MOXI O‘zbekiston Prezidentining SPXIF-2026 doirasida ilgari surilgan tashabbuslarini amalga oshirish bo‘yicha amaliy kun tartibini shakllantirmoqda
Joriy yilning 4-avgust kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov «Tretiy Rim» tarmoqlararo ekspertiza markazi direktori Natalya Stapran bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar tahliliy markazlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2026-yilgi Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi (SPXIF-2026) doirasida ilgari surilgan tashabbuslarni ekspertlik jihatdan qo‘llab-quvvatlash masalalarini muhokama qildilar.
Raqamli va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, zamonaviy texnologik yechimlarni joriy etish hamda yangi ishlab chiqarish aloqalarini shakllantirishga qaratilgan takliflarga alohida e’tibor qaratildi.
J.Vaxabov O‘zbekiston Yetakchisi tashabbuslarini mazmunan puxta ishlab chiqish, O‘zbekiston–Rossiya hamkorligining istiqbolli yo‘nalishlarini belgilash hamda uzoq muddatli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy takliflar tayyorlashga qaratilgan qo‘shma ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish muhimligini ta’kidladi.
O‘z navbatida, N. Stapran o‘zi rahbarlik qilayotgan Markazning mazkur yo‘nalishlarda MOXI bilan professional muloqotni davom ettirishdan manfaatdor ekanini tasdiqladi hamda iqtisodiyot, raqamlashtirish va strategik rejalashtirish masalalari bo‘yicha qo‘shma ekspert tadbirlarini tashkil etishga tayyorligini bildirdi.
«Uchinchi Rim» tarmoqlararo ekspertiza markazi – 2024-yilda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat boshqaruvi akademiyasi negizida tashkil etilgan ekspert-tahliliy markazdir. Uning faoliyatining asosiy yo‘nalishlari mamlakatning strategik va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga oid masalalarni tahliliy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, amaliy ekspert tavsiyalarini ishlab chiqishni qamrab oladi.

МИЦА формирует практическую повестку по реализации инициатив Президента Узбекистана на ПМЭФ-2026
4 августа т.г. директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с директором Центра межотраслевой экспертизы «Третий Рим» Натальей Стапран.
В ходе беседы стороны обсудили перспективы развития взаимодействия между аналитическими центрами, а также вопросы экспертного сопровождения инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, выдвинутых в рамках Петербургского международного экономического форума 2026 года (ПМЭФ-2026).
Особое внимание было уделено предложениям по развитию цифровой и промышленной кооперации, внедрению современных технологических решений и формированию новых производственных связей.
Ж. Вахабов отметил важность проведения совместных научно-исследовательских работ, направленных на содержательную проработку инициатив Лидера Узбекистана, определение перспективных направлений узбекско-российского сотрудничества и подготовку практических предложений по реализации долгосрочных проектов.
В свою очередь, Н. Стапран подтвердила заинтересованность ее Центра в продолжении профессионального диалога с МИЦА по указанным направлениям и выразила готовность к организации совместных экспертных мероприятий, в том числе по вопросам экономики, цифровизации и стратегического планирования.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность развивать партнёрство между МИЦА и Центром «Третий Рим», включая проведение совместных исследований, экспертных дискуссий и мероприятий по актуальным вопросам узбекско-российского сотрудничества.
Центр межотраслевой экспертизы «Третий Рим» – экспертно-аналитический центр, созданный в 2024 г. на базе Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации. Основными направлениями его деятельности являются аналитическое сопровождение вопросов стратегического и социально-экономического развития страны, а также подготовка прикладных экспертных рекомендаций.