MOXI Markaziy Osiyo masalalari bo‘yicha xalqaro muloqotni kengaytirmoqda
Medford va Somervilda (Massachusetts shtati) Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabovning Tafts universiteti huzuridagi Fletcher maktabining Rossiya va Yevrosiyo dasturi direktori o‘rinbosari Arik Burakovski bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuviga O‘zbekistonning raisligi doirasida mintaqada kechayotgan dolzarb jarayonlar yuzasidan fikr almashdilar.
O‘z navbatida, Arik Burakovski bugungi xalqaro munosabatlar arxitekturasi chuqur tahlil va mintaqaviy tendensiyalarni anglashga asoslangan ekspertlik almashinuvini talab etishini ta’kidladi.
Shu bois, tomonlar ikki tahliliy markaz o‘rtasida tadqiqot aloqalarini yanada kengaytirish, qo‘shma ilmiy izlanishlar, akademik almashinuv va tashqi siyosat hamda mintaqaviy xavfsizlik sohalarida kompleks yondashuvlarni shakllantirishga qaratilgan tematik konferensiyalar o‘tkazish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Mazkur uchrashuv MOXIning AQShning yetakchi ilmiy va ekspertlik muassasalari bilan xalqaro muloqotini kengaytirish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri bo‘ldi. Bu esa Markaziy Osiyo bo‘yicha amerikalik ekspertlar bilan hamkorlik va tajriba almashinuvining chuqurlashishiga xizmat qiladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro muloqotni davom ettirish, ekspertlik hamkorligini mustahkamlash va bilim almashinuvi uchun barqaror platforma yaratish yo‘lidagi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

МИЦА расширяет международный диалог по вопросам Центральной Азии
В Медфорде и Сомервилле Массачусетского штата, состоялась встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова с Ариком Бураковски, заместителем директора Программы по России и Евразии Флетчерской школы при Тафтском университете.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по актуальным процессам в регионе в свете председательства Узбекистана в Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.
В свою очередь, Арик Бураковски отметил, что нынешняя архитектура международных отношений требует активного обмена аналитическими данными и глубокого понимания региональных тенденций.
В этой связи, участники обменялись идеями о дальнейшем расширении исследовательского сотрудничества между двумя аналитическими центрами, обсудили перспективы проведения совместных исследований, академических обменов и организации тематических конференций, направленных на выработку комплексных решений в сфере внешней политики и региональной безопасности.
Встреча стала важным шагом в расширении международного диалога МИЦА с ведущими образовательными и аналитическими учреждениями США, способствуя углублению сотрудничества и обмена опытом между американскими экспертами по вопросам Центральной Азии.
По завершению встречи стороны подчеркнули взаимную готовность к продолжению диалога и реализации совместных инициатив, направленных на укрепление экспертного сотрудничества и создание устойчивой платформы для обмена знаниями.