MOXI Finlyandiya Xalqaro Munosabatlar Instituti bilan ekspertlik hamkorligini kuchaytirmoqda
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Finlyandiya Xalqaro munosabatlar instituti (FII) ilmiy xodimi Kristiina Silvan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot chog‘ida Markaziy Osiyodagi hozirgi mintaqaviy jarayonlar, mintaqa ichidagi integratsion hamkorlik xususiyatlari hamda Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropadagi ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasida sheriklikni mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Direktor Vaxabov so‘nggi yillarda mintaqadagi asosiy tendensiyalar – mintaqaviy hamkorlikning rivojlanishi, dialogni institutsional asosda yo‘lga qo‘yish va “Markaziy Osiyo+” formatlarining kengayishi haqida ma’lumot berdi. Yevropaning Markaziy Osiyoga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganini inobatga olib, ikki mintaqa o‘rtasidagi ekspertlik hamkorligini rivojlantirish dolzarbligi ta’kidlandi.
Kristiina Silvan Yevropa Markaziy Osiyo Tadqiqotlari Jamiyatining (ESCAS) rolini alohida qayd etdi. Ushbu akademik platforma mintaqa mamlakatlarining tarixi, siyosati, iqtisodiyoti va madaniyatini tadqiq qiluvchi mutaxassislarni birlashtirib, xalqaro ilmiy muloqotni rivojlantiradi, muntazam konferensiyalar tashkil etadi, ilmiy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaydi hamda Yevropa, AQSh, Markaziy Osiyo va boshqa mintaqalardagi ekspertlar o‘rtasida aloqalarni mustahkamlaydi.
Uchrashuvda MOXI va FII o‘rtasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Xususan, qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish, mintaqalararo ilmiy dialogni qo‘llab-quvvatlashning barqaror mexanizmini yaratish masalalariga e’tibor qaratildi.
Finlyandiya tomoni ushbu tashabbuslarni amalga oshirishga ko‘maklashish, Finlyandiyadagi yetakchi ekspertlar va tadqiqot markazlari bilan aloqalar o‘rnatishga yordam berish orqali sheriklik bazasini kengaytirish va qo‘shma loyihalarni ilgari surishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida MOXI va Finlyandiya Xalqaro munosabatlar instituti o‘rtasida akademik almashinuvni kengaytirish va stajirovka dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirishga kelishib olindi.

МИЦА активизирует экспертное сотрудничество с Финским институтом международных отношений
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора института Жавлона Вахабова с научным сотрудником Финского института международных отношений (FII) Кристиной Сильван.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями о текущих региональных процессах в Центральной Азии, обсудили особенности интеграционного взаимодействия внутри региона и перспективы расширения партнёрства между исследовательскими учреждениями Центральной Азии и Северной Европы.
В рамках диалога директор МИЦА ознакомил финскую сторону с ключевыми тенденциями развития региона за последние годы, включая процессы региональной кооперации, институционализацию диалога и укрепление внешнего формата взаимодействия «ЦА+». Было отмечено, что на фоне растущего интереса Европы к Центральной Азии особую значимость приобретает развитие экспертного сотрудничества между двумя регионами.
Кристина Сильван, в свою очередь, подчеркнула важную роль Европейского общества по изучению Центральной Азии (ESCAS) как академической платформы, объединяющей специалистов в области истории, политики, экономики и культуры стран региона. ESCAS способствует расширению международного научного диалога, организации регулярных конференций и поддержке исследовательских инициатив, а также укреплению контактов между экспертами из Европы, США, Центральной Азии и других регионов.
Стороны рассмотрели возможности развития формата взаимодействия между двумя аналитическими центрами, уделив особое внимание перспективам проведения совместных мероприятий и формированию устойчивого механизма экспертного сопровождения диалога между регионами.
Финская сторона выразила готовность содействовать реализации намеченных инициатив, а также налаживанию контактов с финскими экспертами и исследовательскими центрами для расширения партнёрской базы и продвижения совместных проектов.
По итогам встречи достигнута договорённость о продолжении обсуждения возможностей расширения академического обмена и реализации программ стажировок между МИЦА и Финским институтом международных отношений.