MOXI va Finlandiyaning Martti Ahtisaari Tinchlik Fondi o‘zaro aloqalarni mustahkamlamoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida MOXI direktori Javlon Vahabov va Marti Ahtisaari Tinchlik Fondi (CMI) delegatsiyasi, Osiyo bo‘yicha dasturlar bo‘yicha katta menejer M.Kukkonen-Karlander rahbarligida uchrashuv o‘tkazildi. Uchrashuvning maqsadi birgalikda ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo’ldi.
M.Kukkonen-Karlanderning so‘zlariga ko‘ra, Martti Ahtisaari Tinchlik Fondi, sobiq Finlyandiya prezidenti Marti Ahtisaari tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, tinchlikni tiklash va mojarolarni hal etish sohasida 25 yillik tajribaga ega. Ushbu tashkilot dunyoning turli mintaqalarida, xususan, Afrika va Osiyoda, Yaqin Sharq va Koreya yarim orolida muloqot va hamkorlikni rivojlantirish ustida faol ishlamoqda.
Finlyandiyalik ekspertlar, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan faol ravishda ilgari surilayotgan yaxshi qo‘shnichilik va ochiq muloqot siyosati mamlakatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlash, farovonlik va barqarorlik uchun sharoit yaratish hamda mavjud muammolarni birgalikda hal qilishga hissa qo‘shayotganini ta’kidladi.
Ushbu sa’y-harakatlar, xavfsizlikni mustahkamlash va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha xalqaro kun tartibida aks etmoqda va davlatlar o‘rtasida pragmatik va konstruktiv hamkorlikning ahamiyatini ko‘rsatmoqda.
Shu o‘rinda, M. Kukkonen-Karlander yaqinda Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi chegaraviy masalalarni muvaffaqiyatli hal qilishni yuqori baholadi. Ekspertning so‘zlariga ko‘ra, ushbu yutuq tinch yo‘l bilan hal qilish borasida muhim bir misol bo‘lib, boshqa mintaqalar uchun ham namunaga aylanishi mumkin.
Xalqaro tinchlikni tiklash tashkiloti shunga o‘xshash tinchlik jarayonlarini ilgari surishda ishonchini bildirar ekan, Markaziy Osiyoda barqaror tinchlik va barqarorlikni saqlashga qaratilgan sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini tasdiqladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ilmiy tadqiqotlar bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish va Markaziy Osiyoda ishonch, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni mustahkamlashga hissa qo‘shadigan birgalikdagi tashabbuslar ustida ishlash niyatlarini tasdiqladilar.

МИЦА и финский Фонд мира М.Ахтисаари налаживают связи
В Международном Институте Центральной Азии прошла встреча директора МИЦА Жавлона Вахабова с делегацией Фонда мира имени Марти Ахтисаари (CMI) во главе со старшим менеджером программ по Азии М.Кукконен-Карландером с целью налаживания партнерских связей в области совместных исследований и научных разработок.
По словам М.Кукконен-Карландера, Фонд мира М.Ахтисаари, основанный бывшим президентом Финляндии Марти Ахтисаари, имеет 25-летний опыт в сфере миротворчества и разрешения конфликтов. Было отмечено, что организация активно работает над продвижением диалога и сотрудничества в различных регионах мира, в частности в Африке и Азии, на Ближнем Востоке и Корейском полуострове.
Финские эксперты подчеркнули, что политика добрососедства и открытого диалога, активно продвигаемая Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, способствует укреплению доверия между странами, созданию условий для процветания и стабильности в совместном решении имеющихся проблем на основе принципов взаимного уважения и учета интересов друг друга.
Эти усилия находят отклик в международной повестке по укреплению безопасности и устойчивого развития, демонстрируя важность прагматичного и конструктивного взаимодействия между государствами.
В этой связи, М.Кукконен-Карландер высоко оценил недавнее успешное урегулирование пограничных вопросов между Кыргызской Республикой и Республикой Таджикистан. По словам эксперта, достижение представляет собой важный прецедент мирного урегулирования, который может стать ориентиром для других регионов в мире.
Международная миротворческая организация выразила уверенность в продвижении подобных миротворческих процессов и подтвердила свою готовность содействовать усилиям, направленным на поддержание устойчивого мира и стабильности в Центральной Азии.
В завершение встречи стороны подтвердили намерение развивать исследовательское сотрудничество и продвигать совместные инициативы, способствующие укреплению доверия, безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии.