MOXI va BMTning Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi Samarqandda maxsus tadbir o‘tkazdi.
2025-yil 10-noyabr kuni Samarqand shahrida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida "Yangi Markaziy Osiyo: madaniyat, ta’lim va ilm-fan orqali birgalikda rivojlanish va farovonlikka erishish yo‘li" maxsus tadbiri (side event) bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) tomonidan BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi (MOPDMM) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda davlat hokimiyati organlari vakillari, BMT va YUNESKO rahbarlari va diplomatlari, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari tahliliy markazlari ekspertlari ishtirok etdilar.
Side event davomida ishtirokchilar mintaqaviy hamkorlikning asosiy yutuqlari va istiqbollarini, jumladan, Oʻzbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvida raisligining ustuvor yoʻnalishlarini hamda madaniyat, taʼlim va ilm-fan sohalarida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda YUNESKOning rolini muhokama qildilar.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi tomonidan chop etilishi kutilayotgan “Markaziy Osiyo davlatlari: Mintaqaviy rivojlanish bo‘yicha muloqot” kitobining asosiy yo‘nalishlari taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov o‘zining tabrik so‘zida YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining Samarqandda o‘tkazilishi O‘zbekiston uchun ham, YUNESKO uchun ham tarixiy voqea ekanligini, uning yillik yig‘ilishi so‘nggi 40 yil ichida birinchi marta Parijdan tashqarida o‘tkazilayotganligini ta’kidladi.
J.Vaxabov soʻnggi yillarda mintaqa yetakchilarining siyosiy irodasi va oʻzaro ishonchi tufayli Markaziy Osiyo muloqot va konstruktiv hamkorlik maydoniga aylanganligini alohida taʼkidladi.
U Toshkentda boʻlib oʻtadigan davlat rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi ushbu ijobiy va jadal jarayonni yanada mustahkamlashiga, Markaziy Osiyo davlatlari etakchilariga hamkorlikni chuqurlashtirish uchun yangi uzoq muddatli ustuvor yoʻnalishlarini aniqlash va mintaqaning global miqyosdagi jamoaviy birdamligini kuchaytirish imkonini berishiga ishonch bildirdi.
BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili, MOPDMM rahbari Kaxa Imnadze YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasidagi muhokamaning strategik ahamiyatiga eʼtibor qaratib, mintaqa davlatlari o‘rtasidagi faol o’zaro aloqalar hamkorlikni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochayotganligini, madaniyat, ta’lim va ilm-fan esa o‘zaro tushunish va rivojlanishning asosiy vositasi ekanligini ta’kidladi.
BMT Bosh kotibining maxsus vakili O‘zbekistonning yangi mintaqaviy dinamikaning asosiy omili sifatidagi rolini alohida ta’kidlab, mamlakatimiz tashqi siyosati yaxshi qo‘shnichilik, mintaqaviy integratsiya, keng ko‘lamli sohalarda jumladan, infratuzilma va transport aloqasi, yoshlar imkoniyatlarini kengaytirish va madaniy diplomatiya sohasida amaliy hamkorlikka qaratilganligini ta’kidladi.
Qozog‘istonlik siyosatshunos, geosiyosat va xavfsizlik bo‘yicha ekspert Asqar Nursha Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari mintaqa davlatlari o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga o‘tganini ko‘rsatayotganligini ta’kidladi. O‘zbekistonning Maslahat uchrashuviga raisligining ustuvor yo‘nalishlari siyosiy muloqot va iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan. Bu Qozog‘istonda ijobiy munosabat va maqbul yechimlarni topishda ikki tomonlama hamkorlik qilishga tayyorlik bilan kutib olindi.
A.Nursha mintaqa iqtisodiyoti barqaror o‘sish sur’atlarini ko‘rsatayotganligini, temir yo‘l va avtomobil aloqalarining rivojlanishi milliy iqtisodiyotlar uchun yangi imkoniyatlar ochayotganligi, o‘zaro turizmni rivojlantirishga ko‘maklashayotganligi, tranzit salohiyatini mustahkamlashi, mamlakatlarning savdo-iqtisodiy manfaatlarini yanada samarali ro‘yobga chiqarishiga yordamlashayotganligini qo‘shimcha qildi.
Qirg‘izistondagi “Crossroads Central Asia” ilmiy-tadqiqot instituti ijrochi direktori Ayjan Sharshenova yosh va katta avlodlarda Markaziy Osiyoning umumiy o‘ziga xosligi haqidagi chinakam tuyg‘u shakllanganligini ta’kidladi. Uning soʻzlariga koʻra, soʻnggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlarini chinakamiga birlashtiruvchi masalalarga, shuningdek, umumiy maqsad va qadriyatlarga qiziqish yana oshgan.
Tojikistondagi «CAPs Unlock» tahliliy markazining katta maslahatchisi va Jahon bankining xalqaro maslahatchisi Zuxra Xalimova o’z ma’ruzasida ta’lim sohasida mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish va ilmiy-tdqiqotlar sohasida o’zaro aloqalarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi. Markaziy Osiyo davlatlarining boy yoshlar resursi va yuksak intellektual saviyasi bu yo‘nalishda muhim o‘rin tutib, mintaqaning barqaror kelajagini shakllantirishga zamin yaratmoqda.
Tadbir yakunida ishtirokchilar o’zaro tajriba almashish, o‘zaro ishonchni mustahkamlash va Markaziy Osiyoni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma g‘oyalarni ishlab chiqish maydonchasiga aylanganligi bilan Samarqandda o‘tkazilgan maxsus tadbir o’ta muhimligini ta’kidladilar.
Muhokama Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish, shuningdek, faol madaniy, ta’lim va ilmiy almashuvlar orqali barqaror rivojlanish muammolarini hal etishda BMT va YUNESKO bilan yanada faolroq hamkorlik qilish istagini tasdiqladi.

IICA and the UN Regional Centre for Preventive Diplomacy hosted a special side event in Samarkand
On 10 November 2025, on the sidelines of the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand, a special side event titled “A New Central Asia: The Path to Shared Development and Prosperity through Culture, Education, and Science” was held.
The International Institute for Central Asia (IICA) organized the event in cooperation with the United Nations Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia (UNRCCA).
The event brought together representatives of government bodies, senior officials and diplomats from the UN and UNESCO, as well as experts from Central Asian think tanks.
During the side event, participants discussed key achievements and prospects for regional cooperation, including the priorities of Uzbekistan’s chairmanship at the 7th Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States and the role of UNESCO in promoting regional cooperation through culture, education, and science.
The event also featured a presentation of the forthcoming publication by the Agency for Strategic Development and Reforms under the President of the Republic of Uzbekistan titled “Central Asian States: A Regional Foresight Dialogue”.
In his welcoming remarks, Managing Director of IICA Amb. Javlon Vakhabov emphasized that holding the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand marked a historic event for both Uzbekistan and UNESCO, as it was the first time in forty years that the annual gathering was held outside Paris.
Amb.Vakhabov noted that in recent years Central Asia has become a space of dialogue and constructive partnership thanks to the political will and mutual trust of the region’s leaders. He expressed confidence that the upcoming seventh Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States in Tashkent would further strengthen this positive and dynamic process, providing an opportunity for the leaders of Central Asia to define new long-term priorities for deepening cooperation and amplifying the region’s collective voice on the global stage.
The Special Representative of the UN Secretary-General for Central Asia and Head of UNRCCA, Amb. Kaha Imnadze, highlighted the strategic importance of holding the discussion on the sidelines of the UNESCO General Conference. He noted that the active engagement of the region’s countries is opening new opportunities for strengthening cooperation, while culture, education, and science serve as key tools for mutual understanding and development.
Amb. Imnadze also underlined Uzbekistan’s role as one of the main drivers of the region’s new dynamics, noting that the country’s foreign policy is focused on good-neighborliness, regional integration, and practical cooperation across various areas, including infrastructure and connectivity, youth empowerment, and cultural diplomacy.
Kazakh political scientist and expert on geopolitics and security Dr. Askar Nursha emphasized that the Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States demonstrate the transition of inter-state relations in the region to a new level. The priorities of Uzbekistan’s chairmanship focus on strengthening political dialogue and economic cooperation. This approach, as he notes, finds positive resonance in Kazakhstan and a willingness for bilateral cooperation in seeking mutually beneficial solutions.
Dr. Nursha added that the region’s economy continues to show stable growth, while the development of railway and road connectivity is opening new opportunities for national economies, fostering mutual tourism, strengthening transit potential, and helping countries more effectively pursue their trade and economic interests.
Dr. Aijan Sharshenova, Executive Director of the Crossroads Central Asia think tank in Kyrgyzstan, highlighted the emergence of a genuine sense of shared Central Asian identity among both younger and older generations. According to the expert, in recent years, there has been a renewed interest in issues that truly unite the Central Asian countries, as well as in shared goals and values.
Ms. Zukhra Halimova, Senior Advisor at the CAPs Unlock think tank in Tajikistan and International Consultant for the World Bank, focused on the importance of expanding regional cooperation in education and scientific research. She emphasized that the region’s rich youth potential and high intellectual capacity form a solid foundation for building a sustainable future for Central Asia.
In conclusion, participants underlined the importance of holding the side event in Samarkand, which served as a platform for experience sharing, strengthening mutual trust, and developing joint ideas for advancing Central Asia’s development. The discussion reaffirmed the shared commitment of the region’s countries to deepen regional cooperation and enhance collaboration with the UN and UNESCO in achieving sustainable development goals through active cultural, educational, and scientific exchange.