MOXI va BMTning Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi Samarqandda maxsus tadbir o‘tkazdi.
2025-yil 10-noyabr kuni Samarqand shahrida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida "Yangi Markaziy Osiyo: madaniyat, ta’lim va ilm-fan orqali birgalikda rivojlanish va farovonlikka erishish yo‘li" maxsus tadbiri (side event) bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) tomonidan BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi (MOPDMM) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda davlat hokimiyati organlari vakillari, BMT va YUNESKO rahbarlari va diplomatlari, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari tahliliy markazlari ekspertlari ishtirok etdilar.
Side event davomida ishtirokchilar mintaqaviy hamkorlikning asosiy yutuqlari va istiqbollarini, jumladan, Oʻzbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvida raisligining ustuvor yoʻnalishlarini hamda madaniyat, taʼlim va ilm-fan sohalarida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda YUNESKOning rolini muhokama qildilar.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi tomonidan chop etilishi kutilayotgan “Markaziy Osiyo davlatlari: Mintaqaviy rivojlanish bo‘yicha muloqot” kitobining asosiy yo‘nalishlari taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov o‘zining tabrik so‘zida YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining Samarqandda o‘tkazilishi O‘zbekiston uchun ham, YUNESKO uchun ham tarixiy voqea ekanligini, uning yillik yig‘ilishi so‘nggi 40 yil ichida birinchi marta Parijdan tashqarida o‘tkazilayotganligini ta’kidladi.
J.Vaxabov soʻnggi yillarda mintaqa yetakchilarining siyosiy irodasi va oʻzaro ishonchi tufayli Markaziy Osiyo muloqot va konstruktiv hamkorlik maydoniga aylanganligini alohida taʼkidladi.
U Toshkentda boʻlib oʻtadigan davlat rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi ushbu ijobiy va jadal jarayonni yanada mustahkamlashiga, Markaziy Osiyo davlatlari etakchilariga hamkorlikni chuqurlashtirish uchun yangi uzoq muddatli ustuvor yoʻnalishlarini aniqlash va mintaqaning global miqyosdagi jamoaviy birdamligini kuchaytirish imkonini berishiga ishonch bildirdi.
BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili, MOPDMM rahbari Kaxa Imnadze YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasidagi muhokamaning strategik ahamiyatiga eʼtibor qaratib, mintaqa davlatlari o‘rtasidagi faol o’zaro aloqalar hamkorlikni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochayotganligini, madaniyat, ta’lim va ilm-fan esa o‘zaro tushunish va rivojlanishning asosiy vositasi ekanligini ta’kidladi.
BMT Bosh kotibining maxsus vakili O‘zbekistonning yangi mintaqaviy dinamikaning asosiy omili sifatidagi rolini alohida ta’kidlab, mamlakatimiz tashqi siyosati yaxshi qo‘shnichilik, mintaqaviy integratsiya, keng ko‘lamli sohalarda jumladan, infratuzilma va transport aloqasi, yoshlar imkoniyatlarini kengaytirish va madaniy diplomatiya sohasida amaliy hamkorlikka qaratilganligini ta’kidladi.
Qozog‘istonlik siyosatshunos, geosiyosat va xavfsizlik bo‘yicha ekspert Asqar Nursha Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari mintaqa davlatlari o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga o‘tganini ko‘rsatayotganligini ta’kidladi. O‘zbekistonning Maslahat uchrashuviga raisligining ustuvor yo‘nalishlari siyosiy muloqot va iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan. Bu Qozog‘istonda ijobiy munosabat va maqbul yechimlarni topishda ikki tomonlama hamkorlik qilishga tayyorlik bilan kutib olindi.
A.Nursha mintaqa iqtisodiyoti barqaror o‘sish sur’atlarini ko‘rsatayotganligini, temir yo‘l va avtomobil aloqalarining rivojlanishi milliy iqtisodiyotlar uchun yangi imkoniyatlar ochayotganligi, o‘zaro turizmni rivojlantirishga ko‘maklashayotganligi, tranzit salohiyatini mustahkamlashi, mamlakatlarning savdo-iqtisodiy manfaatlarini yanada samarali ro‘yobga chiqarishiga yordamlashayotganligini qo‘shimcha qildi.
Qirg‘izistondagi “Crossroads Central Asia” ilmiy-tadqiqot instituti ijrochi direktori Ayjan Sharshenova yosh va katta avlodlarda Markaziy Osiyoning umumiy o‘ziga xosligi haqidagi chinakam tuyg‘u shakllanganligini ta’kidladi. Uning soʻzlariga koʻra, soʻnggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlarini chinakamiga birlashtiruvchi masalalarga, shuningdek, umumiy maqsad va qadriyatlarga qiziqish yana oshgan.
Tojikistondagi «CAPs Unlock» tahliliy markazining katta maslahatchisi va Jahon bankining xalqaro maslahatchisi Zuxra Xalimova o’z ma’ruzasida ta’lim sohasida mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish va ilmiy-tdqiqotlar sohasida o’zaro aloqalarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi. Markaziy Osiyo davlatlarining boy yoshlar resursi va yuksak intellektual saviyasi bu yo‘nalishda muhim o‘rin tutib, mintaqaning barqaror kelajagini shakllantirishga zamin yaratmoqda.
Tadbir yakunida ishtirokchilar o’zaro tajriba almashish, o‘zaro ishonchni mustahkamlash va Markaziy Osiyoni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma g‘oyalarni ishlab chiqish maydonchasiga aylanganligi bilan Samarqandda o‘tkazilgan maxsus tadbir o’ta muhimligini ta’kidladilar.
Muhokama Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish, shuningdek, faol madaniy, ta’lim va ilmiy almashuvlar orqali barqaror rivojlanish muammolarini hal etishda BMT va YUNESKO bilan yanada faolroq hamkorlik qilish istagini tasdiqladi.

МИЦА и Региональный центр ООН по превентивной дипломатии провели специальный сайд-ивент в Самарканде.
10 ноября 2025 г. в г. Самарканде на полях 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО состоялся специальный сайд-ивент «Новая Центральная Азия: путь к совместному развитию и процветанию через культуру, образование и науку».
Организованный Международным институтом Центральной Азии (МИЦА) совместно с Региональным центром ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА).
В мероприятии приняли участие представители органов государственной власти, руководители и дипломаты ООН и ЮНЕСКО, эксперты аналитических центров Центральной Азии.
В ходе сайд-ивента участники обсудили ключевые достижения и перспективы регионального сотрудничества, включая приоритеты председательства Узбекистана в 7-й Консультативной встрече глав государств Центральной Азии и роль ЮНЕСКО в развитии регионального взаимодействия через культуру, образование и науку.
В рамках мероприятия также прошла презентация направлений будущей книги Агентства стратегического развития и реформ при Президенте Республики Узбекистан «Государства Центральной Азии: Региональный форсайт-диалог».
Выступая с приветственной речью, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что проведение 43-й сессии Генеральной конференции в Самарканде стало историческим событием для Узбекистана и одновременно для ЮНЕСКО, поскольку её ежегодное собрание впервые за последние сорок лет проходит вне Парижа.
Ж. Вахабов подчеркнул, что за последние годы Центральная Азия благодаря политической воле и взаимному доверию лидеров стран региона превратилась в пространство диалога и конструктивного партнёрства. Он выразил уверенность, что предстоящая в Ташкенте седьмая по счету Консультативная встреча глав государств еще больше укрепит этот позитивный и динамичный процесс, предоставив возможность лидерам Центральной Азии определить новые долгосрочные приоритеты для углубления сотрудничества и усиления коллективного голоса региона на мировой арене.
Специальный представитель Генерального секретаря ООН для Центральной Азии, руководитель РЦПДЦА Каха Имнадзе обратил внимание на стратегическую значимость проведения дискуссии на полях 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, отметив, что активное взаимодействие государств региона открывают новые возможности для укрепления сотрудничества, а культура, образование и наука выступают ключевыми инструментами взаимопонимания и развития.
Спецпредставитель генсека ООН подчеркнул роль Узбекистана как одного из ключевых двигателей новой региональной динамики, указав, что внешняя политика страны ориентирована на добрососедство, региональную интеграцию и практическое взаимодействие в самых разных сферах, включая инфраструктуру и транспортную связанность, расширение прав и возможностей молодежи и культурную дипломатию.
Казахстанский политолог, эксперт по геополитике и безопасности Аскар Нурша подчеркнул, что Консультативные встречи глав государств Центральной Азии демонстрируют переход отношений между странами региона на новый уровень. Приоритеты председательства Узбекистана в Консультативной встрече сосредоточены на укреплении политического диалога и экономического сотрудничества. Это находит позитивный отклик в Казахстане и готовность к двустороннему сотрудничеству в поиске приемлемых путей их решения.
А. Нурша добавил, что экономика региона демонстрирует стабильный рост, а развитие железнодорожного и автомобильного сообщения открывает новые возможности для национальных экономик, способствует увеличению взаимного туризма, укрепляет транзитный потенциал и помогает странам эффективнее реализовывать торгово-экономические интересы.
Исполнительный директор исследовательского института «Crossroads Central Asia» в Кыргызстане Айжан Шаршенова отметила формирование подлинного чувства общей центральноазиатской идентичности у представителей как молодого, так и старшего поколений. По её словам, за последние годы возродился интерес к вопросам, которые действительно объединяют страны Центральной Азии, а также к общим целям и ценностям.
Старший советник аналитического центра «CAPs Unlock» в Таджикистане и международный консультант Всемирного банка Зухра Халимова в своём выступлении акцентировала внимание на важности расширения регионального сотрудничества в сфере образования и развития научно-исследовательского взаимодействия. Важную роль в этом направлении играет богатый молодежный ресурс и высокий интеллектуальный уровень центральноазиатских стран, что создает основу для формирования устойчивого будущего региона.
Завершая мероприятие, участники подчеркнули значимость проведения сайд-ивента в Самарканде, который стал платформой для обмена опытом, укрепления взаимного доверия и выработки совместных идей по развитию Центральной Азии. Обсуждение подтвердило общее стремление стран к углублению регионального сотрудничества, а также к более активному сотрудничеству с ООН и ЮНЕСКО в решении задач устойчивого развития через активный культурный, образовательный и научный обмен.