpi ichki mahsuloti 70 foizga o‘sib, 450 milliard dollardan oshdi. Mintaqalararo tovar ayirboshlash hajmi so'nggi 10 yil ichida 2,5 baravarga ko'payib, 11 milliard dollarga yetdi. Markaziy Osiyo davlatlarining umumiy tashqi savdo aylanmasi 225 milliard dollarga yetdi, bu esa 7 yil avvalgi ko’rsatgichga nisbatan qariyb ikki barobar ko‘pdir.
Ijobiy dinamikaga qaramay, MOXI direktori mintaqa mamlakatlarining transport o'zaro bog'liqligining sustligi, jumladan Jahon banki ma'lumotlariga ko'ra tashqi bozorlarga yuklarni tashish xarajatlarining ulushi tovarlarning yakuniy qiymatining 50 foiziga yetishi mintaqa iqtisodiyotining rivojlanishiga to'sqinlik qiluvchi omil ekanligini ta'kidladi.
Shu munosabat bilan, uning so‘zlariga ko‘ra, transport tizimidagi qolgan to‘siqlar mintaqani global qiymat zanjiriga faol kiritish imkoniyatini bermaydi.
Mutaxassislar mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi savdo aylanmasini yanada kengaytirish uchun mintaqani birlashtiruvchi “Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston” va “O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston” temir yo‘li, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasini Yevropa bilan bog‘laydigan “O‘rta koridor” kabi muhim loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligini qayd etdilar.
Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi Markaziy Osiyoning Yevroosiyodagi asosiy tranzit xabga aylanishiga xizmat qiladi. Xususan, O‘zbekiston rahbari tashabbusi bilan boshlangan Transafg‘on temir yo'linining qurilishi yuklarni Pokistonga yetkazib berish muddatini taxminan 5 kunga qisqartirishi va transport xarajatlarini kamida 40 foizga kamaytirishi mumkin.
Umuman olganda, o'tkazilgan tadbir ekspert savdo forumining dolzarbligini va uning barcha ishtirokchilarining Markaziy Osiyo mamlakatlari savdo-investitsiya hamkorligini yanada rivojlantirish uchun bilim, tajriba va g'oyalar almashishni davom ettirishdan manfaatdorligini tasdiqladi.

Директор МИЦА принял участие в 13-м Центральноазиатском торговом форуме в Алматы
14-15 мая т.г. в г. Алматы прошёл 13-й Центральноазиатский торговый форум (ЦАТФ) на тему «Торговая интеграция: выход на глобальный уровень». Организаторами мероприятия выступили Агентство США по международному развитию USAID совместно с Министерством торговли и интеграции Республики Казахстан и Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ).
Цель форума – расширение торгового сотрудничества и укрепление связей между странами Центральной Азии, путём цифровизации торговых процедур, оптимизации транспортно-логистических процессов, стандартизации таможенных оформлений и гармонизации торгового регулирования, в соответствие со стандартами ВТО.
На мероприятии участвовали более 300 представителей бизнеса и государственных структур из стран Центральной Азии, Ближнего Востока, Великобритании и США.
В рамках форума также проведены торговая выставка с участием более 40 компаний из стран ЦА и 11-я Региональная встреча Национальных комитетов по упрощению процедур торговли, в которой приняли участие руководители предприятий и должностных лиц стран региона.
Открывая форум, старший заместитель помощника администратора в USAID З. Салахи отметила, что за последние 10 лет в мероприятиях ЦАТФ приняли участие более 10 тыс. представителей государственных и коммерческих структур из 25 стран мира.
По её словам, данный форум будет способствовать формированию будущей торговли в Центральной Азии и содействовать инклюзивному интеграционному экономическому росту, который принесёт пользу всему обществу.
В этом направлении выступавшие эксперты высоко оценили роль Главы государства Узбекистана, который с первых дней своего избрания проводит активный курс на объединение и интеграцию региона Центральной Азии.
При этом аналитики подчеркнули значимую роль в этом процессе Консультативных встреч Глав государств Центральной Азии (КВГГЦА), заложивших новую парадигму межгосударственных отношений и создавших основу для укрепления единства региона.
В свою очередь, директор МИЦА, выступая на первой сессии «Выход на новые рынки» подробно разъяснил участникам форума, цели проводимых реформ в Узбекистане и инициатив Главы государства, выдвинутых в рамках КВГГЦА, которые направлены в первую очередь на дальнейшее развитие торгово-инвестиционного сотрудничества между странами региона.
В результате усилий всех стран Центральной Азии, за последние 6-7 лет совокупный ВВП стран региона вырос на 70% и превысил $450 млрд. Объём внутрирегиональной торговли достиг $11 млрд, увеличившись более чем в 2,5 раза за последние 10 лет. Суммарный внешнеторговый оборот стран Центральной Азии достиг $225 млрд., что почти в два раза больше, чем 7 лет назад.
Несмотря на позитивную динамику директор МИЦА выделил, что дефицит транспортной взаимосвязанности стран региона выступает сдерживающим фактором развития экономик, где по данным Всемирного банка доля затрат на транспортировку грузов на внешние рынки может достигать 50% от конечной стоимости товаров.
В этой связи, по его словам, сохраняющиеся барьеры в транспортной системе не дают возможности для активного включения региона в глобальные цепочки добавленной стоимости.
Для дальнейшего расширения торговли между странами региона экспертами отмечена важность объединения усилий по реализации таких важных, объединяющих регион проектов, как ж/д Китай-Кыргызстан-Узбекистан и Узбекистан-Афганистан-Пакистан, а также Срединный коридор, связывающий регион ЦА с Европой.
Реализация этих проектов будет способствовать превращению ЦА в ключевой транзитный хаб в Евразии. В частности, реализация Трансафганского маршрута, инициированного Лидером Узбекистана, может сократить время доставки грузов в Пакистан примерно на 5 дней и снизить транспортные расходы не менее чем на 40%.
В целом, состоявшееся мероприятие подтвердило актуальность экспертного торгового форума и заинтересованность всех её участников в продолжении обмена знаниями, опытом и идеями для дальнейшего развития торгово-инвестиционного сотрудничества стран Центральной Азии.