MOXI direktori Qatar Davlati elchisi bilan uchrashdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Qatarning O‘zbekistondagi elchisi Hasan Hamza Hoshim bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida diplomatik missiya rahbari 2023 yil iyul oyida Jidda shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz davlatlari rahbarlarining birinchi sammiti yakunlari muhimligini ta’kidladi. Elchi, Qatar ushbu formatdagi strategik muloqotni yo‘lga qo‘yish tashabbusini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini ta’kidlab, bu mintaqalar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni, shuningdek, Ko‘rfaz davlatlarining Markaziy Osiyodagi sarmoyaviy loyihalarini kengaytirish imkonini berishini ta’kidladi.
Diplomat O‘zbekiston bilan Qatar o‘rtasidagi barcha sohalarda jadal sur’atlar bilan rivojlanib borayotgan munosabatlar darajasini yuqori baholadi. O‘tgan yili oliy darajadagi uchta o‘zaro tashrif amalga oshirilgani ikki tomonlama munosabatlar tarixida muhim voqea bo‘lib, hamkorlik rivojiga kuchli turtki bo‘lgani ta’kidlandi.
Uchrashuvda 2023 yil dekabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha oliy xalqaro mukofotni topshirishning yettinchi marosimiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Elchining so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashda tizimli huquqiy va institutsional islohotlar amalga oshirilmoqda. U yangi O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishiga aylanganini e’tirof etib, bu Qatarning mamlakatimiz poytaxtida tadbirni yuqori saviyada o‘tkazish tashabbusini ilgari surishiga xizmat qilganini alohida ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida Hasan Hamza Hoshim MOXI va Qatarning Doha tadqiqot markazi va Qatar Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi Diplomatik akademiyasi kabi yetakchi tahliliy muassasalari oʻrtasida hamkorlik aloqalarini oʻrnatishga koʻmaklashishga tayyorligini bildirdi.

The Director of IICA held a meeting with the Ambassador of the State of Qatar
The International Institute for Central Asia hosted a meeting with Qatar's Ambassador to Uzbekistan, Hassan Hamza Hashim.
During the conversation, the head of the diplomatic mission noted the significance of the outcomes of the first summit of the heads of Central Asian and Gulf states held in Jeddah in July 2023. The Ambassador noted that Qatar fully supports the initiative to establish a strategic dialogue in this format, stressing that it provides an opportunity to expand trade-economic and cultural-humanitarian ties between the regions, as well as investment projects of the Gulf countries in Central Asia.
The diplomat highly assessed the level of relations between Uzbekistan and Qatar, which are developing at an accelerated pace in all directions. It was noted that three high-level reciprocal visits were made last year, which became significant events in the history of bilateral relations and gave a powerful impetus to the development of cooperation.
In the course of the meeting, the parties also paid special attention to the seventh award ceremony of High International Anti-Corruption Prize, held in December 2023 in Tashkent.
According to the ambassador, systemic legal and institutional reforms in the fight against corruption have been implemented in Uzbekistan to this date. He acknowledged that the fight against corruption in the new Uzbekistan has become the most priority direction of the state policy, and stressed that this contributed to Qatar's promotion of the initiative to hold the high-level event in the capital of our country.
At the end of the meeting, Hassan Hamza Hashim expressed readiness to assist in establishing partnership ties between IICA and such leading Qatari analytical institutions as the Doha Research Centre and the Diplomatic Academy under the Qatari Foreign Ministry.