MOXI va Bahraynning Derasat markazi hamkorlikni mustahkamlamoqda
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) institut direktori Javlon Vahobov va Bahrayn Strategik, Xalqaro va Energetika tadqiqotlari markazi (“Derasat”) ijrochi direktori Hamad Ibrohim Al-Abdulla o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat doirasida tomonlar ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar va birgalikdagi ishlarning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashdilar.
Uchrashuvda Hamad Al-Abdulla Derasatning asosiy tashabbuslari, jumladan, xalqaro rivojlanish masalalari, oziq-ovqat xavfsizligi, tahlil markazlarining inqirozlarni bartaraf etishdagi o‘rni, tadqiqot va qarorlar qabul qilishda ayollarning ishtiroki bo‘yicha har yili o‘tkazilayotgan forumlar haqida batafsil so‘zlab berdi.
Shuningdek, “Markaziy Osiyo + Ko‘rfaz davlatlari hamkorlik kengashi” (GCC) muloqoti formatida O‘zbekiston raisligining ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
Shu nuqtai nazardan, J.Vaxabov 2025-yil may oyi boshida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan sammit mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashdagi muhim voqea sifatida katta ahamiyat kasb etishini ta’kidladi. Har ikki muassasa mintaqalar o‘rtasida ilmiy muloqotni kuchaytirish global o‘zgarishlarga samarali javob berishning zaruriy sharti ekanligini aytib o’tdilar.
Yakunda MOXI va Derasat rahbarlari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi “Markaziy Osiyo + Ko‘rfaz davlatlari hamkorlik kengashi” platformasi doirasidagi hamkorlikka ekspert yordamini ko‘rsatish maqsadida ushbu muloqotni davom ettirishga tayyorliklarini bildirdilar.
Derasat Bahraynning yetakchi tahlil markazlaridan biri bo‘lib, strategik, xalqaro va energetika masalalari bo‘yicha tadqiqot olib boradi, ekspertlar hamjamiyati, siyosatchilar va biznes vakillari o‘rtasidagi muloqotni qo‘llab-quvvatlaydi.
2009-yilda tashkil etilgan Markaz xalqaro institutlar bilan faol hamkorlik qilib, global va mintaqaviy rivojlanishning dolzarb masalalari bo‘yicha qarorlar qabul qilishga ko‘maklashish maqsadida konferensiyalar, simpoziumlar va davra suhbatlari tashkil etadi.

МИЦА и Бахрейнский центр Derasat укрепляют сотрудничество
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась онлайн-встреча директора Института Жавлона Вахабова с исполнительным директором Бахрейнского центра стратегических, международных и энергетических исследований (Derasat) Хамадом Ибрагимом Аль-Абдуллой.
В ходе беседы стороны обсудили перспективы исследовательского партнерства и обменялись мнениями по ключевым направлениям совместной работы.
На встрече Хамад Аль-Абдулла подробно рассказал об основных инициативах Derasat, в числе которых ежегодные форумы, посвященные актуальным вопросам международного развития, включая продовольственную безопасность, роль аналитических центров в преодолении кризисных ситуаций, а также участие женщин в исследованиях и принятии решений.
Также состоялся обмен мнениями по приоритетным направлениям председательства Узбекистана в формате диалога «Центральная Азия + Совет сотрудничества арабских государств Залива» (ССАГЗ).
В данном контексте Ж.Вахабов подчеркнул значимость предстоящего саммита, запланированного на начало мая 2025 года в Самарканде, как этапного события для укрепления сотрудничества между регионами. Оба института сходятся во мнении, что укрепление научного диалога между регионами является необходимым условием для эффективного реагирования на глобальные изменения, отмечалось на встрече.
В заключение, руководители МИЦА и Derasat выразили свою готовность продолжить данного диалог для обеспечения экспертного сопровождения сотрудничества наших стран в рамках платформы «Центральная Азия + ССАГЗ».
Derasat — один из ведущих аналитических центров Бахрейна, занимается исследованиями стратегических, международных и энергетических вопросов, а также поддерживает диалог между экспертным сообществом, политиками и представителями бизнеса.
Основанный в 2009 году, Центр активно сотрудничает с международными институтами, организует конференции, симпозиумы и круглые столы, стремясь содействовать принятию решений по актуальным вопросам глобального и регионального развития.