MOXI Mongoliya Strategik Tadqiqotlar Instituti bilan hamkorlikni mustahkamlamoqda
Ulanbaatordagi tashrif doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Mongoliya Milliy xavfsizlik kengashi huzuridagi Strategik tadqiqotlar instituti direktori doktor Undral Gombodorj bilan uchrashuv o‘tkazdi. Mazkur uchrashuv ikki institut o‘rtasidagi avvalgi muloqotning mantiqiy davomi bo‘lib, O‘zbekiston va Mongoliya o‘rtasida ekspert hamkorligining yangi bosqichini boshlab berdi.
Muzokaralar davomida tomonlar tahliliy markazlar darajasidagi ikki tomonlama hamkorlikda ijobiy dinamikani qayd etdilar va mintaqada barqaror siyosiy va iqtisodiy jarayonlarni ilgari surishda ekspert aloqalarini mustahkamlash strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidladilar. Alohida e’tibor, Mongoliya instituti vakili Soyolgerel Namjyaning 2023 yil oktyabr oyida O‘zbekiston parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtiroki, shuningdek, uning MOXIga tashrifi va Toshkentda bo‘lib o‘tgan mazmunli ekspert muhokamasiga qaratildi.
Javlon Vahabov MOXI nomidan Shimoli-Sharqiy Osiyoda xavfsizlik masalalari bo‘yicha Ulanbaator muloqotiga taklif etilgani uchun mongol tomoniga minnatdorchilik bildirdi. Mazkur muloqot Mongoliya Strategik tadqiqotlar instituti va Tashqi ishlar vazirligi tashabbusi bilan o‘tkazilmoqda va mintaqaviy darajadagi konstruktiv fikr almashinuvi hamda birgalikdagi yondashuvlarni ishlab chiqishda muhim platforma hisoblanadi.
Ta’kidlandiki, Mongoliya O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyo uchun muhim hamkor bo‘lib, ekspertlar o‘rtasidagi aloqalar ishonchni mustahkamlash va o‘zaro anglashuv muhitini shakllantirishga xizmat qiladi.
Uchrashuvning asosiy natijalaridan biri MOXI va Mongoliya Strategik tadqiqotlar instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida memorandum imzolanishi bo‘ldi. Mazkur hujjat muntazam bilim almashinuvi, qo‘shma tadqiqotlarni amalga oshirish, hamda mintaqaviy xavfsizlik, iqtisodiy taraqqiyot va gumanitar hamkorlikdan tortib, keng ko‘lamli sohalarda ekspertlik hamkorligini rivojlantirishni nazarda tutadi.
O‘z izohlarida Javlon Vahabov so‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlardagi tarixiy voqealarga ham alohida to‘xtaldi, xususan, 2024 yilda Mongoliya Prezidenti tomonidan O‘zbekistonga amalga oshirilgan ilk davlat tashrifi, siyosiy aloqalarni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni kengaytirish, gumanitar sohada hamkorlikni chuqurlashtirish va Toshkentda Mongoliya elchixonasi ochilganini muhim voqea sifatida ta’kidladi.
Tomonlar “Markaziy Osiyo – Shimoli-Sharqiy Osiyo” kengaytirilgan dialogini ham o‘z ichiga olgan yangi ekspert formatlarini yo‘lga qo‘yishga qiziqish bildirdilar. Bu mintaqaviy savdo, investitsiya va o‘zaro bog‘liqlik sohasida barqaror taraqqiyot masalalarini muhokama qilish uchun yangi maydon yaratadi.
Javlon Vahabov Mongoliya instituti vakillarini O‘zbekistonga javob tashrifi bilan taklif qildi va Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari doirasida MOXI tomonidan tashkil etiladigan tadbirlarda ishtirok etishga chorladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar intellektual dialogni yanada chuqurlashtirish, qo‘shma ekspert tashabbuslarini ilgari surish va o‘zaro hurmat, ochiqlik va uzoq muddatli hamkorlik asosida o‘zbek-mongol munosabatlarini rivojlantirishga sodiqliklarini tasdiq etdilar.

МИЦА укрепляет сотрудничество с Институтом стратегических исследований
В рамках визита в Улан-Батор директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов встретился с директором Института стратегических исследований при Совете национальной безопасности Монголии доктором Ундрал Гомбодорж. Встреча стала логическим продолжением ранее состоявшегося диалога между двумя институтами и открыла новый этап в развитии экспертного партнерства между институтами Узбекистана и Монголии.
В ходе переговоров стороны отметили позитивную динамику двустороннего сотрудничества на уровне аналитических центров и подчеркнули стратегическую значимость укрепления экспертных связей для продвижения устойчивых политических и экономических процессов в регионе. Особое внимание было уделено участию представителя монгольского института Соёлгэрэл Намжя в качестве международного наблюдателя на парламентских выборах в Узбекистане в октябре 2023 года, а также ее визиту в МИЦА и содержательной экспертной дискуссии, прошедшей в Ташкенте.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов выразил благодарность монгольской стороне за приглашение к участию в Уланбааторском диалоге по вопросам безопасности в Северо-Восточной Азии, который проводится под эгидой Института стратегических исследований, а также МИД Монголии и служит важной региональной платформой для конструктивного обмена мнениями и выработки совместных подходов.
Было отмечено, что Монголия является важным партнером для Узбекистана и всего региона Центральной Азии, а развитие экспертных контактов способствует укреплению доверия и формированию атмосферы взаимопонимания.
Ключевым результатом встречи стало подписание Меморандума о взаимопонимании между МИЦА и Институтом стратегических исследований Монголии, который предусматривает регулярный обмен знаниями, реализацию совместных исследований, а также развитие экспертного сотрудничества по широкому кругу вопросов – от региональной безопасности и экономического развития до гуманитарного взаимодействия.
В своих комментариях Жавлон Вахабов отдельно остановился на недавних исторических событиях в отношениях двух стран, подчеркнув значимость первого государственного визита Президента Монголии в Узбекистан в 2024 году, подписание двусторонних соглашений по укреплению политических связей, расширению торгово-экономического и инвестиционного партнерства, углублению гуманитарного сотрудничества, а также открытие Посольства Монголии в Ташкенте.
Стороны выразили заинтересованность в запуске новых экспертных форматов, включая расширенного диалога «Центральная Азия – Северо-Восточная Азия», что позволит обсудить актуальные вопросы устойчивого развития в сферах торговли инвестиций и региональной взаимосвязанности.
Жавлон Вахабов пригласил представителей монгольского института с ответным визитом в Узбекистан для участия в мероприятиях, организуемых МИЦА в рамках председательства нашей страны в Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к углублению интеллектуального диалога, продвижению совместных экспертных инициатив и содействию укреплению узбекско-монгольских отношений на принципах взаимного уважения, открытости и долгосрочного сотрудничества.