MOXI va Bahraynning Derasat markazi hamkorlikni mustahkamlamoqda
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) institut direktori Javlon Vahobov va Bahrayn Strategik, Xalqaro va Energetika tadqiqotlari markazi (“Derasat”) ijrochi direktori Hamad Ibrohim Al-Abdulla o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat doirasida tomonlar ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar va birgalikdagi ishlarning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashdilar.
Uchrashuvda Hamad Al-Abdulla Derasatning asosiy tashabbuslari, jumladan, xalqaro rivojlanish masalalari, oziq-ovqat xavfsizligi, tahlil markazlarining inqirozlarni bartaraf etishdagi o‘rni, tadqiqot va qarorlar qabul qilishda ayollarning ishtiroki bo‘yicha har yili o‘tkazilayotgan forumlar haqida batafsil so‘zlab berdi.
Shuningdek, “Markaziy Osiyo + Ko‘rfaz davlatlari hamkorlik kengashi” (GCC) muloqoti formatida O‘zbekiston raisligining ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
Shu nuqtai nazardan, J.Vaxabov 2025-yil may oyi boshida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan sammit mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashdagi muhim voqea sifatida katta ahamiyat kasb etishini ta’kidladi. Har ikki muassasa mintaqalar o‘rtasida ilmiy muloqotni kuchaytirish global o‘zgarishlarga samarali javob berishning zaruriy sharti ekanligini aytib o’tdilar.
Yakunda MOXI va Derasat rahbarlari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi “Markaziy Osiyo + Ko‘rfaz davlatlari hamkorlik kengashi” platformasi doirasidagi hamkorlikka ekspert yordamini ko‘rsatish maqsadida ushbu muloqotni davom ettirishga tayyorliklarini bildirdilar.
Derasat Bahraynning yetakchi tahlil markazlaridan biri bo‘lib, strategik, xalqaro va energetika masalalari bo‘yicha tadqiqot olib boradi, ekspertlar hamjamiyati, siyosatchilar va biznes vakillari o‘rtasidagi muloqotni qo‘llab-quvvatlaydi.
2009-yilda tashkil etilgan Markaz xalqaro institutlar bilan faol hamkorlik qilib, global va mintaqaviy rivojlanishning dolzarb masalalari bo‘yicha qarorlar qabul qilishga ko‘maklashish maqsadida konferensiyalar, simpoziumlar va davra suhbatlari tashkil etadi.

The International Institute for Central Asia (IICA) hosted an online meeting between Director Javlon Vakhabov and Executive Director of Bahrain Center for Strategic, International, and Energy Studies (Derasat), Hamad Ibrahim Al-Abdulla.
During the discussion, both parties explored prospects for research collaboration and exchanged views on key areas of joint work.
Hamad Al-Abdulla provided a detailed overview of Derasat’s key initiatives, including annual forums dedicated to pressing global development issues such as food security, the role of think tanks in crisis management, and the participation of women in research and decision-making.
The meeting also featured an exchange of perspectives on Uzbekistan’s priority areas within the Central Asia – Gulf Cooperation Council (GCC) Dialogue framework.
In this context, Javlon Vakhabov emphasized the significance of the upcoming summit, scheduled for early May 2025 in Samarkand, as a milestone event in strengthening interregional cooperation. Both institutions agreed that enhancing scientific dialogue between the regions is essential for effectively addressing global challenges.
In conclusion, the leadership of IICA and Derasat reaffirmed commitment to continuing this dialogue to provide expert support for cooperation between their respective countries within the Central Asia – GCC platform.
Derasat is one of Bahrain’s leading think tanks, specializing in research on strategic, international, and energy-related issues. It plays a crucial role in fostering dialogue among experts, policymakers, and business representatives. Established in 2009, the center actively collaborates with international institutions, organizes conferences, symposia, and roundtables, and contributes to decision-making on pressing global and regional development matters.