MOXI direktori Tokio universiteti huzuridagi Osiyo ilg‘or tadqiqotlar instituti rahbari bilan uchrashdi
Yaponiyaga tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Tokio universiteti huzuridagi Osiyo ilg‘or tadqiqotlar instituti direktori, professor Jin Sato bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tomonlar Markaziy Osiyo va Yaponiya tadqiqot markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini, shuningdek, ekspertlar muloqotini chuqurlashtirish masalalarini muhokama qildi.
J.Vaxabov 2025-yil dekabr oyida Tokioda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo + Yaponiya” formatidagi ilk sammit mintaqa davlatlari va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqqanini, bu esa tahliliy va ilmiy-tadqiqot tuzilmalari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni faollashtirish zaruratini yuzaga keltirayotganini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Jin Sato ekspertlar hamkorligining roli ortib borayotganini qayd etib, qo‘shma tadqiqotlar mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga yo‘naltirilishi lozimligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ekspertlar hamkorligini yanada rivojlantirish, qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish va ikki muassasa o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashdan o‘zaro manfaatdor ekanini tasdiqladi.
1941-yilda tashkil etilgan Tokio universiteti huzuridagi Istiqbolli Osiyo tadqiqotlari instituti Yaponiyaning Osiyo yo‘nalishi bo‘yicha yetakchi “aql markazlari”dan biri hisoblanadi. Institutning tadqiqot faoliyati Shimoliy Afrikadan Yaponiyagacha bo‘lgan keng mintaqani, jumladan Markaziy Osiyoni ham qamrab oladi.

Состоялась встреча директора МИЦА с руководителем Института перспективных исследований Азии Токийского университета
В рамках визита в Японию директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с директором Института перспективных исследований Азии при Токийском университете профессором Джином Сато.
Стороны обсудили перспективы развития сотрудничества между исследовательскими центрами Центральной Азии и Японии, а также вопросы углубления экспертного диалога.
Ж. Вахабов подчеркнул, что состоявшийся в декабре 2025 г. в Токио первый саммит в формате «Центральная Азия + Япония» вывел сотрудничество между государствами региона и Японией на качественно новый уровень, что создаёт необходимость активизации взаимодействия между аналитическими и научно-исследовательскими структурами.
В свою очередь, Джин Сато отметил возрастающую роль экспертного взаимодействия, подчеркнув, что совместные исследования должны быть ориентированы на выработку практических рекомендаций по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии экспертного взаимодействия, реализации совместных исследовательских проектов и укреплении сотрудничества между двумя учреждениями.
Институт перспективных исследований Азии при Токийском университете, основанный в 1941 г., является одним из ведущих «мозговых центров» Японии по азиатскому направлению. Исследовательская деятельность института охватывает широкий регион – от Северной Африки до Японии, включая Центральную Азию.