MOXI va Finlandiyaning Martti Ahtisaari Tinchlik Fondi o‘zaro aloqalarni mustahkamlamoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida MOXI direktori Javlon Vahabov va Marti Ahtisaari Tinchlik Fondi (CMI) delegatsiyasi, Osiyo bo‘yicha dasturlar bo‘yicha katta menejer M.Kukkonen-Karlander rahbarligida uchrashuv o‘tkazildi. Uchrashuvning maqsadi birgalikda ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo’ldi.
M.Kukkonen-Karlanderning so‘zlariga ko‘ra, Martti Ahtisaari Tinchlik Fondi, sobiq Finlyandiya prezidenti Marti Ahtisaari tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, tinchlikni tiklash va mojarolarni hal etish sohasida 25 yillik tajribaga ega. Ushbu tashkilot dunyoning turli mintaqalarida, xususan, Afrika va Osiyoda, Yaqin Sharq va Koreya yarim orolida muloqot va hamkorlikni rivojlantirish ustida faol ishlamoqda.
Finlyandiyalik ekspertlar, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan faol ravishda ilgari surilayotgan yaxshi qo‘shnichilik va ochiq muloqot siyosati mamlakatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlash, farovonlik va barqarorlik uchun sharoit yaratish hamda mavjud muammolarni birgalikda hal qilishga hissa qo‘shayotganini ta’kidladi.
Ushbu sa’y-harakatlar, xavfsizlikni mustahkamlash va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha xalqaro kun tartibida aks etmoqda va davlatlar o‘rtasida pragmatik va konstruktiv hamkorlikning ahamiyatini ko‘rsatmoqda.
Shu o‘rinda, M. Kukkonen-Karlander yaqinda Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi chegaraviy masalalarni muvaffaqiyatli hal qilishni yuqori baholadi. Ekspertning so‘zlariga ko‘ra, ushbu yutuq tinch yo‘l bilan hal qilish borasida muhim bir misol bo‘lib, boshqa mintaqalar uchun ham namunaga aylanishi mumkin.
Xalqaro tinchlikni tiklash tashkiloti shunga o‘xshash tinchlik jarayonlarini ilgari surishda ishonchini bildirar ekan, Markaziy Osiyoda barqaror tinchlik va barqarorlikni saqlashga qaratilgan sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini tasdiqladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ilmiy tadqiqotlar bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish va Markaziy Osiyoda ishonch, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni mustahkamlashga hissa qo‘shadigan birgalikdagi tashabbuslar ustida ishlash niyatlarini tasdiqladilar.

IICA and the Finnish Martti Ahtisaari Foundation Strengthen Ties
A meeting took place at the International Institute for Central Asia (IICA) between MICA Director Javlon Vakhabov and a delegation from the Martti Ahtisaari Peace Foundation (CMI), led by Senior Program Manager for Asia, M. Kukkonen-Karlander. The purpose of the meeting was to establish partnerships in the field of joint research and scientific development.
According to M. Kukkonen-Karlander, the Martti Ahtisaari Peace Foundation, established by former Finnish President Martti Ahtisaari, has 25 years of experience in peacebuilding and conflict resolution. It was noted that the organization is actively working to promote dialogue and cooperation in various regions of the world, particularly in Africa and Asia, the Middle East, and the Korean Peninsula.
Finnish experts emphasized that the policy of good-neighborliness and open dialogue, actively promoted by the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, contributes to strengthening trust between countries, creating conditions for prosperity and stability, and jointly addressing existing issues based on the principles of mutual respect and consideration of each other's interests.
These efforts resonate within the international agenda for enhancing security and sustainable development, demonstrating the importance of pragmatic and constructive interaction between states.
In this context, M. Kukkonen-Karlander highly praised the recent successful resolution of border issues between the Kyrgyz Republic and the Republic of Tajikistan. According to the expert, this achievement represents an important precedent for peaceful settlement, which could serve as a model for other regions worldwide.
The international peacebuilding organization expressed confidence in the advancement of similar peace processes and reaffirmed its readiness to support efforts aimed at maintaining sustainable peace and stability in Central Asia.
At the conclusion of the meeting, the parties confirmed their intention to develop research cooperation and promote joint initiatives that foster trust, security, and sustainable development in Central Asia.