MOXI Qozog‘iston Elchixonasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da O‘zbekiston Respublikasidagi Qozog‘iston Respublikasining Elchixonasi vakillari — madaniyat masalalari bo‘yicha maslahatchi Serjan Sersenbayev va kotiba Olga Misyurina bilan ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida asosiy e’tibor O‘zbekiston va Qozog‘iston institutlari o‘rtasidagi akademik hamkorlik va ilmiy-tadqiqot aloqalarini rivojlantirish masalalariga qaratildi. Xususan, tomonlar ilmiy muloqotni chuqurlashtirishga qaratilgan qo‘shma tadbirlar, jumladan konferensiyalar, ekspert sessiyalar va tadqiqot almashinuvi loyihalari bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildi.
MOXI vakillari Qozog‘istonning yetakchi ilmiy markazlari bilan hamkorlikni kengaytirish, institutlararo dasturlarni amalga oshirish, qo‘shma nashrlar tayyorlash hamda yoshlar va mintaqaning akademik hamjamiyatiga yo‘naltirilgan ta’lim tashabbuslarini rivojlantirish muhimligini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Elchixona vakillari MOXI ekspert maydonchasining Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish va ikki davlat o‘rtasidagi ilmiy-tadqiqot aloqalarini mustahkamlashdagi ahamiyatini alohida qayd etgan holda, akademik hamkorlikni yanada rivojlantirishga qiziqish bildirdi.
Tomonlar tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha aloqalarni davom ettirish va mintaqada barqaror ilmiy hamkorlikni shakllantirishga xizmat qiluvchi yangi tashabbuslarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdi.

В МИЦА состоялась встреча с представителями Посольства Республики Казахстан
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась рабочая встреча с представителями Посольства Республики Казахстан в Республике Узбекистан — советником по вопросам культуры Сержаном Серсенбаевым и секретарём Ольгой Мисюриной.
Основное внимание в ходе беседы было уделено вопросам академического взаимодействия и продвижения научно-исследовательского сотрудничества между институтами Узбекистана и Казахстана. В частности, стороны обсудили потенциал проведения совместных мероприятий, направленных на углубление научного диалога, в том числе конференций, экспертных сессий и исследовательских обменов.
Представители МИЦА подчеркнули важность расширения партнёрства с ведущими исследовательскими центрами Казахстана, включая реализацию межинститутских программ, подготовку совместных публикаций и развитие образовательных инициатив, ориентированных на молодёжь и академическое сообщество региона.
В свою очередь, представители Посольства выразили заинтересованность в дальнейшем развитии межакадемического сотрудничества, отметив значимость экспертной платформы МИЦА в продвижении углублённого сотрудничества стран Центральной Азии и укреплении научно-исследовательских связей между двумя странами.
Стороны договорились продолжать координацию по соответствующим направлениям и выразили готовность к реализации новых инициатив, способствующих формированию устойчивого научного партнёрства в регионе.