MOXI ilmiy xodimlari AQShda amaliyot o‘tashdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti yetakchi ilmiy xodimlari Kallibek Kamalov va Nodir Abdusattorov Amerika Qo‘shma Shtatlarida ilmiy stajirovkani yakunladilar.
Amaliyot davomida xodimlar Vashingtondagi yetakchi tahlil markazlarida, jumladan, Kaspiy siyosati markazi, Atlantika kengashi va Karnegi jamg‘armasida uchrashuvlar o‘tkazib, mintaqalararo kun tartibining dolzarb masalalari va ekspertlar hamkorligini rivojlantirish bo‘yicha fikr almashdilar.
AQSH Kongressi vakillari, jumladan, senator Stiv Deyns va kongressmenlar Trent Kelli, Keroll Miller va Visent Gonsalez bilan uchrashuvlar dasturning alohida yo‘nalishi bo‘ldi.
Ular shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi elchixonasi va Vashington shtatining Sietl shahridagi yangi Bosh konsullik faoliyati bilan ham tanishdilar.

Научные сотрудники МИЦА прошли стажировку в США
Ведущие научные сотрудники Международного института Центральной Азии Каллибек Камалов и Нодир Абдусатторов завершили научную стажировку в Соединённых Штатах Америки.
В ходе стажировки сотрудники провели встречи в ведущих аналитических центрах Вашингтона, включая Центр каспийской политики, Атлантический совет и Фонд Карнеги, где обменялись мнениями по актуальным вопросам межрегиональной повестки и развития экспертного взаимодействия.
Отдельным направлением программы стали встречи с представителями Конгресса США, в числе которых сенатор Стив Дейнс и конгрессмены Трент Келли, Кэролл Миллер и Висент Гонсалез.
Участники также ознакомились с деятельностью Посольства Республики Узбекистан в Соединённых Штатах Америки и с работой нового Генерального консульства в городе Сиэтле, штат Вашингтон.