MOXI va Estoniya diplomatiya maktabi hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
Tallin shahrida bo‘lib turgan tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov hamda Estoniya diplomatiya maktabi direktori Ekke Nõmm ikki muassasa o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzoladilar.
Mazkur bitim ikki tashkilot o‘rtasida ilmiy-tadqiqot hamkorligini rivojlantirish, salohiyatni mustahkamlash hamda ekspertlar o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirishga xizmat qiladi.
Xususan, hujjatda MOXIning yosh tadqiqotchilari kasbiy kompetensiyalarini oshirishga qaratilgan qo‘shma dasturlar va ixtisoslashtirilgan o‘quv kurslarini amalga oshirish nazarda tutilgan.
Erishilgan kelishuv MOXI tomonidan Estoniyaning tahliliy muassasasi bilan imzolangan ilk bitim bo‘ldi. Tomonlar mazkur sheriklik ekspertlik va ta’lim salohiyatini birlashtirish, shuningdek, Markaziy Osiyo va Boltiqbo‘yi davlatlari o‘rtasidagi mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qilishini ta’kidladilar.
Estoniya diplomatiya maktabi — Estoniyaning yetakchi ta’lim va tahliliy markazi bo‘lib, 1990-yilda tashkil etilgan. Muassasa xalqaro munosabatlar, diplomatiya va tashqi siyosat sohasida kadrlar tayyorlash, shuningdek, xalqaro ta’lim va tadqiqot dasturlarini amalga oshirishga ixtisoslashgan.

МИЦА и Эстонская школа дипломатии налаживают партнерство
В рамках пребывания в Таллине директор МИЦА Жавлон Вахабов и директор Эстонской школы дипломатии Экка Номм подписали Соглашение о сотрудничестве между двумя аналитическими учреждениями.
Соглашение будет способствовать развитию научно-исследовательского сотрудничества, укреплению потенциала и расширению экспертного взаимодействия между двумя организациями.
В частности, предусматривается реализация совместных программ и специализированных учебных курсов, направленных на повышение профессиональных компетенций молодых исследователей МИЦА.
Достигнутая договоренность стала первым соглашением, подписанным МИЦА с аналитическим учреждением Эстонии. Стороны отметили, что данное партнерство позволит объединить экспертный и образовательный потенциал, а также будет способствать развитию межрегионального сотрудничества между Центральной Азией и странами Балтии.
Эстонская школа дипломатии – ведущий образовательный и аналитический центр Эстонии, основанный в 1990 году и специализирующийся на подготовке кадров в сфере международных отношений, дипломатии и внешней политики, а также реализации международных образовательных и исследовательских программ.