MOXI direktori Qatar Davlati elchisi bilan uchrashdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Qatarning O‘zbekistondagi elchisi Hasan Hamza Hoshim bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida diplomatik missiya rahbari 2023 yil iyul oyida Jidda shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz davlatlari rahbarlarining birinchi sammiti yakunlari muhimligini ta’kidladi. Elchi, Qatar ushbu formatdagi strategik muloqotni yo‘lga qo‘yish tashabbusini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini ta’kidlab, bu mintaqalar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni, shuningdek, Ko‘rfaz davlatlarining Markaziy Osiyodagi sarmoyaviy loyihalarini kengaytirish imkonini berishini ta’kidladi.
Diplomat O‘zbekiston bilan Qatar o‘rtasidagi barcha sohalarda jadal sur’atlar bilan rivojlanib borayotgan munosabatlar darajasini yuqori baholadi. O‘tgan yili oliy darajadagi uchta o‘zaro tashrif amalga oshirilgani ikki tomonlama munosabatlar tarixida muhim voqea bo‘lib, hamkorlik rivojiga kuchli turtki bo‘lgani ta’kidlandi.
Uchrashuvda 2023 yil dekabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha oliy xalqaro mukofotni topshirishning yettinchi marosimiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Elchining so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashda tizimli huquqiy va institutsional islohotlar amalga oshirilmoqda. U yangi O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishiga aylanganini e’tirof etib, bu Qatarning mamlakatimiz poytaxtida tadbirni yuqori saviyada o‘tkazish tashabbusini ilgari surishiga xizmat qilganini alohida ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida Hasan Hamza Hoshim MOXI va Qatarning Doha tadqiqot markazi va Qatar Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi Diplomatik akademiyasi kabi yetakchi tahliliy muassasalari oʻrtasida hamkorlik aloqalarini oʻrnatishga koʻmaklashishga tayyorligini bildirdi.

Директор МИЦА провёл встречу с послом Государства Катар
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча с послом Катара в Узбекистане Хасаном Хамзой Хашимом.
В ходе беседы глава дипмиссии констатировал значимость итогов первого саммита глав государств Центральной Азии и Залива, прошедшего в июле 2023 г. в г. Джидде. Посол отметил, что Катар всецело поддерживает инициативу налаживания стратегического диалога в данном формате, подчёркивая, что это даёт возможность для расширения торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей между регионами, а также инвестиционных проектов стран Залива в Центральной Азии.
Дипломат высоко оценил уровень взаимоотношений между Узбекистаном и Катаром, которые развиваются ускоренными темпами по всем направлениям. Отмечено, что в прошлом году были совершены три взаимных визита на высшем уровне, которые стали значимыми событиями в истории двусторонних отношений и придали мощный импульс развитию сотрудничества.
В ходе встречи стороны также уделили особое внимание проведению седьмой церемонии вручения высокой Международной премии в области борьбы с коррупцией, прошедшей в декабре 2023 г. в г. Ташкенте.
По словам посла, на сегодняшний день в Узбекистане реализуются системные правовые и институциональные реформы в сфере борьбы с коррупцией. Он признал, что борьба с коррупцией в новом Узбекистане стала наиболее приоритетным направлением государственной политики, и подчеркнул, что это способствовало продвижению Катаром инициативы о проведении мероприятия высокого уровня в столице нашей страны.
В завершение встречи Хасан Хамза Хашим выразил готовность оказать содействие в налаживании партнёрских связей МИЦА с такими ведущими аналитическими учреждениями Катара, как Исследовательский центр Дохи и Дипломатическая академия при МИД Катара.