MOXI va Fransiya elchixonasi ilmiy-tadqiqot muassasalari o'rtasida doimiy muloqot o'rnatishga kelishib oldilar
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oreliya Bushez bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida elchi so‘nggi yillarda O‘zbekiston-Fransiya munosabatlari misli ko‘rilmagan darajada yuksalganini alohida ta’kidladi. Uning soʻzlariga koʻra, bunga ikki davlat oʻrtasidagi yuqori darajadagi aloqalarning faollashgani yordam bergan.
Diplomat Fransiya Prezidenti E.Makronning 2023 yil noyabrida O‘zbekistonga o‘ttiz yil ichida birinchi tashrifi yakunlarini, shuningdek, O‘zbekiston rahbarining 2022 yilda Parijga tashrifi, uning doirasida Markaziy Osiyo tarixiga oid birinchi ko‘rgazmani yuqori baholadi. Luvr muzeyida “O‘zbekiston vohalari xazinalari. Karvon yo‘llari chorrahasida” mavzusida ko’rgazma tashkil etildi.
Mintaqaviy hamkorlik haqida so‘z yuritar ekan, tomonlar Markaziy Osiyo mamlakatlari “MO+YeI” muloqoti doirasida samarali ko‘p tomonlama hamkorlik formatlarini rivojlantirayotganini ta’kidladilar. Fransiya Yevropa Ittifoqining taʼsischi aʼzosi sifatida bu yil Oʻzbekistonda boʻlib oʻtadigan tarixiy sammitida ilk bor toʻplanadigan ushbu platformani targʻib qilishga ulkan hissa qoʻshmoqda.
Muhokama doirasida tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari ham ko‘rib chiqildi. Xususan, elchi Yevropa mamlakatlari, jumladan, Fransiyaning suvdan foydalanish, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish, atrof-muhitni muhofaza qilish va MOXI tadqiqotining boshqa tegishli yo‘nalishlari bo‘yicha mintaqaviy muammolarini hal qilish tajribasi Markaziy Osiyo uchun foydali bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida O.Bushez MOXI va Fransiyaning Fransiya xalqaro munosabatlar instituti (IFRI) va Xalqaro va strategik munosabatlar instituti (IRIS) kabi tahliliy tuzilmalari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda yordam berishga tayyorligini bildirdi.

МИЦА и Посольство Франции договорились о налаживании постоянного диалога между исследовательскими учреждениями
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Франции в Узбекистане Орелией Бушез.
В ходе беседы Посол подчеркнула небывалый за последний период подъём уровня узбекско-французских отношений. По её словам, этому способствовала интенсификация контактов между двумя странами на высшем уровне.
Дипломатом высоко оценены итоги первого за тридцать лет визита президента Франции Э. Макрона в ноябре 2023 г. в Узбекистан, а также визит главы Узбекистана в Париж в 2022 г., в ходе которого организована первая выставка об истории Центральной Азии в музее Лувр под названием «Сокровища оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей».
Говоря о региональном сотрудничестве, стороны констатировали, что страны Центральной Азии развивают эффективные многосторонние форматы взаимодействия в рамках диалога «ЦА+ЕС». Будучи членом-основателем ЕС, Франция вносит огромный вклад в продвижение данной платформы, которая в этом году впервые соберётся на свой исторический саммит в Узбекистане.
В процессе обсуждения также были рассмотрены перспективные направления сотрудничества между сторонами. В частности, посол отметила, что опыт европейских стран, в том числе Франции по разрешению региональных вопросов водопользования, переходу на «зелёную» экономику, охране окружающей среды и другим актуальным направлениям исследований МИЦА мог бы быть полезен для Центральной Азии.
В завершение встречи О. Бушез выразила готовность оказать содействие в установлении сотрудничества МИЦА с французскими аналитическими структурами, такими как Французский институт международных отношений (IFRI) и Институт международных и стратегических отношений (IRIS).